Kultura i styl

Kultura i styl

Coldplay zagra na Narodowym

Brytyjski zespół Coldplay będzie pierwszą gwiazdą, o której wiemy, że wystąpi na Stadionie Narodowym. Koncert zaplanowano na 19 września 2012 r. Sprzedaż biletów zacznie się 10 stycznia.

Te zdjęcia mówią za Skłodowską- Curie

Kończy się rok Marii Skłodowskiej-Curie. Czy nasza wiedza o polskiej noblistce jest jednak pełna? Z jej fotobiografii dowiemy się na przykład, że spędzała wspólne wakacje z Albertem Einsteinem.

Polak z szansą na Oscara

- Chciałem zrobić film, który zahacza o wielki problem. W ludziach siedzi bestia. Narody tłuką się i nie wiedzą już po co - mówi Damian Nenow, polski reżyser, o swoim filmie "Paths of Hate", który ma sporą szansę na nominację do Oscara.

"Ukrzyżowanie" jako kara za gwałt

Poprzez sztukę chcę wyrazić sprzeciwić wobec zbyt małym karom za gwałt - mówi Bartosz Zych, autor fotografii składających się na wystawę "30 Stacji Gwałtu''. Można ją oglądać od piątku w Katowicach.

Scorsese doktorem honoris causa łódzkiej filmówki

Reżyser Martin Scorsese został w piątek uhonorowany doktoratem honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Przebywa on w naszym kraju na zaproszenie Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

100 lat temu Skłodowska dostała drugiego Nobla

10 grudnia 1911 r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała swoją drugą Nagrodę Nobla. Aż do teraz jest jedyną osobą, która zdobyła tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach nauki. Od soboty można będzie w internecie obejrzeć film Tomasza Bagińskiego inspirowany życiem uczonej.

Zmarł twórca Jokera

Pionier komiksów, rysownik Jerry Robinson, który zasłynął jako twórca postaci Jokera, największego wroga Batmana, zmarł w Nowym Jorku. Miał 89 lat.

Oni dają najlepsze przebicie

Kristen Stewart, aktorka znana z sagi o wampirach pt. "Zmierzch" to hollywoodzka gwiazda, której angaż najbardziej opłaca się filmowcom – tak wynika z najnowszego rankingu magazynu "Forbes". Aktorka przynosi producentom filmów największy dochód w przeliczeniu na każdego dolara z jej gaży. Więcej niż jej ekranowy partner, Robert Pattinson.

Gdyńskie Lwy Polański odebrał w Paryżu

Reżyser Roman Polański odebrał we wtorek w Paryżu polską nagrodę filmową - Platynowe Lwy za całokształt dokonań twórczych. Wręczenie wyróżnienia nastąpiło podczas ceremonii otwarcia festiwalu "Kinopolska" w stolicy Francji.

"Polska Ludowa potraktowała mnie jak macocha, a nie matka"

- Ja bym wszystko uznała za sukces, oprócz Polski Ludowej, która potraktowała mnie jak macocha, a nie jak matka - tak Violetta Villas podsumowała swoją 45-letnią karierę w wywiadzie dla programu "Uwaga TVN". Jak się okazało - ostatnim. Opowiadała, skąd wziął się jej sceniczny pseudonim i o kontrowersjach wokół swojej osoby.

Nie żyje współautor "Stawki większej niż życie"

W wieku 89 lat zmarł w Warszawie Zbigniew Safjan, wybitny prozaik, eseista, dramaturg, scenarzysta filmowy i telewizyjny - poinformował syn pisarza Piotr Safjan. Safjan był autorem znanych powieści "Pole niczyje", "Kanclerz" i współautorem - ze zmarłym niedawno Andrzejem Szypulskim - "Stawki większej niż życie".

Violetta Villas nie żyje

Violetta Villas, jedna z największych gwiazd wokalnych w Polsce, nie żyje. Miała 73 lata. Zmarła w poniedziałek wieczorem w Lewinie Kłodzkim. Na miejsce przyjechali prokurator i policja.

"Miała nadprzyrodzony głos. Była królową estrady"

- Miała głos zmysłowy, ciekawy w barwie, z temperamentem. Oglądanie Violetty Villas to było wielkie przeżycie. Dlatego publiczność wypełniała podczas jej występów każde miejsce na widowni do końca jej życia - tak zmarłą w poniedziałek wieczorem artystkę na antenie TVN24 wspominał Bogusław Kaczyński, krytyk muzyczny. I dodawał: "Polska kochała ją za szczerość".

Jazz, czyli recepta na brak śniegu

Brak śniegu i dodatnie temperatury sprawiają, że coraz bardziej doskwiera nam deficyt świątecznej atmosfery. Jest na to sposób. Wystarczy wybrać się do warszawskiego klubu Palladium, gdzie 7 grudnia świąteczny koncert da jedna z największych wokalistek współczesnego jazzu – Dianne Reeves.

Martin Scorsese przyjeżdża do Polski

Martin Scorsese, jeden z najwybitniejszych reżyserów na świecie, twórca m.in. "Taksówkarza" i "Infiltracji", w środę odwiedzi nasz kraj. Najpierw spotka się z fanami swoich filmów, których przegląd trwa w Warszawie, a w piątek odbierze doktorat Honoris Causa łódzkiej Filmówki.

"Przywrócił życie wielkim klasykom"

- To była jedna z najwspanialszych postaci polskiego życia towarzyskiego, nie tylko teatralnego. To był mistrz sceny - tak o Adamie Hanuszkiewiczu mówił na antenie TVN24 Maciej Nowak, szef Polskiego Instytutu Teatralnego. - To był człowiek, któremu zawdzięczamy nowe interpretacje polskiej literatury romantycznej. Jego dyrekcja w Teatrze Narodowym, a wcześniej w Teatrze Powszechnym w Warszawie to było przywracanie życia tym wielkim klasykom XIX wieku - ocenił Nowak.

"Hanuszkiewicz wiedział dlaczego i czym prowokuje"

- On był człowiekiem, który znał się na wielu rzeczach, a jak się nie znał, to sprawiał wrażenie, że znał się świetnie - tak o zmarłym w niedzielę Adamie Hanuszkiewiczu mówił prof. Andrzej Strzelecki, reżyser i rektor Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie. - On sprawiał tylko wrażenie człowieka, który robi coś tylko dla efektu. To był wykształcony człowiek i wiedział dlaczego i czym prowokuje - wspominał reżysera Strzelecki. - On był zaangażowany w dysputę o nas Polakach i dlatego prowokował - dodaje Olgierd Łukaszewicz. - To był mój ojciec teatralny, a potem przyjaciel - wspominał Hanuszkiewicza Daniel Olbrychski.

Adam Hanuszkiewicz nie żyje

W niedzielę w warszawskim szpitalu przy ul. Stępińskiej zmarł Adam Hanuszkiewicz. Wybitny aktor i reżyser teatralny miał 87 lat.

"Melancholia" króluje w Europie

Europa nagrodziła wybitne filmy mijającego roku powstałe na naszym kontynencie. "Melancholia" Larsa von Triera zdobyła Europejską Nagrodę Filmową 2011 w kategorii najlepszy europejski film.

Polskie animacje powalczą o Oscara?

W walce o najsłynniejszą nagrodę filmową świata mają szanse zmierzyć się dwa polskie filmy animowane - "Zaczarowany fortepian" w reżyserii Martina Clappa i "Paths of Hate" Damiana Nenowa. Niemałym wyróżnieniem jest już sam fakt, że znalazły się one na krótkiej liście filmów, spośród których 24 stycznia wyłoniona zostanie ostateczna lista nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

Borat będzie Freddiem Mercurym

Sacha Baron Cohen, znany z komediowych ról w hitach "Borat" i "Bruno", zagra legendarnego muzyka Freddiego Mercury'ego. Film biograficzny, do którego zdjęcia rozpoczną się w przyszłym roku, opowie przede wszystkim o napiętych stosunkach wokalisty z kolegami z zespołu Queen.

Obraz przy ołtarzu z proboszczem i jego gosposią

Niemałe zdumienie i oburzenie części wiernych wzbudza obraz, który zawisł tuż przy ołtarzu kościoła w Tenczynku (woj. małopolskie). Namalowany tam bł. Jan Paweł II stoi w nietypowym towarzystwie, bo oprócz kardynałów Dziwisza i Macharskiego, znalazł się tam sam proboszcz, jego gosposia i kilku okolicznych mieszkańców. Część parafian uważa, że proboszcz z nich kpi i radzą, by obraz powiesił w swojej jadalni - donosi "Dziennik Polski".

Najdroższy komiks w historii - ponad 2 mln dolarów

Zabytkowy, pierwszy numer "Supermana" wydany w 1938 r. został najdroższym komiksem świata. W czasie aukcji internetowej za egzemplarz kosztujący przed wojną 10 centów szczęśliwy zdobywca zapłacił 2 161 000 dol. bijąc tym samym ubiegłoroczny rekord należący do tego samego egzemplarza o ponad milion dolarów.

Zmarł twórca słynnego "Krecika"

W wieku 90 lat zmarł w środę w Czechach Zdenek Miler, ilustrator i reżyser kreskówek, znany w świecie przede wszystkim jako twórca "Krecika", najpopularniejszej czeskiej postaci filmowej.

Lekarze: Poprawia się stan zdrowia George'a Michaela

- Jesteśmy szczęśliwi mogąc ogłosić, że stan zdrowia George'a Michaela poprawia się. Nie ma już powikłań związanych z ostrym zapaleniem płuc, z którymi walczyliśmy przez ostatnią dobę – powiedzieli lekarze z wiedeńskiego szpitala AKH, gdzie muzyk walczył o życie.

"George stara się uśmiechać"

George stara się uśmiechać i być gdzieś ponad tym wszystkim - powiedział życiowy partner George'a Michaela, Fadi Fawaz, który przebywa wraz z rodziną artysty przy jego łóżku w wiedeńskim szpitalu. Fawaz twierdzi, że muzyk z każdym dniem czuje się lepiej, ale dziennik "Daily Mail" pisze o jednej z sióstr Michaela, wychodzącej ze szpitala z twarzą ukrytą w rękach. Dziennikarze coraz częściej pytają o możliwie najgorszy scenariusz dla piosenkarza, czyli zakażenie wirusem HIV.

"To film intelektualnie skomplikowany"

- To film dość skomplikowany intelektualnie, głównie dlatego, że jest dość dużo informacji, są trudne dialogi - mówił na antenie TVN24 o filmie "Szpieg" aktor Tomasz Kowalski, który wcielił się w nim w epizodyczną rolę rosyjskiego szpiega.

Głos George'a Michaela "jest zagrożony". Rodzina przy łóżku

Stan George'a Michaela jest stabilny, pacjent reaguje na podjęte leczenie - informują lekarze z wiedeńskiego szpitala, w którym leży piosenkarz. Ale są i gorsze informacje. Długotrwałe podłączenie do respiratora może zaszkodzić strunom głosowym pacjenta, a jego wyjście ze szpitala przed świętami jest coraz mniej prawdopodobne. Pewne natomiast jest, że George Michael nie dokończy tournee.

Lekarze: Najbliższe dwie doby kluczowe dla George'a Michaela

Stan George'a Michaela poprawia się, choć wciąż przebywa na oddziale intensywnej terapii wiedeńskiego szpitala, gdzie jest podłączony do aparatury pomagającej mu oddychać. Muzyk walczy z ciężkim zapalaniem płuc i nowym powikłaniem - niewydolnością oddechową, co często jest śmiertelne. - Najbliższe 48 godzin jest kluczowe dla George'a Michaela - mówią lekarze.

Nie żyje Ken Russell

Zmarł brytyjski reżyser Ken Russell, który był nominowany do Oscara za film "Zakochane kobiety", a u publiczności i krytyki przez całą karierę wywoływał kontrowersje swoimi śmiałymi i skandalicznymi filmami. Jego syn powiedział, że zmarł w niedzielę we śnie w szpitalu, po długiej chorobie. Miał 84 lata.