Kultura i styl

Kultura i styl

Hillary Clinton jest pierwszą kobietą w USA z nominacją na kandydata w nadchodzących wyborach. Przed nią decydujący bój o prezydenturę, a na razie - rozmaite mniejsze potyczki. Amerykańskie media i internauci zaatakowały demokratkę za to, że podczas jednego z kwietniowych przemówień, gdy mówiła nierównościach ekonomicznych, miała na sobie żakiet od Giorgio Armaniego warty 12495 dolarów (ponad 47 tys. zł).

Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze wykreśliło słowo "Murzyn" z tytułów i opisów swoich eksponatów - informuje we wtorek agencja dpa, powołując się na rzeczniczkę tej placówki. Nie wszystkim się to spodobało.

W wieku 90 lat zmarł Peter Shaffer, wybitny dramaturg i scenarzysta filmowy, zdobywca Oscara i Złotego Globu za scenariusz do "Amadeusza" w reżyserii Milosza Formana. Przez lata związany był z Królewskim Teatrem Narodowym w Londynie, a w uznaniu zasług dla brytyjskiego teatru od królowej Elżbiety otrzymał tytuł szlachecki. Zmarł 6 czerwca.

Rynek kryminału w Polsce rośnie z roku na rok - powiedział w "Xięgarni" Irek Grin, szef Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz kurator Europejskiej Stolicy Kultury. Dodał, że festiwal odzwierciedla to, co dzieje się na rynku. - Mamy coraz więcej autorów, coraz więcej tytułów, w tym roku przekroczyliśmy 250 - wyjaśnił.

Testy wykazały, że Prince zmarł w wyniku przedawkowania tabletek przeciwbólowych - poinformował agencję Associated Press bliski dochodzeniu przedstawiciel służb mundurowych. Piosenkarz został znaleziony martwy w swoim domu w Minnesocie 21 kwietnia. Agencja Reutera powołująca się na dokument sądowy pisze, że chodzi o środek fentanyl.

Politycy mogą rządzić światem, ale władcami wyobraźni zawsze były gwiazdy rocka. Jedno zdjęcie wykonane w Zurychu oddaje z pewnością ten ostatni układ sił. Przy Jumbo Jecie grupy Iron Maiden rządowe samoloty Angeli Merkel i Francoisa Hollande’a wyglądają jak zabawki.

Brie Larson, wielka triumfatorka tegorocznych Oscarów, prowadzi rozmowy z producentami kolejnego filmu opowiadającego o przygodach superbohaterów Marvela. Jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, Larson zagra pierwszą żeńska superbohaterkę w oddzielnym filmie ze stajni Marvela.

Medialnego serialu rozwodowego Johnny'ego Deppa i Amber Heard ciąg dalszy. Po tym, jak otoczenie Deppa podważyło wiarygodność oskarżeń Heard, aktorka przekazała magazynowi "People" kolejne materiały, które mają świadczyć o tym, że od dłuższego czasu była ofiarą przemocy domowej.

Po tym jak Sam Mendes zakończył swoją przygodę z filmami o Jamesie Bondzie, zaczęły się typowania reżysera 25. części kultowej serii. Według najnowszych doniesień medialnych wiele wskazuje, że następczynią Mendesa zostanie Susanne Bier.

Po piętnastu latach walki przed niemieckimi sądami, legendarny zespół Kraftwerk przegrał spór o wykorzystanie fragmentu ich piosenki przez producenta muzycznego Mosesa Pelhmama. Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że można wykorzystać dwusekundowy fragment oryginalnego utworu bez naruszania praw autorskich jego twórcy.