Kultura i styl

Kultura i styl

Rynek sztuki należy do Chin

Chiny w 2011 r. stały się światowym liderem rynku sztuki - wynika z raportu przedstawionego z okazji największych i najbardziej prestiżowych na świecie targów dzieł sztuki i antyków TEFAF w Maastricht w Holandii. Jubileuszowe 25. targi potrwają do niedzieli.

"Wolimy ubierać aktorów, nie gwiazdy"

Fartuszek Judy Garland z "Czarnoksiężnika z krainy Oz", sukienka zrobiona z zasłony, którą Vivien Leigh nosiła w "Przeminęło z wiatrem", garnitury i meloniki, rozsławione przez Charlie Chaplina w niemych filmach, a także obcisły strój Spidermana - to część kultowych kostiumów filmowych z ponad 100, które "zagrały" w Hollywood w latach 1912-2012. To pierwsza taka wystawa w historii, bo większość z tych ubrań, nigdy nie była prezentowane publicznie.

Kulesza: U Wojtka nie trzeba grać. Można tylko kawę robić

- To była najtrudniejsza moja rola. Ale też najbliższa mi - powiedziała tvn24.pl Agata Kulesza, która zdobyła właśnie Orła za rolę kobiecą w filmie "Róża".- Ciężar gatunkowy tej postaci był tak potężny, że o tym, by poza planem odcinać się od niej, nie było mowy. Nosiłam w notesie zdjęcie Róży - dodaje.

Komisarz chce zmiany menu... bohatera powieści

Komisarz UE ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki chce namówić włoskiego pisarza Andrea Camilleriego, autora ekranizowanych kryminałów z serii "Komisarz Montalbano", by ten wyeliminował z diety swojego bohatera małe sardynki. Według niej połów tych ryb niszczy ekosystem Morza Śródziemnego. Napisała do autora list w tej sprawie.

Myśleli że to anonim. Okazał się Van Goghiem

Martwa natura, którą miał namalować anonimowy artysta, okazała się obrazem pędzla samego Vincenta Van Gogha. Autentyczność płótna pozwoliły potwierdzić specjalistyczne badania i prześwietlenie promieniami Roentgena.

Orły rozdane. Triumfowała "Róża"

Film "Róża" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zdobył Polską Nagrodę Filmową Orła 2012 w kategorii najlepszy film. Statuetki, przyznane przez Polską Akademię Filmową, wręczono w poniedziałek podczas gali w Teatrze Narodowym w Warszawie.

"Snępowina" podbiła Wiedeń

"Snępowina" - film Marty Pajek pokonał kilkadziesiąt filmów animowanych z całego świata wyreżyserowanych przez kobiety na festiwalu Tricky Women w Wiedniu. Jury, za 14-minutowy film poruszający temat snu, przyznało reżyserce główną nagrodę imprezy i 4 tys. euro.

Orły dziś w Narodowym

W Teatrze Narodowym w Warszawie odbędzie się dziś ceremonia wręczenia Orłów, nagród przyznawanych przez liczącą ponad 500 członków Polską Akademię Filmową. Pierwotnie uroczystość miała odbyć się 5 marca, została jednak odwołana ze względu na żałobę narodową po katastrofie pociągów.

Muzeum jak wyścigowe auto

Ma 12 metrów wysokości i ok. 6 tys. metrów kwadratowych, pokryte jest aluminiowym dachem z dziesięcioma nacięciami inspirowanymi kształtem samochodu Ferrari - tak wygląda nowe muzeum jednej z najlepiej rozpoznawalnych marek samochodów sportowych na świecie. Museo Casa Enzo Ferrari stanęło we włoskiej Modenie, obok starego warsztatu samochodowego, w którym założyciel firmy 65 lat temu stworzył pierwszy model.

Marsz Pamięci przeszedł ulicami Krakowa

Kilkaset osób spotkało się dziś na Placu Bohaterów Getta w Krakowie, by wspólnie przejść do położonego cztery kilometry dalej byłego obozu zagłady w Płaszowie. Relację z 69. rocznicy obchodów likwidacji krakowskiego getta zamieścili Reporterzy 24 ZbigniewSiwek oraz acik34.

Przewrócili pomnik Krzysztofa Komedy

Nieznani sprawcy zniszczyli w centrum Poznania pomnik Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego. Monument został przewrócony w nocy z soboty na niedzielę, prawdopodobnie wandale zamalowali także oczy wybitnego muzyka.

Pomysłodawca "KONY2012" zatrzymany

Jason Russell – pomysłodawca i współtwórca najgłośniejszego filmowego projektu ostatnich miesięcy, "KONY2012", został zatrzymany w San Diego pod zarzutem zakłócania porządku publicznego.

Elvis do kupienia za 50 mln dol.

Obraz zatytułowany "Double Elvis" może być aukcyjnym hitem tego roku - Sotheby's wystawia go na licytację za cenę 50 mln dolarów. Dzieło, które jest jednym z 22 portretów Presleya, przedstawia podobiznę króla rock & roll’a i jego cień. W 1963 roku serię namalował Andy Warhol. To pierwszy "Double Elvis" w sprzedaży od 17 lat.

"Kevin sam w domu" po raz piąty

Amerykańska stacja ABC Family ogłosiła, że realizuje piątą część serii "Kevin sam w domu". Film "Home Alone 5: Alone in the Dark" zadebiutuje na antenie w grudniu w święta. Bohater w nowym domu podejrzewa, że nawiedzają go duchy. W przygotowane na nie pułapki udaje mu się jednak złapać coś innego - grupę złodziei.

Richards przeprasza za "małego" Jaggera

- Niektóre fragmenty mojej autobiografii naprawdę obraziły Micka. Żałuję tego - powiedział w wywiadzie Keith Richards, gitarzysta Rolling Stones. W bestsellerowym "Life" przemycił złośliwości o Jaggerze, że "jest nie do zniesienia" i nazywał go "Jego Wysokość", szydził także z jego męskości. Teraz panowie wspólnie przygotowują film dokumentalny o 50-leciu ich zespołu. Premiera we wrześniu.

Sudańska misja George’a Clooneya

Amerykański aktor i reżyser George Clooney w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie potajemnie odwiedzał Sudan, a ostatni raz był tam tuż po tegorocznej gali wręczenia Oscarów. Wczoraj relacjonował swoje spostrzeżenia na wysłuchaniu w amerykańskim Senacie.

Orkiestra Kima koncertowo rozpracowała Paryż

Paryska Sala Pleyela była w środę wieczorem miejscem historycznego wydarzenia: północnokoreańska filharmoniczna Orkiestra Unhasu wystąpiła z muzykami Radio France pod batutą południowokoreańskiego dyrygenta Myung Whun Chunga.

Nieznane erotyki Wisławy Szymborskiej

Kilka niepublikowanych erotyków w nieznanym wcześniej zbiorze wierszy, a także zaprojektowana osobiście przez noblistkę szafka - oto, co już niebawem będą mogli zobaczyć wielbiciele twórczości Wisławy Szymborskiej. O sprawie pisze "Dziennik Polski".

Nowy Kloss jak James Bond

"Stawka większa niż śmierć" to tytuł filmu Patryka Vegi, który jest kontynuacją serialu sprzed lat ze Stanisławem Mikulskim – Klossem i Emilem Karewiczem – Brunnerem w rolach głównych. Tym razem w role filmowych antagonistów wcielili się Tomasz Kot i Piotr Adamczyk. Przed premierą (16 marca), nie tylko o filmie rozmawiamy z reżyserem.

Odkryto zaginione dzieło Leonarda

Naukowcy odkryli we Florencji dzieło Leonardo da Vinciego, które od wieków uznawano za bezpowrotnie utracone. Okazało się, że dzieło słynnego malarza i wynalazcy nie zostało całkowicie zniszczone, ale jedynie przykryte nowszym malunkiem w okresie renesansu.

Nie będzie czerwonego dywanu dla zdobywcy Oscara

Władze Iranu odwołały uroczyste powitanie nagrodzonego Oscarem reżysera Asghara Farhadiego, chociaż wcześniej rząd w Teheranie uznał jego sukces za triumf nad Izraelem, którego film również ubiegał się o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Audiofeels zdobyli Nowy Jork Nirvaną

Poznański zespół Audiofeels zwyciężył na nowojorskim "Harmony Sweepstakes A Cappella Festival" - jednym z kilku organizowanych w USA prestiżowych konkursów śpiewu bez towarzyszenia instrumentów. Poznaniacy są pierwszą w 28-letniej historii imprezy grupą z Europy, której się to udało. Zwyciężyli jednogłośnie i zdobyli nagrodę publiczności, a słuchaczy porwali już na wstępie przebojem Nirvany "Something in the Way".

Praca dla 80-letnich modelek

Legends Division to nowy dział, który otworzyła nowojorska agencja modelek należąca do Donalda Trumpa. Zatrudnia 21 kobiet w starszym wieku, wśród których są legendy branży, m.in. 60-letnie Pat Cleveland i Beverly Johnson, a także najstarsza pracująca supermodelka - 81-letnia Carmen Dell'Orefice. Trump Model Management to pierwsza agencja modelek na świecie, która zatrudnia te, które już dawno przeszły na emeryturę.

323 m. Bliźniacze wieże będą najwyższe w Europie

Francja zaczyna budowę najwyższego budynku mieszkalnego w Europie - to Hermitage Plaza, czyli dwa bliźniacze wieżowce o wysokości 323 metrów. To i tak znacznie mniej niż połowa wysokości Burj Khalifa w Dubaju, który jest najwyższym budynkiem świata. Inwestycja w nowoczesnej dzielnicy Paryża, La Defense, zostanie oddana do użytku w 2014 roku.

Bruce Springsteen znowu wielki

Nowa, 17 już płyta ostatniego barda politycznego rocka, jak krytycy nazywają Bruce’a Springsteena, od kilku dni robi furorę na świecie. „Wrecking Ball" to dla wielu wręcz najlepsza płyta w jego muzycznej karierze, choć znakomitych było sporo. Kilkanaście piosenek opisuje stan ducha Amerykanów tak trafnie, że już typuje się ją na zwycięzcę przyszłorocznych Grammy, choć to dopiero początek roku.

Jak cierpiała Frania i po co milicjantom wibrator

„Frania była młoda i namiętna, a z Mietka zrobiła narzędzie swoich popędów płciowych, wielokrotnie zaciągając go do swego mieszkania w wiadomych celach.” Nie, to nie fragment powieści Mniszkówny, ale cytat z dokumentu sądowego, relacjonującego próbę zabójstwa byłego narzeczonego i jego nowej wybranki. Narzędzie zbrodni - kwas solny, winowajczyni - skazana na dwa lata, dowody zebrane i zachowane w zbiorach Archiwum Państwowego w Lublinie. Teraz można je obejrzeć również w internecie.

Gangsterzy uczą ekologii: promocja Białołęki

Po odważnym spocie na rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Białołęka nie przestraszyła się krytyki i po raz kolejny chce zaciekawić internautów oryginalnym filmem. Tym razem chodzi o ekologię.

Linkin Park na  Orange Warsaw Festiwal

Znamy już pierwszą gwiazdę tegorocznej edycji festiwalu Orange Warsawa Festival. 9 czerwca na Pepsi Arena wystąpi amerykański zespół Linkin Park - poinformował organizator festiwalu.

Rosyjskie "babuszki" jadą na Eurowizję

Oczarowały Rosję, teraz chcą podbić Europę. Rosyjska żeńska grupa folklorystyczna "Buranowskie Babuszki", w której średnia wieku to 70 lat, będą reprezentować Rosję na 57. konkursie piosenki Eurowizji w tym roku. Jak mówią - nie śpiewają dla sławy, ale po to by zebrać środki na budowę cerkwii w swojej wsi.

Pół wieku "Noża w wodzie"

Dziś mija dokładnie pół wieku od premiery "Noża w wodzie" Romana Polańskiego - debiutu fabularnego reżysera i zarazem jedynego jego filmu pełnometrażowego nakręconego w całości w kraju. To zarazem pierwszy w historii naszej kinematografii film nominowany do Oscara. Polański – nieznany wtedy debiutant z Polski, przegrał rywalizację o statuetkę z gigantem kina - Federico Fellinim i uważanym za jego największe dzieło filmem "Osiem i pół". Takiej przegranej nie powstydziłby się żaden reżyser na świecie.