Kultura i styl

Kultura i styl

Arnie i Sly nierozłączni. Po filmie wspólna operacja

Starość nie radość. Arnold Schwarzenegger i Sylvester Stallone, wielcy aktorzy kina akcji, wciąż są aktywni i kręcą wspólnie filmy, ale za sporą cenę. Po zakończeniu zdjęć do kolejnej produkcji Stallone'a - "Niezniszczalni 2" - Rambo i Terminator trafili na stół operacyjny. Obaj spotkali się w jednym szpitalu i obaj przeszli operację ramienia.

Prześladowca Madonny uciekł ze szpitala

Robert Dewey Hoskins - prześladowca Madonny, który za grożenie jej śmiercią, śledzenie i wdarcie się na posesję odsiedział m.in. 10 lat więzienia, w czwartek uciekł ze szpitala psychiatrycznego, w którym przebywał od ubiegłego lata, gdy dopuścił się wandalizmu po krótkim okresie przebywania na wolności. - Gdy nie bierze leków, jest bardzo niebezpieczny - alarmuje policja w Los Angeles zajmująca się sprawą.

McCartney dostał gwiazdę w Hollywood

Paul McCartney, legendarny członek zespołu The Beatles, został uhonorowany gwiazdą na Hollywoodzkim Bulwarze Sław. W czwartkowe popołudnie odsłonił ją osobiście dołączając tym samym do pozostałych członków "Czwórki z Liverpoolu" - Johna Lennona, Ringo Starra i George'a Harrisona.

Ostatnie notatki: "Łatwo pisać o śmierci. O życiu trudniej"

- Ciekawe, co pani teraz robi? (...) W niebie jest podobno pani ulubiona Ella Fitzgerald, więc pewnie słucha jej pani teraz, paląc papierosa i pijąc kawę - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Wisławy Szymborskiej jej sekretarz, Michał Rusinek. Zmarła w ubiegłą środę poetka została pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, przy dźwiękach piosenki "Black Coffee" Elli Fitzgerald, której muzyka wybrzmiewała do godz 17. Po uroczystościach odbyło się spotkanie władz i przyjaciół noblistki w Sukiennicach. Wieczorem znajomi i przyjaciele poetki zebrali się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (MOCAK) żeby wspominać ją i jej twórczość.

Paweł - "rosyjski Banksy". Kto kryje się pod maską?

Podpisuje się P183, ma na imię Paweł i w zasadzie tyle tylko o nim wiadomo. Uliczny artysta tworzący graffiti w Moskwie zdobywa coraz większą popularność. Tak wielką, że niektórzy nazywają go rosyjskim Banksy'm.

22 tys. euro za 2 frytki z McDonald's

22 tys. euro odszkodowania - taką sumę ma wypłacić monachijska galeria sztuki za zniszczenie dwóch frytek z sieci MacDonald's, które w 1990 roku posłużyły za model artystycznego przedmiotu w kształcie krzyżyka ze złota zatytułowanego "Pommes d'Or".

"To raczej nie wiersz, to jest myśl"

- Skłoniła mnie do tego żona. Skleciłem parę słów, a ona złożyła to w całość. Czy to jest wiersz? To raczej nie jest wiersz, to raczej jest myśl - opowiada Andrzej Gołota, który napisał kilka wersów dla zmarłej 1 lutego Wisławy Szymborskiej.

"Chcesz zarabiać w Hollywood? Kręć patriotyczne filmy"

Movieguide, internetowy serwis propagujacy chrześcijańskie wartości w kulturze, z okazji swojego 20-lecia ogłosił raport, z którego wynika, że najbardziej dochodowe filmy w Hollywood to te, które propagują treści patriotyczne i biblijne. Po zbadaniu ubiegłorocznych filmów autorzy raportu doszli do wniosku, że te promujące przemoc, seks i liberalny światopogląd zarobiły średnio o 40 mln dolarów mniej. W piątek Movieguide na uroczystej gali przyzna swoje nagrody dla najlepszych i najgorszych filmów roku.

Zamiast hejnału "Nic dwa razy"

W czwartek w południe, podczas pożegnania Wisławy Szymborskiej trębacz zagra z Wieży Mariackiej melodię, która posłużyła jako podkład do wiersza noblistki "Nic dwa razy się nie zdarza". Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Krakowie o godz. 11. Będą miały świecki charakter.

Książę uczcił 200. urodziny Dickensa

Dwusetną rocznicę urodzin angielskiego pisarza Karola Dickensa uczczono podczas uroczystości w jego rodzinnym mieście Portsmouth. Obchodom w Londynie przewodniczyli książę Karol z księżną Camillą.

"W ciemności", "Róża" i "Sala samobójców" zdominują Orły

Na liście nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2012 są m.in. tacy artyści jak Agnieszka Holland za film "W ciemności", Wojciech Smarzowski za "Różę" oraz Jan Komasa za "Salę samobójców". Nominacje do tegorocznych Orłów ogłoszono w Warszawie. Gala rozdania "polskich Oscarów" odbędzie się 5 marca.

Madonna na Narodowym

Pod koniec maja Madonna wyruszy w kolejną trasę koncertową. Do Warszawy zawita 1 sierpnia. Jej show będzie można obejrzeć na Stadionie Narodowym. Sprzedaż biletów ruszy 17 lutego.

Pierwsze nagranie Chopina. Głos kanclerza Bismarcka

W zabytkowym laboratorium Thomasa Edisona odnaleziono 17 unikalnych woskowych cylindrów, m.in. z jedynym znanym nagraniem głosu kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka, a także - jak wszystko na to wskazuje - pierwszym nagraniem utworu Fryderyka Chopina - pisze "New York Times".

Depardieu jako DSK. "Film o seksie i polityce"

Gerard Depardieu ma zagrać Dominique'a Strauss-Kahna w filmie o upadku byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. - To będzie film o seksie i polityce, a aktor będzie idealny w tej roli – mówi reżyser Abel Ferrara. W żonę polityka wcieli się Isabelle Adjani.

Pokazała środkowy palec. Telewizja przeprasza za skandal

Na oczach 100 milionów widzów podczas występu z Madonną na Super Bowl piosenkarka M.I.A. zaklęła i pokazała do kamery środkowy palec. Stacja próbowała "rozmyć" na ekranie obraźliwy gest, ale technicy nie zdążyli tego zrobić. Posypały się skargi od oburzonych widzów. "Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się urażeni" – brzmi oficjalne oświadczenie telewizji, która transmitowała imprezę.

"Prawdziwa Diana" oczami ochroniarza

Kosztem 30 mln funtów powstanie film o księżnej Dianie, widzianej oczyma jej osobistego ochroniarza Kena Wharfe'a. Jak doniosły w niedzielę brytyjskie media, podstawą scenariusza będą jego wspomnienia z 2007 roku.

"Musimy tego frajera orżnąć"

Wystarczyło, że ktoś krzyknął "Milicja!" i w jednej chwili wszyscy się rozbiegali. Znikał oszust i jego wspólnicy. Tak po wojnie na bazarze Różyckiego często kończyło się granie w popularne trzy karty. Praski przewodnik, Mieczysław Janiszewski, zaprezentował nam tę popularną kiedyś grę i przy okazji opowiedział kilka anegdot.

W Londynie podziwiają rzeźby Polki zrobione na szydełku

Polska artystka, występująca pod pseudonimem Olek, pokryła całe piętro londyńskiej galerii szydełkowymi robótkami. Przestrzeń zaaranżowała na kształt mieszkania wypełnionego różnymi przedmiotami "ubranymi" w przędzę, które sama znalazła na ulicach Londynu. Wystawa potrwa do 23 marca.

Harry Potter grał po pijaku

Daniel Radcliffe, który przez wiele lat wcielał się w rolę Harry'ego Pottera w filmowej sadze przyznał w wywiadzie, że zdarzało mu się grać, gdy był pijany i z tego powodu niektóre sceny wymknęły się spod kontroli - donosi brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

250 mln dol. Oto najdroższe dzieło sztuki wszech czasów

Katarska rodzina królewska zapłaciła 158,4 mln funtów (ponad 250 mln dol.) za obraz Paula Cezanne'a "Gracze w karty". To najwyższa cena zapłacona kiedykolwiek za jakiekolwiek dzieło sztuki - informuje "Daily Telegraph". Poprzedni rekord należał do obrazu "No. 5, 1948 " Jacksona Pollocka, za który w 2006 roku zapłacono 140 mln dol. (ok. 156 mln dol. wg obecnego kursu).

"Sąd Ostateczny" ma unikalny zestaw pigmentów

Włoska grupa konserwatorów sztuki, która za pomocą specjalnej mobilnej aparatury bada w Muzeum Narodowym w Gdańsku "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, odkryła w obrazie rzadki i cenny zestaw pigmentów.

Roseanne: Patriarchat i wojny to przeżytek

Znana serialowa aktorka Roseanne Barr oficjalnie ogłosiła, że zamierza startować w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest kandydatką Partii Zielonych, bo według niej Demokraci i Republikanie nie działają w najlepszym interesie obywateli. W swoim programie wyborczym zapowiada, że zalegalizuje w kraju marihuanę. Jej krytycy sugerują, że aktorce chodzi raczej o zwiększenie oglądalności reality-show, w którym występuje wraz z rodziną.

"Są seksualnie prowokacyjne". Plakaty filmowe zakazane

Plakaty komedii "Les Infideles" zostały oprotestowane przez Francuzów, którzy uznali je za zbyt frywolne i obraźliwe. Urzędnicy dopuszczający reklamy do obiegu przyznali im rację, twierdząc, że "propagują wizerunek kobiet jako obiektów seksualnych" i nakazali wycofanie ich z francuskich ulic. Media boją się jednak o coś innego: skandal może zaszkodzić Jeanowi Dujardinowi, który występuje na plakatach i ma duże szanse na Oscara za "Artystę".

"Te pisuary dyskryminują kobiety"

Niemieckie feministki protestują przeciwko pisuarom w kształcie rozchylonych ust, które zainstalowano w nowym muzeum poświęconym Rolling Stonesom. - To dyskryminacja kobiet. Dlaczego mężczyźni uważają, że fajnie jest siusiać do kobiecych ust? - pytają. Szef muzeum się broni: - Te pisuary to sztuka. A autorką jest kobieta.

"Rozmowa w kapsule poza czasem"

Poznał ją w Instytucie Polskim w Londynie, w dość osobliwych okolicznościach. - Weszliśmy do windy, ruszyliśmy do góry i winda stanęła między piętrami. Więc mogliśmy sobie spokojnie w tej kapsule oddzielonej od świata porozmawiać - tak swoje pierwsze spotkanie ze zmarłą poetką wspomina w TVN24 pisarz, Stefan Chwin.

Mona Lisa ma "siostrę"

Sensacja w Madrycie: w muzeum Prado stwierdzono, że wisząca tam kopia słynnej Mony Lisy Leonardo da Vinci powstała w tym samym czasie co oryginał, który znajduje się w Luwrze.

"Dzięki Wisławie inaczej widzę nawet guziki"

- Kiedy czytałem jej wiersze, czułem się jakbym słuchał muzyki Chopina - powiedział o twórczości Wisławy Szymborskiej znany polski pisarz mieszkający w USA, Henryk Grynberg. Zmarłą poetkę wspominają też jej tłumacze z Ameryki i Europy.

Pierwsze zdjęcie "nowego" Bonda

Hollywoodzka wytwórnia upubliczniła dziś pierwsze oficjalne zdjęcie Daniela Craiga z planu filmowego nowego "Bonda", by podnieść zainteresowanie produkcją, która w kinach zadebiutuje dopiero pod koniec października. Ogłoszono także, o czym będzie "Skyfall" - skupi się na relacji agenta 007 z jego szefową - M.