Kultura i styl

Kultura i styl

Pełne sale, rekordowe nagrody. Dziś finał Netia Off Camera

Festiwal kina niezależnego Netia Off Camera, który właśnie trwa w Krakowie, to pełne sale kinowe i projekcje filmów z całego świata. Dziewiąta edycja festiwalu to też rekordowo wysokie nagrody dla najzdolniejszych młodych twórców, dzięki którym stworzą kolejne produkcje - tak jak tegoroczny gość specjalny, debiutujący cztery lata temu, a dziś promujący swój nowy film Mads Matthiesien.

"Nigdy nie widział Prince'a na oczy". Dlaczego wypisał muzykowi lek?

Prokuratura bada powody, dla których dr Howard Kornfeld zaordynował Prince'owi buprenorfinę, a jego syn Andrew dostarczył ją osobiście przylatując do Minneapolis – podała w czwartek agencja Associated Press. Jak dodaje, dr Kornfeld nie miał uprawnień do leczenia w stanie Minnesota.

"Niech 4 maja będzie z Tobą". Fani "Gwiezdnych wojen" świętują

4 maja fani gwiezdnej sagi świętują Dzień Star Wars. Obchodzone jest pod hasłem "Niech 4 maja będzie z Tobą" - nawiązującym do słynnej frazy "Niech Moc będzie z Tobą". "Pamiętaj, abyś dzień Star Wars święcił" - żartują internauci. Część z nich przypomniała o rozpoczętych 4 maja maturach i sugerowała, by tematem egzaminu były właśnie "Gwiezdne wojny".

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu otwarte

- Wydawałoby się, że to będzie muzeum o "Panu Tadeuszu" i Mickiewiczu, a jest tu jeszcze kawał naszej historii - komentował jeden ze zwiedzających Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Przez 6 tygodni będzie można w nim oglądać także oryginał Konstytucji 3 maja z 1791 roku.

Czerwony dywan pełen gwiazd. Zachwyty po tegorocznej Met Gala

Jak co roku, w pierwszy poniedziałek maja największe gwiazdy muzyki, kina i mody gromadzą się na balu charytatywnym połączonym z wernisażem wystawy Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. W świecie mody Met Gala uważany jest na najważniejszy wieczór w roku.

Terminator w armii. W Kuwejcie w nowej roli

Arnold Schwarzenegger zaskoczył w niedzielny poranek żołnierzy amerykańskiej armii stacjonujących w Camp Buehring w Kuwejcie - jednej z dwóch najgorętszych baz na kuli ziemskiej. Powiedział, że przyjechał tam, by im podziękować za walkę z terroryzmem.

Księżna Kate na okładce magazynu o modzie. To historyczny numer

Portrety księżnej Kate zrobione przez znanego brytyjskiego fotografa Josha Olinsa zawisły w National Portrait Gallery w Londynie na wystawie celebrującej stulecie brytyjskiej edycji magazynu "Vogue". Jedno ze zdjęć trafiło na okładkę czerwcowego wydania, które dostępne będzie od czwartku.

70. urodziny króla Karola XVI Gustawa

Szwedzi świętowali w sobotę 70. urodziny swego króla, Karola XVI Gustawa. Najważniejsze uroczystości odbyły się w sobotę. Chociaż obchody były zorganizowane na cześć króla, to największe zainteresowanie wzbudziły wnuczęta - czteroletnia Estelle i dwumiesięczny Oscar.