Enklawy bezpieczeństwa przy szkołach. Przed lekcjami nie będzie podwożenia pod drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Szkoła podstawowa na Hirszfelda Google Maps

Od września rodzice nie wjadą samochodami w okolice jednej z ursynowskich podstawówek. Na 45 minut przed lekcjami będzie obowiązywało ograniczenie ruchu. To pilotaż programu Zarządu Dróg Miejskich, w ramach którego przed placówkami edukacyjnymi mają powstać enklawy bezpieczeństwa. Podobne zmiany zostaną na początek wdrożone również w pięciu innych szkołach.

"Dane pokazują, że uczniowie nie czują się bezpiecznie w drodze do szkoły. A bezpieczeństwo dzieci to priorytet. Dlatego tworzymy program "szkolna ulica" ograniczający ruch samochodów w otoczeniu szkół przed lekcjami. Pilotaż ruszy we wrześniu przy szkole przy ulicy Hirszfelda" – zapowiedział we wtorek na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Plan ograniczenia ruchu w pobliżu szkół jest częścią programu Zarządu Dróg Miejskich "Droga na Szóstkę". - Sam projekt jest nie tylko pilotażem, ale też początkiem większej dyskusji, którą chcielibyśmy odbyć z mieszkańcami, dzielnicami i dyrektorami szkół. Podobnie jak w każdym projekcie, gdzie dotykamy ruchu samochodowego, czy pozornej wygody, którą każdy z nas chciałby mieć podwożąc dziecko do szkoły, dotykamy tu tematu percepcji, jak widzą to same dzieci – powiedział podczas środowego spotkania z dziennikarzami wiceprezydent Michał Olszewski, który odpowiada za Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym.

Dodał też, że celem drogowców jest poprawa bezpieczeństwa w otoczeniu szkół za pomocą prostych rozwiązań. - Chcemy dotrzeć do świadomości nie tylko kierowców, ale i rodziców, żeby popatrzyli innym okiem na to, jak wygląda bezpieczeństwo wokół szkół – wyjaśniał. Założenie jest takie, by po wprowadzeniu zmian dzieci nie musiały więcej lawirować pomiędzy autami. Chodzi też o to, by zachęcić do wyboru innych sposobów docierania do szkoły niż podwózka prywatnym samochodem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Szesnaście procent uczniów nie czuje się bezpiecznie w drodze do szkoły"

Program "Droga na szóstkę" został uruchomiony przez Zarząd Dróg Miejskich w ubiegłym roku. Jest podzielony na trzy etapy. Pierwszym były zgłoszenia i wybór szkół podstawowych. Następnie drogowcy przeprowadzili audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego i ocenili funkcjonalność przestrzeni w ich rejonie. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w ankietach. Audytorzy przygotowali rekomendacje, na podstawie których projektowane są zmiany wokół szkół. Ostatnim krokiem, który wkrótce będzie wdrażany jest przebudowa ulic, budowa sygnalizacji świetlnych i wdrażanie zmiany organizacji ruchu. - Mamy nazwane i określone konkretne problemy, mamy konkretne rozwiązania. Zbliżamy się do wdrożenia zmian – poinformowała podczas spotkania Edyta Mantorska z ZDM.

Podsumowanie audytu w programie "Droga na szóstkę"ZDM

Jak podkreślała, ankiety przeprowadzone podczas części audytorskiej były "pierwszymi tak szerokimi badaniami mobilności uczniów w Polsce". W każdej z sześciu szkół biorących udział w programie przebadane zostały wszystkie roczniki. Łącznie uczęszcza do nich 3628 uczniów. Chodzi o placówki z Mokotowa (SP 157 na Kazimierzowskiej), Ochoty (SP 175 na Trzech Budrysów), Pragi Południe (SP 323 na Angorskiej), Ursynowa (SP 323 na Hirszfelda), Wawra (SP 195 na Króla Maciusia) i Śródmieścia (ZS 69 na Drewnianej). Dwie ze wspomnianych placówek mają filie, więc audytorzy brali pod uwagę łącznie osiem lokalizacji.

- Jeden na pięciu uczniów został prawie potrącony przez samochód lub rower, musiał wyjść zza nieprawidłowo zaparkowanego samochodu przy przejściu dla pieszych, wymuszono na nich pierwszeństwo lub sami je wymusili. Szesnaście procent uczniów nie czuje się bezpiecznie w drodze do szkoły – mówiła Mantorska.

Uczniowie odpowiedzieli w ankietach, w jaki sposób podróżują do szkoły i z niej wracają. Wyniki są następujące: pieszo 42 procent (do szkoły) / 46 procent (ze szkoły), komunikacją miejską 18 procent / 22 procent, rowerem 9 procent / 9 procent, samochodem 22 procent / 14 procent, inaczej (rolki, hulajnoga) 9 procent / 9 procent.

Jak uczniowie podróżują do ZDM

Zmiany przy podstawówce na Hirszfelda

Jak opowiadała Mantorska, w przypadku podstawówki na Hirszfelda, największe zagrożenie podczas drogi do szkoły odczuwają uczniowie dowożeni samochodami. - Myślę, że chodzi o moment wysiadania przed szkołą. Mamy tam duży ruch spowodowany głównie przez rodziców – zaznaczyła. Ulica jest wąska, jest na niej strefa parkingowa, ale auta zastawiają też chodniki. - Obserwujemy takie sytuacje, jak wysadzanie dzieci i otwieranie drzwi, gdy z naprzeciwka jedzie rowerzysta. Często na ulicy spotykają się jadące z naprzeciwka auta, a z dojść pomiędzy blokami wychodzą nagle uczniowie – wskazała.

Wyjaśniła też, że główną rekomendacją dla tej lokalizacji było ograniczenie ruchu samochodów z obu stron szkoły. Zakaz wjazdu przed rozpoczęciem lekcji będzie obowiązywał od godziny 7.30 do 8.15. W tym czasie dopuszczony będzie wyłącznie wyjazd ze strefy szkolnej dla aut, które były tam wcześniej zaparkowane. - Jest też konieczność budowy sygnalizacji świetlnej na przejściu przez ulicę Ghandi, Ta sygnalizacja jest już projektowana. Wyszła też konieczność poprawy przebiegu ciągu pieszego i rowerowego w rejonie Areny Ursynów. Chcemy wprowadzić te zmiany już od nowego roku szkolnego – przekazała.

- Szkolna ulica to pomysł wypromowany przez Wiedeń, ale nie będzie to pierwsza taka ulica w Polsce, podobne rozwiązanie wprowadzono już we Wrocławiu – wskazała Mantorska. Wyjaśniła też, że na ulicy pojawiły się znaki informujące o ograniczeniu wjazdu, a porządku pilnowała straż miejska.

Wyniki audytu w programie "Droga na szóstkę"ZDM

"Te najbardziej chronione, czują się najmniej bezpiecznie"

- Różne rzeczy wynikają z audytu i różne rzeczy są do poprawy w tych sześciu szkołach i ośmiu lokalizacjach – zaznaczył Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM. - Oprócz zamknięcia dojazdu w uliczce prowadzącej bezpośrednio do szkoły na moment szczytu komunikacyjnego w okolicy godziny 8, są też rzeczy duże. Takie jak budowa nowej sygnalizacji przy szkole na Ursynowie, w Śródmieściu jest to zmiana dwukierunkowej ulicy na jednokierunkową, wprowadzenie azyli, wyniesienie tarcz skrzyżowań czy wdrożenie innych elementów uspokojenia ruchu – wyliczał Puchalski.

Zapowiedział też, że ZDM chciałby pogłębić analizy przeprowadzone na bazie dotychczasowych audytów. - Zaskakującym jest to, że dzieci dowożone do szkoły w samochodzie, czyli te najbardziej chronione, czują się najmniej bezpiecznie. Chodzi o moment partyzanckiego wysadzania dzieci, który je mocno stresuje. Widać bardzo wyraźnie, że bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa to dwie zupełnie różne sprawy, co pokazuje przykład Wawra, gdzie dzieci czują się najbardziej bezpiecznie, a okolica szkoły w statystykach jest miejscem, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych, łącznie z tymi śmiertelnymi – mówił Puchalski.

Jak dodał, zmiany przy pozostałych pięciu podstawówkach mają zostać wprowadzone najpóźniej w przyszłym roku. Zastrzegł, że poszczególne elementy projektów nowej organizacji ruchu mogą być wdrażane osobno. Tak będzie również przy Hirszfelda, gdzie już od września pojawi się strefa wyłączona z ruchu przed lekcjami, natomiast zmiany na przejściu dla pieszych zostaną wdrożone nieco później, ponieważ będzie za nie odpowiadała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w związku z pracami przy budowie POW. - To termin późniejszy, ale liczony w miesiącach, a nie latach – zastrzegł Puchalski.

Informowaliśmy też o planach przedłużenia ulicy Branickiego:

Branickiego urywa się w polu
Branickiego urywa się w poluTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl