Kultura i styl

Kultura i styl

"Forever Stardust" - taki tytuł będzie miała monografia o Davidzie Bowie, którą przygotowuje profesor Will Brooker z Kingston University. Aby lepiej zrozumieć artystę, naukowiec zafarbował włosy na pomarańczowo, a powieki pomalował na niebiesko - powielając w ten sposób sceniczny wizerunek Bowiego z początku lat 70., gdy występował on pod pseudonimem Ziggy Stardust. Brooker słucha też tej samej muzyki i czyta te same książki, co muzyk.

Trzy spontaniczne koncerty odbyły się w poniedziałek w Waszyngtonie, Filadelfii oraz w Nowym Jorku. Stevie Wonder promował w ten sposób zbliżającą się trasę koncertową "Songs in the Key of Life Perfomnace". Artysta nie tylko zagrał i zaśpiewał, ale wypowiedział się też na bieżące tematy - mówił m.in. o wyborach prezydenckich oraz prawie do posiadania broni.

Przez 14 lat przebierał się w uszyty na zamówienie kostium Batmana i wsiadał do samochodu stylizowanego na Batmobil. Odwiedzał chore dzieci, które obdarowywał bat-gadżetami: książkami czy bransoletkami z charakterystycznym żółto-czarnym symbolem. Za wszystko "Batman z Baltimore", jak ochrzciły go media, płacił z własnej kieszeni. Zginął w niedzielę w wypadku na autostradzie. Naprawdę nazywał się Leonard Robinson.

Amy Winehouse na krótko przed śmiercią podejrzewała, że może być w ciąży - twierdzi ojciec zmarłej tragicznie w 2011 roku piosenkarki. Mitch Winehouse w wywiadzie dla australijskiego Channel Seven po raz kolejny skrytykował film biograficzny poświęcony Brytyjce.

"Szóste spotkanie pierwszego stopnia" - obwieściło "Variety", zapowiadając kolejny wspólny film Martina Scorsese i Leonardo DiCaprio. Będzie nim adaptacja"The Devil in the White City" - historii doktora H.H. Holmesa - pierwszego seryjnego zabójcy w historii Stanów Zjednoczonych. DiCaprio, który od dekady w obrazach Scorsese zajmuje miejsce dawniej zarezerwowane dla Roberta De Niro, dogania wielkiego poprzednika - De Niro osiem filmów ze Scorsese nakręcił w ciągu 20 lat, on szósty zaczyna w 13 roku współpracy.

"Kosmos" Andrzeja Żuławskiego - adaptację prozy Witolda Gombrowicza nagrodzono na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno za najlepszą reżyserię. Z kolei dokument Wojciecha Staronia "Bracia" wygrał prestiżową sekcję "Tydzień Krytyki", a Karolina Bielawska za obraz "Mów mi Marianna" otrzymała nagrodę "dla filmu, który upomina się o sprawiedliwość i społeczną etykę". Główna nagroda - Złoty Lampart trafiła do koreańskiego twórcy Honga Sang-soo za film "Right Now, Wrong Then".

Niedźwiadek trafił w szeregi polskiej armii w 1942 roku, został kupiony od właścicieli za kilka konserw. Żołnierze opiekowali się nim, nazwali Wojtkiem i zabrali w szlak bojowy, który skończył się demobilizacją w Wielkiej Brytanii. - To unikalna i fascynująca historia, dlatego wybrałam ją na temat mojego filmu - mówi portalowi tvn24.pl Marianna Raskin, która stworzyła animowany film o słynnym misiu z armii gen. Władysława Andersa.

Pałac Kensington - londyńska siedziba brytyjskiego księcia Williama i jego żony Kate - zaapelował do światowych mediów, by nie publikowały nieautoryzowanych zdjęć książęcych dzieci, i potępił ich nękanie przez paparazzich. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 BiŚ o godz. 20.

Dzięki tytułowej roli w serialu "Hannah Montana" stała się jedną z najbardziej znanych nastolatek w Ameryce. Po latach przyznaje, że praca na planie była wyczerpująca do tego stopnia, że Cyrus nabawiła się ataków paniki i dysmorfofobii, czyli chorobliwego wstrętu do własnego ciała. - Od 11 roku życia musiałam być "gwiazdką pop", mieć długie blond włosy i zakładać coś z brokatem - opowiada, dodając, że "była kruchą, małą dziewczynką grającą 16-latkę w peruce i z toną makijażu".

Władze Stanów Zjednoczonych oficjalnie przekazały obraz Pabla Picassa "La Coiffuse", czyli "Fryzjerka", władzom Francji. Skradzione ponad 10 lat temu płótno znaleźli pracownicy służby granicznej na statku wpływającym do Newark w stanie New Jersey w grudniu zeszłego roku. Według opisu paczki, w której znajdował się obraz Picassa, miał to był wart 37 dolarów prezent bożonarodzeniowy.

Wytwórnia Miramax wypuściła trailer nowego westernu Quentina Tarantino - "The Hateful Eight" z Kurtem Russelem i Samuelem L. Jacksonem w rolach głównych. Film klimatem przypomina bardzo ostatni obraz reżysera "Django", a jego fabuła osnuta jest wokół historii dwóch łowców głów, którzy przypadkowo wplątani zostają w krwawą jatkę. Obraz trafi do kin na Boże Narodzenie. Może to świadczyć o tym, że reżyser celuje w Oscary.

Francuski tygodnik plotkarski napisał w maju, że piosenkarka Rihanna jest w ciąży z Leonardo DiCaprio. Mało tego, tygodnik oskarżył aktor o rasizm - amerykański gwiazdor miał nie chcieć uznać dziecka z powodu koloru skóry Rihanny. Francuski sąd nakazał gazecie napisanie sprostowania na okładce i zapłacenie aktorowi 8 tys. euro odszkodowana. - Nie mógł znieść, że napisaliśmy, że będzie miał dziecko z czarnoskórą kobietą - twierdzi Frederic Truskolaski, właściciel magazynu "Oops!".

27-letnia Oksana Wodianowa, która urodziła się z autyzmem i porażeniem mózgowym, chciała wraz z opiekunką odpocząć w kawiarni po spacerze w upale. Pracownicy wyprosili je, bo Oksana rzekomo straszyła klientów. Mieli grozić, że zadzwonią do "wariatkowa" i umieszczą ją "w piwnicy". Sprawę opisała jej siostra Natalia Wodianowa, jedna z najpopularniejszych modelek na świecie, która od lat walczy z dyskryminacją niepełnosprawnych w Rosji. Lokal "Flamingo" został zamknięty do czasu rozwiązania sprawy.