Kultura i styl

Kultura i styl

Od radykała do prezydenta. Biografia Komorowskiego

Do księgarni trafia pierwsza biografia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wiktor Świetlik opisuje w niej historię polityka, który zaczynał jako radykał w antykomunistycznej opozycji, by stać się głową państwa.

Mario Vargas Llosa z Noblem

Jorge Mario Pedro Vargas Llosa - to tegoroczny laureat Nagrody Nobla. Został nagrodzony za "kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki" - napisała Szwedzka Akademia w uzasadnieniu werdyktu. Peruwiański pisarz jest znany m.in. z powieści "Rozmowa w katedrze" i "Miasto i psy".

Nobel dla poety spoza Europy?

Popularny w Polsce japoński pisarz Haruki Murakami, Kenijczyk Ngugi wa Thiong'o, a może Amerykanie: Philip Roth, Thomas Pynchon lub Don DeLillo. Tych panów szwedzcy dziennikarze typują do nagrody Nobla w dziedzinie literatura. O tym, kto otrzyma to prestiżowe wyróżnienie, dowiemy się już dziś.

TOP 10, który wzrusza mężczyzn. Do łez

Brytyjskie stowarzyszenie artystów "PRS for Music" sporządziło listę dziesięciu piosenek, których słuchanie wywołuje łzy u mężczyzn. Najbardziej wzrusza "Everybody Hurts" grupy REM.

Kapuściński zawita do Gruzji

W stolicy Gruzji 20 października otwarta zostanie wystawa poświęcona Ryszardowi Kapuścińskiemu, polskiemu mistrzowi reportażu. W Muzeum Historii Literatury w Tbilisi pojawi się m.in. 30 plansz z cytatami z książek pisarza oraz jego zdjęciami robionymi podczas licznych podróży.

Rocznica śmierci Janis Joplin

Krótkie lata jej kariery wypełnione były alkoholowymi, narkotycznymi i obyczajowymi ekscesami. Próbowała kuracji odwykowych. Nieskutecznie. Zmarła na krótko przed wydaniem swojej drugiej solowej płyty, "Pearl", 4 października 1970 roku.

Nike za "Naszą klasę". "My też zadawaliśmy cierpienie"

Statuetkę Nike i czek na sto tysięcy odebrał w tym roku dramaturg Tadeusz Słobodzianek za "Naszą klasę", dramat osnuty na historii Jedwabnego. Był to pierwszy nagrodzony dramat od czternastu lat i zarazem jedyny wśród siedmiu książek, które znalazły się w finale.

Żuławski odpowie za "Nocnik". Sąd nie odrzucił pozwu

Głośny proces Rosati-Żuławski będzie kontynuowany: sąd odrzucił wniosek pełnomocników reżysera o odrzucenie pozwu. Weronika Rosati pozwała Andrzeja Żuławskiego oraz jego wydawcę za książkę pt. "Nocnik", bo rozpoznała siebie w jej bezlitośnie opisanej bohaterce.

"Gwiezdne Wojny" będą w 3D

Rok 2012 będzie należał do fanów piłki nożnej, ale też do maniaków "Gwiezdnych Wojen". Na ten rok George Lucas planuje wypuszczenie nowej wersji słynnej sagi.

Tony Curtis nie żyje

W wieku 85 lat zmarł amerykański aktor komediowy Tony Curtis, podał portal Entertainment Tonight. Największą sławę przyniosła mu rola w komedii Billy'ego Wildera "Pół żartem, pół serio", gdzie zagrał u boku Marilyn Monroe. Za rolę w dramacie "Ucieczka w kajdanach" był nominowany do Oscara. Jego dorobek filmowy obejmuje ponad 100 kreacji filmowych i telewizyjnych.

"Krzysztof". Historia porwania

"Krzysztof", "Cisza" i "Laura". Trzy tytuły, trzy seriale, trzy prawdziwe historie opowiedziane w filmie fabularnym. TVN przedstawia cykl "Prawdziwie historie". Opowieści o zwykłych ludziach postawionych wobec niezwykłych wyzwań. Historie inspirowane życiem bez zbędnego patosu i sztucznego happy endu. 30 września na antenie TVN - "Krzysztof".

Zmarł twórca "Bonnie i Clyde"

Dzień po swoich 88 urodzinach zmarł legendarny amerykański reżyser Artuh Penn, twórca takich filmów jak "Bonnie i Clyde" i "Mały wielki człowiek".

Zmarła Rose z "Titanica"

W wieku 100 lat zmarła Gloria Stuart, gwiazda lat 30-stych i najstarsza aktorka nominowana do Oscara. Nominację dostała za rolę Rose DeWitt Bukater, czyli starszej wersji Kate Winslet w "Titanicu" Jamesa Camerona.

Zwiedź Kraków pod ziemią

Kraków ma nową atrakcję turystyczną: olbrzymie muzeum otwarto... pod Rynkiem Głównym. W środku są znaleziska archeologiczne i animacje w 3D, które mają wprowadzić zwiedzających w świat średniowiecznego - i nie tylko - miasta.

Krzyży(a)ków ci u nas dostatek...

Dwa i pół roku pracy, osiem milionów krzyżyków, cztery na dziesięć metrów płótna. A na płótnie - haftowana kopia obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Wykonywały ją trzydzieści cztery kobiety i jeden mężczyzna. Ich dzieło zostało zaprezentowane w Dobryszycach w województwie łódzkim.

Środkowy palec "gestem miłości"

Włoski artysta znów szokuje. Maurizio Cattelan przed siedzibą giełdy w Mediolanie odsłonił gigantyczną rzeźbę przedstawiającą dłoń z podniesionym środkowym palcem.

Jackson szuka nowych hobbitów

Peter Jackson znów szuka hobbitów. Chętni nie mogą być wyżsi niż 1,58 (mężczyźni) i 1,53 metra (kobiety). Twórca filmowej trylogii „Władca Pierścieni” przymierza się do nakręcenia kolejnej książki R.R. Tolkiena, „Hobbita”.

Odkryli "Wino na świętego Marcina"

Eksperci madryckiego muzeum Prado zidentyfikowali nieznany do tej pory obraz flamandzkiego mistrza Pietera Bruegela (starszego), tworzącego w XVI wieku. Poinformowała o tym w czwartek hiszpańska minister kultury Angeles Gonzalez-Sinde.

Wesoły pingwin Pik-Pok doczekał się pomnika

Myślę, że najmniej się zestarzał ze wszystkich starych seriali polskich - tak o przygodach pingwina Pik-Poka mówi ich twórca Tadeusz Wilkosz. Miniaturowy pomnik bohatera bajki odsłonięto w Łodzi. Ku uciesze dzieci i dorosłych.

Miłosz posłance się nie podoba. "Obrażał Polaków"

Książki Czesława Miłosza pełne są różnorakiej pogardy wobec Polaków. Szydzi ze wszystkich warstw społecznych - mówiła posłanka PiS Anna Sobecka podczas obrad sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Sobecka złożyła wniosek o całkowite odrzucenie uchwały o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza.

Lohan oblała test, wraca za kratki?

Lindsay Lohan znów w opałach. Po tym, gdy oblała test na obecność narkotyków w organizmie, sędzia Elden Fox odwołał jej probację, a gwiazdka ma stawić się w piątek w sądzie w Los Angeles. Najprawdopodobniej Lohan ponownie trafi za kratki.

Jest scenariusz o krzyżu. „To byłby mocny film”

Jest scenariusz filmu o awanturze o krzyż. Napisał go Cezary Harasimowicz, główną rolę już zgodził się zagrać Bogusław Linda, brakuje tylko producenta. - Nie wiem, czy znajdzie się odważny, zwłaszcza, ze jest to mocny scenariusz. A w Polsce mamy cenzurę – uważa scenarzysta.

Mamy festiwal, to miejmy przyjazne jury

- Ponieważ festiwal filmowy w Wenecji finansowany jest przez państwo, od tej pory zamierzam wtrącać swoje trzy grosze, także w wybór jury - oznajmił Sandro Bondi, włoski minister kultury.

Autor słynnych zdjęć pracował dla FBI

Płatnym informatorem FBI okazał się czarnoskóry fotograf, który uwiecznił kluczowe momenty w dziejach murzyńskiego ruchu walki o równouprawnienie i miał swobodny dostęp do jego liderów, m.in. M.L. Kinga. Po latach ujawniły to amerykańskie media.

"Hitler się modli". Cattelan znów szokuje

Maurizio Cattelan, autor słynnej swego czasu w Polsce figury Jana Pawła II przygniecionego meteorytem, znów wzbudza emocje. Tym razem u Włochów, wśród których wiele kontrowersji wywołał plakat z modlącym się Adolfem Hitlerem. Afisz to reklama wystawy Cattelana.

„Zróbmy film o zamordowanym przez talibów Polaku”

- Apeluję, żeby za polskie pieniądze zrealizować film nie o fikcyjnym bohaterze, jak „Essential Killing”, ale prawdziwym: o polskim inżynierze, brutalnie zamordowanym przez talibów – stwierdził na antenie TVN24 były premier Leszek Miller.

Triumf Lady GaGi

Amerykańska gwiazda muzyki pop Lady GaGa została zwyciężczynią tegorocznych MTV Video Music Awards. Piosenkarka zdobyła aż osiem nagród, w tym siedem za teledysk do piosenki "Bad Romance", który zdobył nagrodę dla najlepszego teledysku roku.

Spożywczy lord hojny dla muzeum

British Museum, jedno z najsłynniejszych muzeów świata, otrzymało 25 mln funtów od 82-letniego lorda Johna Davana Sainsbury'ego. To największa prywatna dotacja dla placówki kulturalnej od 20 lat i druga duża dotacja od tej samej rodziny na cele kulturalne.

Claude Chabrol nie żyje

Jeden z najbardziej znanych francuskich reżyserów, Claude Chabrol, nie żyje. Artysta zmarł w Paryżu w wieku 80 lat.

Wenecja zaskakuje do końca

Festiwal w Wenecji choć na finiszu, wciąż zaskakuje. Do grona faworytów, czyli filmów Darrena Aronofsy'ego i Sofii Coppoli, dołączyły nowe dzieła, m.in. obraz Pablo Larraina oraz dwie produkcje azjatyckie. Niestety rokowania względem dzieła Jerzego Skolimowskiego "Essential Killing" nie są zbyt obiecujące, pomimo przychylnych recenzji.