Kultura i styl

Kultura i styl

Rosyjski sputnik odleciał...

Klasyka, awangarda i nowości rosyjskiego kina przez kilkanaście dni gościły na ekranach warszawskiej Kinoteki. Pierwszy Festiwal Filmów Rosyjskich okazał się wydarzeniem, na które warto było czekać.

Stadion żegnają: Zaorski, Królak i... Wietnamczycy

- Podczas zbyt długich przerw w meczach kibicom pozostawał jedynie bimber w piersiówkach - wspominał czasy świetności Stadionu X-lecia Janusz Zaorski podczas Finisażu Stadionu X-lecia. Imprezy, która według organizatorów ma być serialem miejskim przypominającym warszawiakom, jak ważnym miejscem w historii ich miasta jest obecny Jarmark Europa.

W Polsce jest the b-E.S.T.

Cudowne dzieci szwedzkiego jazzu - Esbjorn Svensson Trio (E.S.T.) - w Polsce. Gwiazdy europejskiej i światowej sceny muzycznej przyjechały do naszego kraju żeby promować swoją najnowszą płytą "Tuesday Wonderland".

"Niewinni Czarodzieje" Warszawy

Rusza druga edycja Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje. Tyrmand-Komeda-Polański”. Do niedzieli warszawiacy będą mogli spojrzeć na swoje miasto pryzmat twórczości Leopolda Tyrmanda, Krzysztofa Komedy i Romana Polańskiego.

Jazz z krainy Fado

Portugalczyk Bernardo Sassetti był chyba największą niewiadomą tegorocznego Jazz Jamboree. Swoim znakomitym koncertem pianista udowodnił, że muzyczna Portugalia to nie tylko Fado.

Zeppelini dobrze się sprzedali

Miał być rekord... I jest! Dwa bilety na koncert reaktywowanych Led Zeppellin zlicytowano na internetowej aukcja za 83 tys. funtów (prawie 425 tys. zł). Wyjątkowo bogatym szczęśliwcem okazał się mieszkaniec Glasgow.

Londyn czeka na faraona

Skarby egipskiego faraona znów w Wielkiej Brytanii. Po 35 latach od poprzedniej wystawy Brytyjczycy znów mogą podziwiać grobowe majętności "żywego obrazu Amona". Jednymi z pierwszych gości był książę Karol ze swoją żoną Camillą.

Kulturalną Warszawę promuje… kapusta

Ciągnące się po horyzont pole kapusty, betonowa pustynia blokowisk i obskurny bar mleczny – taki wizerunek naszej stolicy przedstawiony zostanie w konkursie na Europejską Stolicę Kultury. Wbrew pozorom nie przygotowało go jedno z konkurujących z nią miast, ale władze Warszawy.

Do tanga trzeba dwojga

- Jazz i tango są sobie bardzo bliskie - stwierdzili zgodnie Gary Burton i Richard Galliano w ekskluzywnej rozmowie z tvn24.pl. To, że mają rację, udowodnili dając fantastyczny koncert na 49. Jazz Jamboree.

Marcus Miller porwał publiczność

Marcus Miller nie zawiódł. Na koncercie zagranym 13 listopada w ramach Ery Jazzu dowiódł, że nie bez przyczyny uważany jest za jednego z największych basistów jazzowych.

Kto da więcej za Zeppelinów?

Led Zeppelin ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa i sprzedać najdroższy bilet w historii. Jimmy Page, gitarzysta zespołu wystawił na internetową aukcję trzy podwójne zaproszenia na najbliższy koncert kapeli. Cena wyjściowa za sztukę to pięć tysięcy funtów.

Z kamerą przez historię Czech

Od II wojny światowej, poprzez Praską Wiosnę 1968 r. i trudne wybory lat 80., aż do globalnej rzeczywistości współczesnych Czech – takiej podróży można było doświadczyć podczas przeglądu filmów Jana Hřebejka. Dzieła czeskiego reżysera potrafią i rozśmieszyć, i wzruszyć – w obu przypadkach – aż do łez.

Nawet orzeł się uśmiecha

„11/11=Niepodległość” to oryginalne komiksowe przedsięwzięcie, przygotowane specjalnie na obchody Święta Niepodległości. Inicjatywa Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Twórców „Contur“ ma zainteresować najmłodszych historią.

Zmarł Norman Mailer

W wieku 84 lat zmarł w Nowym Jorku pisarz Norman Mailer. Był jednym z najważniejszych eseistów i powieściopisarzy amerykańskich XX wieku. Laureat dwóch nagród Pulitzera napisał w ciągu 60 lat swojej twórczości ponad 40 książek.

Napisz o bitwie, zdobądź 70 tysięcy

Ministerstwo Obrony Narodowej i Polski Instytut Sztuki Filmowej organizują konkurs filmowo historyczny: wystarczy tylko napisać scenariusz do filmu o wojnie polsko-bolszewickiej, aby zarobić 70 tysięcy złotych.

Z Hřebejkiem o fenomenie czeskiego kina

Wzajemne przeplatanie się humoru, humanizmu, ironii i pewnego smutku – tak w rozmowie z tvn24.pl Jan Hřebejk wyjaśnia fenomen czeskiego kina. Reżyser odwiedził Polskę przy okazji retrospektywy swoich filmów.

"To nie jest film o lustracji!"

"Ucieka do przodu" i obserwuje człowieka - na uczelni, której jest rektorem, w filmie i ze sceny. Czasem da się namówić na zwierzenie, a czasem opowie o sobie od A do Z. W listopadzie premiera najnowszego filmu Jerzego Stuhra zbiega się z publikacją książki, w której reżyser i aktor opowiada, dlaczego nie trzeba bać się kompromisów.

"Duch" Tony'ego Blair'a w nowym filmie Polańskiego

Książka okazała się bestsellerem. Czy film powtórzy jej sukces? Postara się o to Roman Polański, który postanowił przenieść na ekran polityczny thriller Roberta Harrisa pt. "The Ghost". Jednym z bohaterów filmów będzie były premier Tony Blair.

Sputnik wzleci nad Warszawę

Od legendarnego "Pancernika Potiomkina" Sergieja Eisensteina z 1925 roku do najnowszych hitów rosyjskich kin - festiwal "Sputnik nad Warszawą" pokaże widzom panoramę kina naszego wschodniego sąsiada. Do wyboru jest ponad 60 produkcji, w tym retrospektywa filmów Andrieja Tarkowskiego oraz… radzieckie kreskówki.

Warszawa pełna jazzu

Dziesiątki światowej klasy artystów, setki fanów muzyki i siedem wieczorów wypełnionych najlepszym jazzem. W Warszawie rusza 49. festiwal Jazz Jamboree. W tym roku pod znakiem jazzowej wokalistyki.

Mur Berliński - powrót

Południowokoreańska artystka Eun Sook Lee przedstawiła przed Bramą Brandenburską instalację przypominającą światu o istnieniu politycznych podziałów.

Złamany palec opóźni koncert Led Zeppelin

Złamany palec gitarzysty Jimmy'ego Page'a spowoduje przesunięcie o dwa tygodnie wielce wyczekiwanego koncertu legendarnej grupy rockowej Led Zeppelin. Zamiast 26 listopada muzycy zagrają w Londynie 10 grudnia.

Samobójstwo wokalisty Universe

Nie wiadomo, dlaczego muzyk targnął się na życie. W mieszkaniu pozostawił list pożegnalny, którego treść analizują śledczy. Śmiercią artysty zaskoczeni są członkowie zespołu.

Triumfowała Lavigne, Doda zostawiła swój ślad

Ten wieczór do udanych może zaliczyć Avril Lavigne. Dostała dwie nagrody MTV Europe Music Awards. Wielki przegrany to z kolei Justin Timberlake - nominowany w czterech kategoriach, nie dostał ani jednej statuetki.

Kontrowersyjny "1612"

- Nie byłbym w stanie nakręcić antypolskiego filmu - zapewnia Władimir Chotinienko, reżyser rosyjskiej superprodukcji "1612", której premiera odbyła się w środę w Moskwie. Jak podawały rosyjskie media, film powstał na zlecenie Kremla w rocznicę wypędzenia stamtąd Polaków.

Feliksy dla najlepszych na stołecznych deskach

Krzysztof Zaleski najlepszym reżyserem sezonu 2006/2007, Julia Kijowska najlepszą aktorką, a Andrzej Zieliński aktorem - tak orzekło jury, które już po raz dziewiąty "Feliksami" nagrodziło najlepszych artystów teatru, tworzących na warszawskich scenach.

Kulturalny jak Polak

Świecimy przykładem - i to jeszcze jak! Częściej słuchamy radia, oglądamy programy kulturalne, bywamy w bibliotekach i muzeach, niż obywatele innych państw Unii Europejskiej - wynika z nowego raportu Eurostatu. Naszą piętą achillesową są jednak teatr i książki, do których wciąż jakoś nie możemy się przekonać.