Kultura i styl

Kultura i styl

Gangsterzy uczą ekologii: promocja Białołęki

Po odważnym spocie na rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Białołęka nie przestraszyła się krytyki i po raz kolejny chce zaciekawić internautów oryginalnym filmem. Tym razem chodzi o ekologię.

Linkin Park na  Orange Warsaw Festiwal

Znamy już pierwszą gwiazdę tegorocznej edycji festiwalu Orange Warsawa Festival. 9 czerwca na Pepsi Arena wystąpi amerykański zespół Linkin Park - poinformował organizator festiwalu.

Rosyjskie "babuszki" jadą na Eurowizję

Oczarowały Rosję, teraz chcą podbić Europę. Rosyjska żeńska grupa folklorystyczna "Buranowskie Babuszki", w której średnia wieku to 70 lat, będą reprezentować Rosję na 57. konkursie piosenki Eurowizji w tym roku. Jak mówią - nie śpiewają dla sławy, ale po to by zebrać środki na budowę cerkwii w swojej wsi.

Pół wieku "Noża w wodzie"

Dziś mija dokładnie pół wieku od premiery "Noża w wodzie" Romana Polańskiego - debiutu fabularnego reżysera i zarazem jedynego jego filmu pełnometrażowego nakręconego w całości w kraju. To zarazem pierwszy w historii naszej kinematografii film nominowany do Oscara. Polański – nieznany wtedy debiutant z Polski, przegrał rywalizację o statuetkę z gigantem kina - Federico Fellinim i uważanym za jego największe dzieło filmem "Osiem i pół". Takiej przegranej nie powstydziłby się żaden reżyser na świecie.

Whitney Houston zostawiła cały majątek córce

Piosenkarka Whitney Houston, która zmarła w lutym w hotelu w Beverly Hills, zostawiła cały swój majątek swojej 19-letniej córce - Bobbi Kristinie - donosi ABC News powołując się na osobę mającą wgląd w odpowiednie dokumenty.

Główny projektant u YSL wymieniony

Hedi Slimane został nowym dyrektorem kreatywnym w jednym z najważniejszych domów mody na świecie, Yves Saint Laurent - potwierdził właściciel marki. "Będzie miał całkowitą wolność twórczą w kreowaniu wizerunku YSL" - brzmi komunikat. Slimane zastąpił na tym stanowisku Stefano Pilatiego.

IPN apeluje do ofiar i świadków przestępstw: Zgłaszajcie się

IPN apeluje do ofiar i świadków przestępstw systemu nazistowskiego lub komunistycznego, by zgłaszali się do IPN i składali zeznania ws. przestępstw z lat 1939–1990. Informacje można przekazywać osobiście, pisemnie lub telefonicznie do Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.

Ukradli pliki Jacksona za 250 mln dol.

Ponad 50 tys. plików z piosenkami Michaela Jacksona, w tym nigdy niepublikowane duety z Black Eyed Peas i Queen, zostały skradzione przez hakerów. To cały katalog króla popu, do którego prawa po jego śmierci kupiła wytwórnia Sony Music za 250 mln dolarów. Media określają kradzież "największym atakiem cybernetycznym w historii rynku muzycznego".

Orły odwołane z powodu żałoby

Ceremonia rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły, zaplanowana na poniedziałek, została odwołana ze względu na żałobę narodową. Tak zdecydowali w niedzielny wieczór organizatorzy Orłów - Niezależna Fundacja Filmowa, Agnieszka Holland - Prezydent Polskiej Akademii Filmowej i Telewizja Polska, relacjonująca na żywo galę.

Masz problem z dziećmi? "Surowi rodzice" Ci pomogą

Nie radzisz sobie z niepokornym nastolatkiem? Lub - z drugiej strony - uważasz, że rodzice cię nie rozumieją? Już 11 marca w TVN rusza nowy program pod tytułem "Surowi rodzice", w którym będzie można zobaczyć, jak inni rozwiązują problemy związane z wychowaniem swoich dorastających pociech. Wciąż można zgłosić chęć wzięcia udziału w programie.

Jak Kwaśniewski uciekał przed "cięższą zbroją"

Gen. Kiszczak jako "kreator rozmów władzy z opozycją, który tak naprawdę od tyłu manipulował obiema stronami", Aleksander Kwaśniewski uciekający przed "cięższą zbroją", czyli awansem w rządzie Rakowskiego. - Przede wszystkim to jest szereg szczegółów z życia ówczesnej władzy - tak o swojej najnowszej książce, poświęconej ekipie rządzącej w Polsce w drugiej połowie lat 80, w rozmowie z tvn24.pl mówi szef PJN, były wiceminister spraw zagranicznych, a z zawodu historyk - Paweł Kowal.

Janusz Majewski dostanie Orła

Reżyser Janusz Majewski, twórca serialu "Królowa Bona" oraz filmów "Zaklęte rewiry", "C.K. Dezerterzy" czy "Mała matura", dostanie Orła 2012 za osiągnięcia życia. Tę jedną z najważniejszych nagród filmowych odbierze 5 marca na gali w Warszawie.

Sprzedali Oscary za 3 mln dolarów

15 oryginalnych statuetek Oscara, w tym te za tak kultowe filmy, jak "Obywatel Kane" i "Wichrowe wzgórza", dom aukcyjny w Los Angeles sprzedał za 3 mln dolarów. Aukcja odbyła się mimo protestu Akademii Filmowej, która od ponad 60 lat zakazuje laureatom je sprzedawać. Próba zablokowania licytacji nie udała się, bo statuetki pochodzą z czasów, gdy umowa nie obowiązywała.

Buduje z cegieł z rozbiórki. Dostał architektonicznego Nobla

- To podkreślenie znaczenia Chin w dzisiejszej architekturze i urbanistyce. W nadchodzących dekadach sukces, jaki można osiągnąć w tym kraju, będzie jednocześnie sukcesem ludzkości - uzasadniło swój wybór jury, przyznając Nagrodę Pritzkera 49-letniemu Wang Shu. To pierwszy Chińczyk, który został laureatem nagrody zwanej "architektonicznym Noblem" i jeden z najmłodszych. 100 tys. dol. nagrody odbierze 25 maja podczas ceremonii w Pekinie.

Holland o "Artyście": idiotyczna wydmuszka

- Jestem w lepszej sytuacji niż Martin Scorsese. Przegrałam z naprawdę dobrym filmem, a nie jakąś idiotyczną wydmuszką (filmem "Artysta") - powiedziała Agnieszka Holland komentując tegoroczne werdykty amerykańskiej Akademii Filmowej. Reżyserka "W ciemności" uznała też, że decyzje jury wpłyną niekorzystnie na oglądalność przyszłorocznego widowiska.

"Zazdroszę Streep swobody, bo jak pomyślę o sobie..."

- Zazdroszczę Meryl Streep tej swobody, bo jak pomyślę sobie o swoim wystąpieniu... - mówił, ale nie dokończył Allan Starski komentując słowa najlepszej aktorki pierwszoplanowej na tegorocznej gali oscarowej. - Ale jak się już dostaje trzeciego Oscara, to można sobie tak swobodnie i zręcznie podziękować - dodał.

"Wałęsa" do Oscara? "Chciałbym bardzo"

Powstający film o Lechu Wałęsie w reżyserii Andrzeja Wajdy być może będzie polskim kandydatem do przyszłorocznych Oscarów. – Chciałbym tego bardzo - powiedział w TVN24 minister kultury Bogdan Zdrojewski. Andrzej Wajda pytany o swój najnowszy film powiedział, iż nie nie ma pewności, że w ogóle spodoba się on widzom.

"Rozstanie" na froncie ideologicznej wojny

Czy film o małżeńskich problemach i dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się na skutek zbiegu okoliczności, może mieć wydźwięk polityczny? Zdecydowanie tak, przynajmniej dla irańskiej telewizji państwowej.

"To były przełomowe Oscary"

- Uważam tegoroczne Oscary za szalenie ciekawe i wręcz przełomowe - mówi w rozmowie z tvn24.pl Jan Kaczmarek, kompozytor, zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” i członek Amerykańskiej Akademii Filmowej. - Cały świat w kryzysie, wszystko wokół się wali, a wygrywa film, który jest ucieczką od rzeczywistości - w historię kina - dodaje Kaczmarek.

Faworytka wygrała w cuglach

W kategorii nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej nie było zaskoczenia: wygrała zdecydowana faworytka, Octavia Spencer, która po prostu zmiotła rywalki. Odbierając statuetkę rozpłakała się ze wzruszenia i dziękowała wszystkim - od Akademii po cały świat.

Meryl Streep rzuciła Akademię na kolana

Sprawiedliwości stało się zadość, bowiem każdy inny werdykt, byłby głęboko krzywdzący dla odtwórczyni głównej roli w filmie "Żelazna Dama" Meryl Streep. Kreująca premier Margaret Thatcher, aktorka nie tyle nawet zagrała tę postać, ile nią po prostu była. Takie aktorskie koncerty zdarzają się raz na wiele lat i mimo, że Streep przyzwyczaiła nas do aktorstwa na najwyższym poziomie, w tym filmie zafundowała i nam widzom, i sobie, prawdopodobnie rolę życia.

Dujardin ograł wszystkich

Stało się. Mimo że za pewniaka uchodził George Clooney to Jean Dujardin grający główną rolę w zwycięskim "Artyście". Akademia pokazała klasę, nagradzając zarówno francuskiego reżysera Michela Hazaviciusa, jego film, jak i odtwórcę roli gasnącej gwiazdy kina niemego. Sądząc po reakcji sali, werdykt zadowolił niemal wszystkich Clooney zaś ma już aktorską statuetkę i można podejrzewać, że jego największym marzeniem jest teraz Oscar za reżyserię.

"Merci beaucoup" z głębi francuskiego serca

"Artysta" - to najlepszy film roku. Francuski niemy i czarno-biały obraz zgarnął też statuetki dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Jean Dujardin), najlepszego reżysera (Hazanavicius), za najlepszą muzykę i kostiumy. Najwięksi przegrani tegorocznej gali to natomiast: "Czas wojny" Stevena Spielberga i "Moneyball" Benneta Millera, które mimo wielu nominacji, nie dostały żadnej nagrody.

To już koniec Kodak Theatre

Gala rozdania Oscarów w tym roku formalnie nie odbyła się w Kodak Theatre, ale w "Teatrze dawniej znanym jako Kodak". Powodem jest bankructwo firmy Eastman Kodak, która straciła prawo do nazwy kultowego miejsca w hollywoodzkim showbiznesie.

Relacja minuta po minucie z gali oscarowej

"Artysta" zebrał te najważniejsze - dla filmu, za reżyserię (Michel Hazanavicius) i dla najlepszego aktora (Jean Dujardin). Najlepsza aktorka to Meryl Streep - za "Żelazną damę". "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese tryumfował w kategoriach technicznych.

Oto najstarszy laureat Oscara. Ma 83 lata

- Muszę coś wyznać. Gdy byłem dzieckiem już przygotowywałem sobie mowę. To było tak dawno temu, że zapomniałem, co mam powiedzieć – tak 83-letni Christopher Plummer zaczął podziękowania za Oscara. Tym samym stał się najstarszym laureatem w historii nagród Akademii Filmowej. Pobił 23-letni rekord Jessiki Tandy, która statuetkę zdobyła za rolę w "Wożąc panią Daisy". Miała wtedy 80 lat i 252 dni.

Bajka w 3D wygrywa. Także z polskim nominowanym

Tym razem Janusz Kamiński nie opuści, niestety gali z kolejną statuetką za najlepsze zdjęcia. Cyfrowa doskonałość w baśniowej opowieści Martina Scorsese, która tak zachwyciła Allana Starskiego, znalazła uznanie również w oczach pozostałych Akademików. My jednak dobrze wiemy, że niebawem duet Kamiński-Spielberg znów da nam okazję, by zaciskać kciuki podczas oscarowej gali.

"Meryl, dziękuję, że od 37 lat zapewniasz mi pracę"

Przez cały film nosiła protezę wypychającą jej dolną szczękę, a silikon wypełniał jej policzki. W nosie miała kawałek mostka, który go powiększał, a na nadgarstkach elastyczne taśmy, które powodowały, że ręce jej puchły, by stworzyć efekt "starych dłoni". Na skórze malowano jej plamy wątrobowe. To tylko kilka zabiegów, które duet charakteryzatorów stosował, by Meryl Streep zamienić w Margaret Thatcher. Mark Coulier i J. Roy Helland ostali za to Oscara.

"W ciemności" pokonane przez "Rozstanie". Nadzieja była

To koniec naszych marzeń o Oscarze. Przynajmniej w tym roku. W tym roku irański twórca Asghar Farhadi z "Rozstaniem" - psychologicznym filmem skonstruowanym niczym thriller okazał się nie do pobicia. Dodajmy - to Oscar jak najbardziej zasłużony. Pozostaje nam duma z faktu, że to polski film do samego końca był jego najpoważniejszym rywalem i z fantastycznego przyjęcia samego filmu i ekipy Agnieszki Holland w Los Angeles.