Kultura i styl

Kultura i styl

Beethoven zagra na Wielkanoc

20 koncertów symfonicznych i kameralnych z udziałem gwiazd światowych estrad koncertowych zaplanowali dla publiczności organizatorzy tegorocznego 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Na scenie pojawią się m. in. Okko Kamu z Orkiestrą Symfoniczną z Lahti czy John Axelrod z Orkiestrą Drezdeńskiej Filharmonii. Festiwal rozpocznie się 9 kwietnia w Warszawie.

Niespodzianek nie ma. Triumf "Jak zostać królem"

Wielkich niespodzianek podczas 83. oscarowej gali nie było. Amerykańska Akademia za najlepszy film uznała "Jak zostać królem", a Oscary za role pierwszoplanowe powędrowały w ręce Natalie Portman i Colina Firtha. Największy konkurent filmu Toma Hoopera, "The Social Network" w reżyserii Davida Finchera, skończył z trzema statuetkami.

"Fighter" aktorsko najlepszy

"Fighter" Davida O. Russella ma najwięcej nagród aktorskich, bo zgarnął obie drugoplanowe: dla Christiana Bale'a i Melissy Leo. Opowieść o bokserze, który dostał kolejną, ostatnią szansę, na tym jednak zakończyła oscarową noc.

Pixar znowu triumfuje. Ale ze zgrzytem

Kiedy przed 15 laty John Lasseter odbierał z rąk Akademii nagrodę specjalną za osiągnięcia techniczne, które pozwoliły na nakręcenie pierwszego pełnometrażowego filmu wyłącznie w technice cyfrowej, jasne już było, że rewolucja stoi u bram. Dzisiaj Lee Unkrich, reżyser trzeciej części "Toy Story" odebrał nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film animowany. Kiedy seria startowała, tej kategorii jeszcze nawet nie było.

Oscar za zdjęcia - "Incepcja"

Kiedy flesze reporterów omiatały głównych konkurentów najważniejszych oskarowych kategorii, większe emocje targały nominowanymi operatorami. W tym roku o statuetkę walczyli młodzi eksperymentatorzy ramię w ramię z najbardziej doświadczonymi autorami zdjęć, wielokrotnie obecnymi na rozdaniu Oscarów. Wszystkich pokonała "Incepcja".

Wenecja rozpoczyna karnawał

W samo południe, oficjalnie, rozpocznie się tegoroczny karnawał w Wenecji. Do miasta zjechało już 65 tys. osób z całych Włoch i zagranicy. Już wczoraj Plac św. Marka wypełnili turyści w maskach i kostiumach z dawnych epok.

Maliny dla aktorek "Seksu w wielkim mieście 2"

"Seks w wielki mieście 2" z tytułem najgorszego remake'u a Sarah Jessika Parker, Kim Catrall, Kristen Davis i Cynthia Nixon wśród najgorszych aktorek roku - tak zakończyła się tegoroczna gala rozdania Złotych Malin, nagród za najgorsze produkcje filmowe roku. Jeden z najbardziej kasowych przebojów kinowych został "uhonorowany" w kilku kategoriach. Złotą malinę dla najgorszego aktora przyznano Ashtonowi Kutcherowi za rolę w "Walentynkach".

Ślubne zdjęcia z Oscarem. Chyłkiem do Kodak Theatre

Reporterów Kontaktu 24 ogarnęła oscarowa gorączka. @Usbizzowi udało dostać się do Kodak Theatre, który obecnie przypomina pilnie strzeżoną twierdzę. @Robert uwiecznił na zdjęciu młodą parę, która w ślubnym rynsztunku postanowiła zrobić sobie pamiątkową fotografię ze statuetką Oscara.

Zezowaty opos wskazał zwycięzców Oskarów

Stał się sławny przede wszystkim za sprawą oryginalej urody. Szybko jednak zaczął robić karierę w show biznesie. Zezowaty opos Heidi wskazał właśnie zwycięzców tegorocznych Oskarów.

Toalety pełne... skarbów

"Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach" - to tytuł wystawy, którą można zobaczy we wrocławskim Muzeum Archeologicznym. Zwiedzający będą mogli podziwiać przedmioty, które udało się wydobyć ze średniowiecznych wrocławskich... wychodków. Jak przekonują muzealnicy ustępy, wychodki czy też toalety to dziś prawdziwa skarbnica wiedzy o życiu średniowiecznych mieszkańców miast.

Polański z dwoma Cezarami

Polski reżyser Roman Polański triumfuje w Paryżu. Najpierw wspólnie z Robertem Harrisem został uhonorowany francuską nagrodę filmową - Cezarem - w kategorii najlepsza adaptacja filmowa za "Autora Widmo". Później otrzymał Cezara jako najlepszy reżyser za ten sam film. Dramat Xaviera Beauvois "Ludzie Boga" został uznany za najlepszy film.

Najlepszy reportaż o "innych wśród nas"

Konkurs im. Macieja Szumowskiego rozstrzygnięty. Nagrodę Grand Prix - i 30 tys. złotych - otrzymała Grażyna Zawada z Krakowa za reportaż zatytułowany "Nie mów nikomu, że jesteś Żydem". Konkurs "Polska zza siódmej miedzy" zorganizowany został już po raz piąty, tym razem pod hasłem "Obcy i inni wśród nas".

Oscar - prosta droga do zawału

Niejeden aktor marzy o chwili, kiedy usłyszy: "And the Oscar goes to..." i swoje nazwisko. Najważniejsze nagrody filmowe mają jednak swoją ciemną stronę: spośród 409 nominowanych aż 39 miało zawał serca, a 29 udar mózgu. U 6 skończyło się to tragicznie.

Polka zaśpiewa dla Litwy na Eurowizji

Polka z Wileńszczyzny Ewelina Saszenko będzie tegoroczną reprezentantką Litwy w konkursie Eurowizji. Polska piosenkarka pokonała 13 konkurentów i tym samym wygrała czwartkowe eliminacje.

"And the Oscar goes to..." już w niedzielę. Kto wygra?

Ostatnia prosta przed rozdaniem tegorocznych Oscarów. Faworytem zbliżającej się gali jest "Jak zostać królem" Toma Hoppera, który otrzymał najwięcej nominacji, bo aż 12 - w tym w najważniejszych kategoriach, m.in. za najlepszy film, reżyserię i pierwszoplanową rolę męską. Kto zdobędzie najwięcej statuetek? Relacja z oscarowej gali w nocy z niedzieli na poniedziałek w tvn24.pl.

Rysownicy "przesadzili". Reakcja na komiks "nieadekwatna"

- Artyści mają trochę większe prawa. Przesadzili, nie ulega wątpliwości, ale skala reakcji nie jest adekwatna do samego zdarzenia - stwierdził Bogdan Zdrojewski w "Faktach po Faktach" w TVN24. W ten sposób minister kultury odniósł się do zablokowanego przez MSZ komiksu, który miał promować Polskę i muzykę Chopina wśród niemieckich uczniów.

Fryderyki: 9 razy Brodka

Dziewięć nominacji dla Moniki Brodki, siedem dla Czesława Mozila i po sześć dla Acid Drinkers, Raz Dwa Trzy i Wojciecha Waglewskiego - Związek Producentów Audio Video i Akademia Fonografii ogłosili nominacje do nagród Fryderyk 2011. Podczas gali obok gwiazd muzyki rozrywkowej zostaną nagrodzeni także twórcy jazzu i muzyki poważnej.

''Dziewczyna z gołębiem" odnaleziona po 66 latach

Niezwykle cenny obraz, który został zrabowany podczas okupacji, po 66 latach ma szansę wrócić do Muzeum Narodowego w Poznaniu. To ''Dziewczyna z gołębiem'', namalowana przez XVIII-wiecznego francuskiego malarza Antoine'a Pesne.

The Monkees wracają na scenę

Legendarny amerykański pop-rockowy zespół The Monkees wraca na scenę. Z okazji 45. rocznicy powstania grupy jego założyciele postanowili, że ponownie wystąpią razem. W maju ruszają w trasę koncertową po Wielkiej Brytanii.

Watykan "wyświęca" ojca pop-artu

Zdaniem "L'Osservatore Romano" Andy Warhol był artystą... religijnym. Artykuł na temat artysty watykański dziennik opatrzył zdjęciem ikony pop-artu ze spotkania z Janem Pawłem II podczas audiencji generalnej na Placu świętego Piotra. We wspomnieniach przyjaciel artysty określa go jako "anioła".

Larry King powraca

Wraca Larry King, który przez 25 lat przeprowadzał najważniejsze wywiady dla CNN. Będzie jeździł po USA i na scenie opowiadał o swoim życiu. Zaczyna już 14 kwietnia.

Masłowska podbija Nowy York

Wystawiana od 4 lutego w Nowym Jorku sztuka Doroty Masłowskiej "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" została przychylnie zrecenzowana w poniedziałkowym wydaniu dziennika "New York Times". - Ta nieukształtowana jeszcze, lecz utalentowana młoda pisarka wydaje się być na dobrej drodze do przetrwania - przewiduje krytyk gazety.

Ch***, k*** i cweloholokaust

Miał promować Fryderyka Chopina w niemieckich szkołach, ale zamiast do uczniów, trafił do magazynu. Komiks za 30 tys. euro powstał za pieniądze ambasady w Berlinie oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale okazał się zbyt kontrowersyjny. - Jest pełen wulgaryzmów! - poskarżył się TVN Warszawa jeden ze stołecznych społeczników.

O rzeźbiarce, co szukała ściętych głów

Marie Tussaud, założycielka słynnego muzeum figur woskowych Madame Tussaud, będzie bohaterką filmu. „Madame T” pokaże w jaki sposób włączyła się w rewolucyjne wydarzenia we Francji, jak przeszukuje dziesiątki ciał w poszukiwaniu głów zgilotynowanych arystokratów i jak sama otarła się o taką śmierć - już nawet ogolono jej głowę...

Ręczniki na ślub i na śmierć w internecie

Były składnikiem posagu, pełniły ważną rolę podczas ceremonii ślubnej, były wreszcie wkładane do trumny. Etnografowie starają się ocalić od zapomnienia tradycję ręczników obrzędowych, niegdyś pełniących ważną rolę w życiu społeczności wiejskiej. W Podlaskiem powstała baza internetowa ponad 400 wzorów takich ręczników.

Po 42 latach walczy o prawa autorskie do Che Guevary

Znany irlandzki artysta, Jim Fitzpatrick stara się o uzyskanie praw autorskich do kultowej czerwono-czarnej grafiki Che Guevary. Namalował ją na bazie fotografii Alberto Kordy 43 lata temu. Od tamtej pory nie otrzymywał za to żadnych tantiem, choć motyw z twarzą rewolucjonisty wykorzystuje się niemal wszędzie - od koszulek po opakowania płatków śniadaniowych.

DiCaprio jako Gatsby

Leonardo DiCaprio zagra tytułową rolę Jaya Gatsby'ego, walczącego o miłość pięknej Daisy w słynnej adaptacji powieści "Wielki Gatsby". Reżyser, Baz Luhrmann, nakręci film w 3D. Pierwszy klaps w marcu.

Bez niespodzianek: Iran ze Złotym Niedźwiedziem

Nie było niespodzianek. Złoty Niedźwiedź powędrował zgodnie z oczekiwaniami do Irańczyka Asghara Farhadiego za film „Nader and Simon. A Separation”. Srebrnym Niedźwiedziem za szczególny artystyczny wyraz doceniono Polaka Wojciecha Staronia, operatora międzynarodowej koprodukcji „El Premio”. Dwie mniejsze nagrody przypadły też filmowi „Jutro będzie lepiej” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej.

Nie pozwolą Banksy'emu odebrać Oscara?

Akademia nie pozwoli Banksy'emu odebrać Oscara, jeśli jego film "Wyjście przez sklep z pamiątkami" okaże się najlepszy. Powód? Artysta pokazuje się publicznie tylko w masce. - Jeśli na scenę wyjdzie pięciu facetów w małpich maskach, to komu niby mielibyśmy dać Oscara? - wyjaśnia dyrektor zarządzający Akademii Bruce Davis.