Kultura i styl

Kultura i styl

Dlaczego nijaki krajobraz to najdroższe zdjęcie świata?

Nie minął jeszcze szok po rekordzie, jaki padł na aukcji za sprawą pracy Andreasa Gursky'ego "Rhein II", a media zadają pytanie: dlaczego opuszczony, monotonny i nijaki krajobraz stał się najdroższym zdjęciem jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji? Skąd ten fenomen, że za gigantyczną fotografię przedstawiającą brzeg rzeki Ren kolekcjoner zapłacił ponad 4,3 mln dolarów?

Oscary znów poprowadzi Billy Crystal

To Billy Crystal poprowadzi przyszłoroczną galę rozdania Oscarów. Poinformował o tym sam Crystal za pośrednictwem Twittera. Wcześniej mówiono, że gospodarzem gali będzie Eddie Murphy. Aktor jednak zrezygnował.

Eddie Murphy jednak nie rozda Oscarów

Wizja Eddiego Murphy'ego prowadzącego galę rozdania Oscarów podzieliła środowisko filmowe i Amerykanów. Wiele osób uważało, że aktor znany ostatnio głównie z niewyszukanych intelektualnie komedii zupełnie nie pasuje do takiej okazji. Światu oszczędzono jednak możliwości przekonania się o tym w praktyce, ponieważ aktor sam zrezygnował.

Twarz diabła wyłoniła się z chmur

Z chmur namalowanych na sklepieniu katedry w Asyżu "wyłoniła" się twarz diabła, której nikt nigdy wcześniej nie zauważył. Przez ponad siedem wieków widzowie patrzący na fresk przedstawiający życie i śmierć św. Franciszka nie wiedzieli, co ukrywa się przed ich wzrokiem.

"Za bardzo kocha życie, by być święty"

"Tintin jest katolickim bohaterem" - ogłosił watykański dziennik "L'Osservatore Romano" po premierze ekranizacji słynnego komiksu w reżyserii Stevena Spielberga. W najnowszym wtorkowym numerze gazeta entuzjastycznie ocenia film o dzielnym reporterze śledczym.

Popławska z nagrodą Cybulskiego

Magdalena Popławska za rolę w filmie "Prosta historia o miłości" została tegoroczną laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Ta jest wręczana od 1969 roku, a jej celem jest wyłonienie "młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością". Cybulski, najbardziej kultowy polski aktor, zginął tragicznie na dworcu kolejowym we Wrocławiu w 1967 roku.

Polak rzeźbi nową terakotową armię chińskiego cesarza

Rzeźba polskiego artysty Piotra Twardowskiego znajdzie się wśród 30 innych, które utworzą nową chińską terakotową armią. Oryginał został zakopany pod ziemią w 210 r. p.n.e. razem z ciałem pierwszego cesarza Chin. Armia miała pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Jej współczesna wersja to międzynarodowy projektu, który będzie pokazywany na wystawach w Europie i Chinach.

Oto najbardziej przepłacane gwiazdy Hollywood

Z każdego dolara zapłaconego Drew Barrymore przez producentów zwraca się jedynie 40 centów, dlatego magazyn "Forbes" umieścił ją na pierwszym miejscu swojego rankingu najbardziej przepłacanych gwiazd Hollywood. Z listy gwiazd, których nazwiska są wabikami dla widzów, wypadli też m.in. Eddie Murphy, Nicolas Cage i Tom Cruise - ich filmy mają słabe wyniki finansowe.

GaGa rządzi na gali MTV. Bieber najlepszym artystą

Lady GaGa znów triumfuje. Podczas rozdania prestiżowych Europejskich Nagród Muzycznych (EMA) stacji MTV otrzymała cztery statuetki: dla najlepszej artystki, za najlepszą piosenkę ("Born This Way"), najlepsze wideo ("Born This Way") i za najwspanialszych fanów. Nastolatek Justin Bieber otrzymał dwie nagrody - dla najlepszego artysty męskiego i najlepszego artysty pop.

Najlepszy budynek świata 2011. "Skóra" kontroluje temperaturę

Panele ograniczające promieniowanie słoneczne, dach z ogniwami fotowoltaicznymi generującymi prąd, system nawadniania deszczówką i sensory kontrolujące zużycie energii – to zalety budynku Media-ICT w Barcelonie, dzięki którym wygrał w najważniejszym konkursie architektonicznym na świecie. W World Architecture Festival 2011 dostał tytuł "Najlepszego budynku roku".

Da Vinci może kosztować podatników 1,5 miliarda funtów

Największa w historii wystawa obrazów Leonarda da Vinci może kosztować brytyjskich podatników nawet 1,5 miliarda funtów. Tyle właśnie będą musieli zapłacić, jeśli wystawione w National Gallery prace włoskiego geniusza zostaną skradzione lub zniszczone - donosi "Daily Telegraph".

Modele z ziemniaków i tort ważący 120 kg

Od rana tłumy oblegają Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Część zwiedzających wzięła już udział w kuchennych eksperymentach, budując chociażby modele z ziemniaków. Ale to dopiero początek. Impreza z okazji 1. urodzin centrum potrwa do późnych godzin wieczornych.

Niewinni czarodzieje rządzą w ten weekend w stolicy

Jeszcze przez dwa dni w Warszawie będzie królował przełom lat 60 i 70. Przed nami finałowy weekend festiwalu "Niewinni czarodzieje" - w programie m.in. koncert Tymona Tymańskiego z zespołem Polish Yass Ensemble na barce koło mostu Śląsko-Dąbrowskiego, koncert "wielce warszawskiej formacji" Konie, silent disco, pokazy filmów Janusza Morgensterna i spektakl teatru Klancyk improwizującego pod Alibabki.

"Ścieżka cierpienia" muzycznego "antychrysta"

Trzydzieści obrazów a na nich ulubione tematy artysty - śmierć i seksualność człowieka. Mowa o wystawie Marilyna Mansona, która właśnie została otwarta w stolicy Meksyku. - Chciałem stworzyć coś inspirującego dla innych ludzi i to nie w hipisowski, humanitarny sposób - mówił na konferencji prasowej kontrowersyjny muzyk.

Sprzątaczka zniszczyła dzieło sztuki. Bo "to bałagan"

Instalacja Martina Kippenbergera warta ponad milion dolarów została bezpowrotnie zniszczona przez sprzątaczkę muzeum Ostwall w Dortmundzie. Zeschnięte krople deszczu, które były częścią dzieła, kobieta potraktowała jak plamy na podłodze. Wyczyściła aż zaczęło błyszczeć. Ubezpieczyciel nie chce teraz wypłacić odszkodowania.

Biografia Steve'a Jobsa najlepszym debiutem roku

Biografia Steve'a Jobsa, zmarłego niedawno współzałożyciela Apple, sprzedała się w ponad 380 tys. egzemplarzy w zaledwie sześć dni - wynika z raportu magazynu "The Bookseller". To najlepszy debiut roku, a księgarze przewidują, że publikacja będzie najlepiej sprzedającą się biografią i pokona bestsellerowe "Kluczowe decyzje" George'a W. Busha.

Houellebecq wystawił Kraków do wiatru

Słynny pisarz francuski, Michel Houellebecq - mimo zapowiedzi - nie przyleciał do Krakowa. Autor "Cząstek elementarnych" miał uczestniczyć w 3. Międzynarodowym Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada oraz w 15. Targach Książki.

Za rok nowy James Bond. Agentem 007 znowu Craig

"Skyfall" - pod takim tytułem trafi na ekrany 23. opowieść o Jamesie Bondzie - ogłosili oficjalnie producenci filmu. W rolę agenta 007 po raz trzeci wcieli się Daniel Craig. Film, którego premierę zapowiedziano na jesień 2012 r. wyreżyseruje Brytyjczyk Sam Mendes.

"Mały literacki Nobel" dla nauczyciela biologii

Alexis Jenis, nauczyciel biologii z Lyonu, dzięki swojej debiutanckiej powieści "L'art français de la guerre" wygrał Nagrodę Goncourtów, najbardziej znaną w dziedzinie literatury po literackim Noblu. Werdykt wzbudził kontrowersje, bo książka podzieliła krytyków we Francji – niektórzy oskarżają autora o obsceniczność i mizoginizm, a jego działo nazywają "niestrawnym".

Nowa płyta Winehouse. "Aż mi dech zaparło"

Pomimo protestów ukaże się pośmiertna płyta Amy Winehouse. Znajdzie się na niej 12 bardzo osobistych, niepublikowanych wcześniej utworów, które opowiadają m.in. historię miłości i rozwodu Amy z mężem Blakem Fielderem-Civilem. Większość utworów powstała w najtrudniejszym dla piosenkarki czasie, gdy była uzależniona od narkotyków, kilka - tuż przed jej tragiczną śmiercią. Płyta ukaże się 5 grudnia.

"Dała ognia", ale odpadła. Pakosińska już nie zatańczy

W 9. odcinku "Tańca z Gwiazdami" odpadła Katarzyna Pakosińska. Choć pasodoble, które zatańczyła w duecie ze Stefano Terrazzino, zachwyciło jurorów. - To, co mi się najbardziej podobało, to aktorstwo - powiedział Piotr Galiński. - Kasia dała ognia - podsumowała natomiast Jolanta Fraszyńska. Telewidzowie nie podzielili jednak tej opinii i Pakosińska musiała pożegnać się z programem.

Gigantyczne kolejki do "Damy z gronostajem"

Miłośnicy sztuki, którzy chcieli obejrzeć wystawioną w berlińskim muzeum "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, ustawiali się w piątek w kolejce już od godz. 5 rano. Choć kasy otwierano dopiero o godz. 10.

Kręcili scenę wybuchu, zginął kaskader

Tragiczny wypadek w Bułgarii, podczas kręcenia zdjęć do filmu "Niezniszczalni 2". W rezerwacie wodnym w powietrze wyleciała łódź motorowa z dwójką kaskaderów na pokładzie. Jeden zginął, drugi w stanie krytycznym trafił do szpitala.

Udana odsiecz. Sobieski w Polsce

- Witamy króla Jana III Sobieskiego w Warszawie - cieszył się minister Radosław Sikorski, gdy udało się odzyskać portret zwycięzcy spod Wiednia zrabowany podczas II Wojny Światowej. To jeden z kilku obrazów, jakie udało się odzyskać w ostatnim czasie. Możliwe, że nie ostatni, bo zrabowanych obrazów ma być na rynku coraz więcej.

Anita Werner z Wiktorem

- Wiktora otrzymuje przedstawicielka niemieckich mediów, ale o polsko brzmiącym nazwisku. Równie smukła i atrakcyjna. Może nawet bardziej niż ten Wiktor - zapowiedział Anitę Werner Maciej Orłoś.

Raport ws. śmierci Amy wysłany obcej osobie

Tajny raport w sprawie śmierci Amy Winehouse został wysłany do zupełnie obcej osoby, a nie do rodziców nieżyjącej gwiazdy, bo policja pomyliła adresy. Na szczęście przesyłkę, w której znalazł się zarys okoliczności w jakich zmarła piosenkarka, przypadkowy odbiorca oddał na posterunek policji w północnym Londynie.