Kultura i styl

Kultura i styl

Była największą niespodzianką ceremonii otwarcia I Igrzysk Europejskich. Amerykańska piosenkarka Lady Gaga, o której przybyciu do Azerbejdżanu nie wiedział prawie nikt, przez kilka dni przed wyjściem na scenę w Baku czekała zamknięta w hotelu. Organizatorzy twierdzą, że stało się tak dlatego, że była "prezentem" dla obywateli, choć niektóre zachodnie media sugerują, że mogło chodzić o jej zbyt liberalne poglądy, na które w rządzonym autorytarnie kraju nie ma miejsca.

Polski badacz Krzysztof Krakowski, pracujący na uniwersytecie w Mediolanie, otrzymał w poniedziałek we Włoszech nagrodę od krajowego prokuratora do walki z mafią. Dostał ją za doktorat o związkach między wojną domową w Kolumbii a przestępczością zorganizowaną.

Amerykański aktor otrzymał Orderu Imperium Brytyjskiego, a wraz z nim honorowy tytuł szlachecki od królowej Elżbiety II za dziesięcioletnią pracę dyrektora artystycznego w Old Vic, jednym z najważniejszych brytyjskich teatrów. Spacey nie może używać tytułu "sir", bo przysługuje on tylko poddanym Korony Brytyjskiej.

Pięć orkiestr dętych z Polski i Czech wystąpiło w niedzielę we Wrocławiu podczas Wrocławskiego Święta Rowerzysty. Muzycy zagrali koncert, jadąc na specjalnych platformach. Zainaugurowali w ten sposób międzynarodowy projekt muzyczny, którego kolejną część usłyszą uczestnicy gdyńskiego Openera. Następne działania orkiestry będą skupione na łączeniu tradycyjnych brzmień instrumentów dętych z rapem, funkiem i muzyką filmową.

Nikita Michałkow - wybitny rosyjski reżyser nazywany carem tamtejszej kinematografii, wyprodukuje amerykańsko-rosyjski film ze Stevenem Seagalem w roli głównej. Ulubieniec Putina i jego wielki zwolennik podejmie się produkcji z udziałem mistrza sztuk walki i gwiazdy "Liberatora", także fana Putina, który głośno mówi o przyjęciu rosyjskiego obywatelstwa. Rosyjska agencja TASS doniosła, że panowie spotkali się, by omówić szczegóły projektu.

Szwedzki książę Karol Filip poślubił w sobotę "dziewczynę z ludu", byłą modelkę Sofię Hellqvist. Na uroczystości do Sztokholmu przybyło 550 gości, w tym koronowane głowy. Karol Filip oraz Sofia podczas ślubu nie mogli powstrzymać emocji, oboje uronili łzy.

Ponad pięć tysięcy spódnic i sukienek wywieszono na sznurach do bielizny na głównym stadionie piłkarskim w Prisztinie. Jest to część instalacji mającej zwrócić uwagę na losy ofiar gwałtów podczas wojny w Kosowie z lat 1998-1999. Instalację otwarto w piątek, w 16. rocznicę wkroczenia sił NATO do stolicy Kosowa.

Kultowy w kręgach muzyki alternatywnej słoweński zespół "Laibach" wystąpi 29 i 30 sierpnia w Korei Północnej. Grupa została zaproszona na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Półwyspu Koreanskiego spod okupacji japońskiej - poinformowali artyści.

Baleriny z początku XX wieku, sandały ze starożytnego Egiptu i przypominające wieżowiec koturny zaprojektowane przez Zahę Hadid. Te oraz wiele innych modeli butów można od soboty oglądać na wystawie pod bardzo stosownym tytułem "Shoes: Pleasure and Pain", czyli "Buty: Rozkosz i Udręka".

W ciągu doby od założenia konta na Instagramie Hillary Clinton, kandydatka na prezydenta i była sekretarz stanu, ma już prawie sto tysięcy obserwatorów. Clinton, wyśmiewana za słabość do damskiego garnituru, robi przy okazji z mody oręż w walce o głosy wyborców.

Zagrał w prawie trzystu filmach, zasłynął dzięki tytułowej roli w "Horrorze Draculi" z 1958 r., był łotrem Scaramangą w "Człowieku ze złotym pistoletem", złym czarodziejem Sarumanem w trylogii "Władca pierścieni" i hrabią Dooku w "Gwiezdnych wojnach: części II - Ataku Klonów". Dziennikarzy podsumowujących jego karierę prosił o jedno: - Nie nazywajcie mnie legendą horroru. Christopher Lee zmarł w niedzielę - poinformowały dopiero dziś brytyjskie media.

Nie wiadomo, czy maszynopis przywłaszczyli sobie złodzieje liczący na krociowe zyski ze sprzedaży nielegalnych kopii, czy raczej niecierpliwi fani. "Grey", czyli najnowsza książka E.L. James o pikantnym romansie Christiana Greya i Anastasii Steele, trafi do sprzedaży 18 czerwca.

"Last Wish: Introducing the Witcher", czyli anglojęzyczna wersja "Ostatniego życzenia", trafiła do pierwszej piętnastki najlepiej sprzedających się tytułów "New York Timesa". Jest to zbiór opowiadań, w którym po raz pierwszy pojawia się postać wiedźmina Geralta.

Caitlyn Jenner zmieniła płeć, ale nie poglądy polityczne. Celebrytka - były lekkoatleta - od dawna podkreślała, że ma konserwatywne przekonania i deklarowała poparcie dla Partii Republikańskiej. Co sądzą na ten temat politycy GOP? Materiał "Faktów z zagranicy".

Pierwsza figura transseksualistki znajdzie się w muzeum figur woskowych Madame Tussaud. Podobizna amerykańskiej aktorki Laverne Cox zadebiutuje 26 czerwca, przy okazji San Francisco Pride, czyli święta mniejszości seksualnych. Potem trafi na ekspozycję w lokalnym oddziale muzeum.

Hasłem tegorocznej, siódmej edycji "Różewicz Open Festiwal" są słowa "długo wędrowałem, zanim doszedłem do siebie" zaczerpnięte z "Kartoteki. Kartoteki rozrzuconej" Tadeusza Różewicza. Festiwal rusza w czwartek w Radomsku, gdzie bracia Janusz, Tadeusz i Stanisław spędzili młodzieńcze lata.