Kultura i styl

Kultura i styl

Bach i Potter nad Gdańskiem

- Repertuar zależy od nastroju, pogody i innych czynników zewnętrzno-wewnętrznych. Gram klasykę i muzykę rozrywkową, ostatnio grałam np. melodię z Harrego Pottera, dzisiaj muzyka postna – opowiada carillonistka z gdańskiego kościoła św. Katarzyny, Monika Kaźmierczak. Po raz pierwszy od sześciu lat - po pożarze świątyni - odbył się tam regularny koncert muzyki carillonowej.

"Oskary", ale nie te... Akademia się ugnie?

Mieli czas do wtorku, ale już w piątek twórcy "Oskarów Ludowych" wysłali Amerykańskiej Akademii Filmowej odpowiedź na jej żądanie, by nazwa polskich nagród została zmieniona. - Przedstawiliśmy argumenty wskazujące na to, że sporne wyróżnienie wytwarza u odbiorców skojarzenie z jej patronem Oskarem Kolbergiem, a nie nagrodą filmową - poinformował pełnomocnik Stowarzyszenia Twórców Ludowych Przemysław Zalasiński.

Ma 102 lata i już wybrał laureatów Oscara

Ma 102 lata i jest najstarszym członkiem Akademii Filmowej - Arthur Gardner, amerykański aktor i producent filmowy. Do Hollywood przyjechał w 1929 roku z ambicją zostania gwiazdą. Miał szczęście - gdy jechał do studia filmowego, z drogi młodego autostopowicza zabrał... sławny reżyser George Cukor. Dziś jako jeden z 5765 członków Gardner decyduje, kto dostanie Oscara.

Nie wpuszczą go na Oscary?

Ali G, Borat, potem Bruno, a teraz Dyktator. Sasha Baron Cohen, brytyjski komik i aktor, może nie obejrzeć na żywo tegorocznego rozdania Oscarów. Powodem jest strój z ostatniego filmu. Krzywo patrzy na niego Akademia Filmowa, której Cohen jest członkiem.

Chińczyk lepszy niż Warhol i Picasso

Chińczycy są światową potęgą - teraz także w malarstwie. Chińczyk Zhang Daqian (1899-1983) stał się numerem jeden w rankingu światowych aukcji w 2011 roku, detronizując Pabla Picassa i Andy'ego Warhola - poinformowała wyspecjalizowana w rynku sztuki spółka Artprice. Chiński malarz Qi Baishi jest drugi.

Wpadki, przemówienia, owacje i gwizdy

Co roku nominowani do Oscara otrzymują 8-minutowe nagranie, na którym Tom Hanks instruuje ich, jak w godny i nie za długi sposób odebrać statuetkę. Na szczęście, czasem na gali pojawiają się spontaniczne, nieoczekiwane i skandaliczne zachowania i wypowiedzi. Oto te najbardziej niezapomniane.

Oscary o krok. Czerwony dywan już się rozwija

Do rozdania Oscarów zostało już tylko kilka dni, dlatego ekipy przygotowujące Hollywood Boulevard do wielkiego święta kina pracują pełną parą. W środę zaczęto rozwijać czerwony dywan, po którym na galę będą szły gwiazdy.

Zachrypnięta Adele i jej "21"

Brytyjska piosenkarka i kompozytorka Adele, niedawna zdobywczyni sześciu nagród Grammy, została we wtorek wieczorem uznana za najlepszą solową wokalistkę podczas dorocznej uroczystości wręczenia nagród BRIT przyznawanych przez brytyjski przemysł fonograficzny. Adele przyznano też nagrodę za najlepszy album roku za "21". Za najlepszego solistę uznano Eda Sheerana.

"Wleczenie z dwumlaskiem" wróci w wielkim stylu?

Czy młode pokolenie Polaków posługuje się jeszcze polszczyzną, czy może już całkiem innym językiem? Takie pytanie zadało sobie ministerstwo kultury i postanowiło wesprzeć ojczystą mowę. Już prawie 6,5 tys. Polaków polubiło na portalu facebook kampanię "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

Ratują zdjęcia ofiar tsunami

Setki tysięcy zdjęć ocalonych po trzęsieniu ziemi i tsunami czekają na renowację. Oczyszczone trafiają do ośrodków dla poszkodowanych, gdzie często odnajdują swoich właścicieli i pomagają ocalić od zapomnienia tych, którym po marcowej katastrofie przeżyć się nie udało.

Otworzą testament Szymborskiej

29 lutego nastąpi otwarcie testamentu Wisławy Szymborskiej. Tego samego dnia zostanie podany do publicznej wiadomości fragment ostatniej woli noblistki, m.in. powołujący fundację, która ma zająć się jej spuścizną - poinformował sekretarz poetki, Michał Rusinek.

Akademia filmowa spiera się z polskimi twórcami o Oskara

Trwa spór o "Ludowe Oskary". Stowarzyszenie Twórców Ludowych, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zmieni nazwy przyznawanej przez siebie nagrody, jak zażądała tego Amerykańska Akademia Filmowa. Twórcy postarają się przekonać Akademię, że ani nie kopiują nazwy nagrody, ani nie bazują na dorobku Amerykanów.

Książki od IPN bezpłatnie w szkołach

Wydana przez IPN książka opisująca XX-wieczne dzieje Polski zatytułowana "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989" zostanie bezpłatnie rozesłana do szkół.

"Jestem za ACTA, bo chroni moją pracę, ale..."

- Jestem za i przeciw ACTA - mówi Katie Melua. Słynna piosenkarka w wywiadzie dla TVN24 tłumaczy, że z jednej strony kontrowersyjna umowa zabezpiecza jej interesy, ale z drugiej strony nie chce odbierać mniej zamożnym dostępu do kultury.

Whitney spoczęła obok ojca

Whitney Houston została w niedzielę wieczorem polskiego czasu pochowana na cmentarzu Fairview w stanie New Jersey. Niedzielna ceremonia zakończyła rozpoczęte w sobotę uroczystości pogrzebowe.

Urzędnicy przed sąd za kupno "Michała Anioła"

Urzędnicy włoskiego ministerstwa kultury oraz eksperci, którzy podjęli decyzję o kupnie za 3,25 mln euro rzeźby, mającej być dziełem Michała Anioła, staną przed sądem - zdecydowała włoska Najwyższa Izba Kontroli. Jak się okazało, jak się okazało, nie ma żadnego dowodu na to, że to genialny artysta jest autorem zakupionej figury ukrzyżowanego Chrystusa.

"Jest pan bezcennym dobrem narodowym"

- Jest pan bezcennym dobrem nie tylko narodowym, ale też bezcennym dobrem w życiu wielu z nas - w ten sposób premier Donald Tusk zwrócił się do Władysława Bartoszewskiego, który tego dnia obchodzi 90. urodziny. W jubileuszu, który miał bardzo uroczystą oprawę, uczestniczyli liczni politycy, w tym ministrowie i ludzie kultury. Prezydent i premier przybyli na Zamek Królewski w towarzystwie małżonek.

Wyznanie byłego męża Whitney

Choć na ceremonii pogrzebowej Whitney Houston jej były mąż, Bobby Brown pojawił się tylko na chwilę, to zaraz potem podczas koncertu wyznał jej miłość. - Chcę wysłać błogosławieństwa mojej byłej żonie, Whitney Houston. Kocham cię - powiedział raper, co wzbudziło aplauz publiczności.

Życie po 80. Zaczyna się czy zacina?

- Janek Nowak Jeziorański powiedział do mnie kiedyś: Włodku, pamiętaj, że życie zaczyna się po 80. Ja powiedziałem: Janku, chyba się zacina, nie zaczyna - mówił Justynie Pochanke Władysław Bartoszewski pytany o to, co go napędza. W niedzielę profesor obchodzi swoje 90. urodziny.

"On powinien tam być. Był mężem Whitney"

- Prosiłem go, żeby został, ale czuł się zakłopotany i już nie wrócił - powiedział w rozmowie z TVN24 pastor Jesse Jackson, pytany o wyproszenie byłego męża Whitney Houston Bobby'ego Browna z uroczystości pogrzebowych.

Trumna pilnie strzeżona

Trumna z Whitney Houston będzie pilnie strzeżona aż do ceremonii pochówku, który ma się odbyć w niedzielę rano - podaje portal TMZ. Nad jej bezpieczeństwem czuwać będzie 10 strażników. W sobotę w kościele baptystów w Newark w New Jersey piosenkarkę pożegnali przyjaciele i rodzina.

"Nie sądzę, żeby Whitney chciała, aby to się stało"

Były mąż Whitney Houston, piosenkarz Bobby Brown niespodziewanie opuścił w sobotę uroczystości pogrzebowe, skarżąc się, że ochroniarze wielokrotnie polecali mu, aby przeszedł w inne miejsce i uniemożliwili mu kontakt z córką, Bobbi Kristiną. - Nie sądzę, żeby Whitney chciała, aby to się stało - powiedział raper.

"Będziemy na długo pamiętali cud Whitney"

W kościele baptystów w Newark w New Jersey zakończyły się uroczystości pogrzebowe Whitney Houston. Gwiazdę żegnali bliscy i przyjaciele. - Musimy wysuszyć łzy i zawiesić nasz gniew, żeby długo pamiętać słodki cud Whitney - powiedział aktor Kevin Costner, który zagrał z Houston w filmie "The Bodyguard". Na uroczystości przyjechał też były mąż piosenkarki Bobby Brown, któremu przypisuje się uzależnienie zmarłej od narkotyków.

Wyprosili Bobby'ego Browna. Poszło o świtę i krzesło

Bobby Brown, były mąż Whitney Houston, został poproszony o opuszczenie pogrzebu artystki po kłótni z jej rodziną - donosi portal TMZ. Piosenkarz chciał bowiem, aby do kościoła weszło razem z nim dziewięć osób, choć był zaproszony z dwiema. Ponadto, jak się okazało, rodzina nie przygotowała dla niego krzesła podczas ceremonii.

"Bodyguard" przemówił, Wonder i inni zaśpiewali

Prawdziwe rzesze gwiazd pojawiły się na pogrzebie Whitney Houston. Podczas uroczystości przemówił m.in. aktor Kevin Costner, który partnerował piosenkarce w filmowym hicie lat '90 - "Bodyguard". Zaśpiewali natomiast m.in. Stevie Wonder i Alicia Keys. Swój występ odwołała w ostatniej chwili matka chrzestna Houston - Aretha Franklin.

Złoty Niedźwiedź dla Włochów i więźniów

Wszystko już wiadomo. Jury zaskoczyło Berlinale i przyznało główną nagrodę festiwalu gigantom włoskiego kina Paolo i Vittorio Taviani za film "Ceasar must die". – Dziękujemy Szekspirowi i mamy nadzieję, że publiczność dzięki naszemu filmowi też zobaczy w więźniach ludzi – mówili reżyserzy.

"Nie chciała być tylko Whitney Houston, ale też panią Brown"

- Ona podkreślała, że nie chciała być tylko Whitney Houston, ale też panią Brown - mówiła w TVN24 o zmarłej przed tygodniem piosenkarce Marta Tabiś-Szymanek z dwutygodnika "Flesz". Jak dodała, mimo kłopotów, w które wpadła Houston przez małżeństwo z raperem, jeszcze kilka lat po rozwodzie mówiła o uczuciu ich łączącym z wielką pasją.

Chaplin był Francuzem czy Żydem? MI5 odtajniło akta

Legendarny aktor i reżyser, Charlie Chaplin, nie był Brytyjczykiem a Francuzem? Takie pytania stawiali sobie w latach 50. XX wieku agenci brytyjskiego kontrwywiadu, którzy po wydaleniu Chaplina z USA za rzekome kontakty z ruchem komunistycznym mieli dotrzeć na zlecenie Amerykanów do jego "prawdziwych korzeni". Amerykanie uważali bowiem, że artysta kłamał twierdząc, że urodził się w Londynie i może być też rosyjskim Żydem. Brytyjczycy badali jednak swoje ślady i - jeżeli w ogóle dochodzili do jakichś wniosków - były to wnioski inne od tych proponowanych przez służby zza oceanu.