Kraków

Kraków

Rok wielkich korków na Zakopiance. Drogowcy budują nowy most

We wrześniu 2014 r. ma stanąć nowy most na Zakopiance w Białym Dunajcu. Do tego czasu na starym moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną. Przez ponad rok kierowcy będą się musieli liczyć z dużymi utrudnieniami: - Lepszy korek, niż katastrofa - przekonują urzędnicy.

Miss Polski zachęca do studiowania w Krakowie

Skoczek narciarski Maciej Kot, Miss Polski 2012 Katarzyna Krzeszowska i zdobywca złotego medalu w zawodach Robot Challenge Michał Gazda będą zachęcać do studiowania w Krakowie. Rusza kampania „Kraków to stan umysłu”.

"Pierwsze takie laboratorium na Podhalu"

Na nowoczesnym sprzęcie będą uczyć się studenci PPWSZ pod okiem wykładowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. – Dydaktyka jest na pierwszym miejscu – zaznacza Roman Kaczmarczyk, który będzie prowadził zajęcia. Laboratorium ma też służyć firmom komercyjnym do badania gruntu np. pod budowę dróg.

Transport żołnierzy z bronią utknął w Balicach

Samolot wojskowy, lecący z żołnierzami do Afganistanu, utknął na lotnisku w Krakowie Balicach. – To transport szczególny z amunicją i bronią - powiedziała mjr Mirowska z Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Powodów opóźnienia nie podała.

Małopolskie uczelnie chcą razem robić zakupy

Politechnika Krakowska wyszła z inicjatywą stworzenia w regionie uczelnianej grupy zakupowej. – Docelowo chcielibyśmy kupować wspólnie nie tylko usługi, jak energia elektryczna, ale także towary np. komputery. To znacznie obniży koszty – mówi kanclerz Politechnik, Lucjan Tabaka. W piątek uczelnie spotkają się, by przedyskutować ten pomysł.

Rajd w 70. rocznicę ucieczki Pileckiego z Auschwitz

Rajd "Ucieczka z Auschwitz" wyruszy 26 kwietnia wieczorem spod bramy "Arbeit macht frei". Śmiałkowie w 70. rocznicę ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu Auschwitz pokonają pieszo 130 km. Trasa ma przebiegać w warunkach zbliżonych do historycznych. Uczestników czekają m.in. przeprawa przez Wisłę, nocne przemarsze i noclegi pod gołym niebem.

Spartanie pobiegną dla 2-letniego Stasia

Grupa Spartanie Dzieciom przebiegnie Cracovia Maraton. Zrobi to w pełnym bojowym rynsztunku starożytnych Spartan. Chcą w ten sposób pomóc 2-letniemu Stasiowi, który potrzebuje pieniędzy na protezy nóg i rehabilitację. Z kolei grupa "42 do szczęścia" będzie zbierać pieniądze na protezę dla 24-letniej Asi.

Kraków wyemituje obligacje na 220 mln zł

Stolica Małopolski wyemituje w tym roku obligacje komunalne na łączną kwotę 220 mln zł. Za te pieniądze Kraków chce spłacać zaciągnięte wcześniej kredyty i pożyczki.

Wokół Plant drogi tylko jednokierunkowe?

Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego wokół Plant - to pomysł władz Krakowa na ograniczenie ruchu w centrum miasta i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. W środę ruszyły konsultację społeczne w tej sprawie.

Parafie pomogą z PIT-em za 1 proc. podatku

W trzynastu parafiach Archidiecezji Krakowskiej doradcy pomagają wypełnić PITy. Robią to w zamian za przekazanie 1 proc. podatku. W ten sposób Caritas Archidiecezji Krakowskiej chce zdobyć pieniądze na funkcjonowanie swoich już istniejących placówek i tworzenie nowych.

Ruszył proces ws. Komisji Majątkowej

Krakowski Sąd Okręgowy nie uwzględnił w środę wniosków czterech oskarżonych o wyłączenie ich sprawy do odrębnego postępowania i przekazania do sądu w Warszawie. Zdecydował, że sprawa Komisji Majątkowej będzie rozpatrywana łącznie.

Puszczyki uralskie z krakowskiego zoo pojadą do Wiednia

Rodzeństwo uralskich puszczyków, które blisko rok temu przyszło na świat w krakowskim ogrodzie zoologicznym, zostanie wysłane do Wiednia. Puszczyki mają pomóc w przywrócenie tego gatunku na tereny dawnego występowania w północno - wschodnich Alpach.

Chcą wybudować Centrum Terapii po Traumie

Stowarzyszenie „Przejście” chce zbudować Centrum Terapii po Traumie. Przy parafii bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa stoi już pomnik poświęcony ofiarom wypadków drogowych.

Nowe życie domu ostatniego Żyda z Oświęcimia

Dom Szymona Klugera, ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia zostanie wyremontowany i zaadaptowany na Cafe Oszpicin - kawiarnię oraz miejsce wystaw artystycznych. Trwa zbiórka pieniędzy. 40 tys. zł wyłoży Małopolski Urząd Marszałkowski.

Kraków podsumował wykonanie budżetu

Władze Krakowa przedstawiły najważniejsze wskaźniki wykonania budżetu miasta za 2012 rok. Dochody Krakowa wyniosły 96,7 proc. planu, wydatki – 96,1 proc. planu, a deficyt budżetowy był mniejszy o niemal 40 proc. niż zakładano.

Gwiazdy zaśpiewały dla bezdomnych zwierząt

Jerzy Połomski, Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak i Grzegorz Turnau zaśpiewali w Filharmonii Krakowskiej na rzecz bezdomnych i chorych zwierząt. Koncertowi "Granie na szczekanie" towarzyszyła licytacja.

"Nasza pamięć jest ich jedynym grobem"

Ponad 10 tysięcy Żydów z całego świata i Polaków wyruszyło w poniedziałek po południu sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau. - Ci, którzy tu zginęli, nie mają grobów. Nasza pamięć jest ich jedynym grobem - mówił jeden z uczestników Marszu Żywych.

Poślizg miejskiego roweru

Jeszcze w kwietniu ma ruszyć system rowerów miejskich - zapewniają krakowscy urzędnicy. Dotychczasowy operator - firma ReweRes zrezygnowała ze współpracy z miastem.

Dziecko wypiło płyn do zmywarek. Opiekunki z przedszkola oskarżone

Krakowska prokuratura oskarżyła o nieprawidłową opiekę dwie opiekunki z prywatnego żłobka w podkrakowskich Zielonkach. W zeszłym roku 1,5-roczny chłopiec wypił tam płyn do zmywarek. Dziecko miało oparzenia błon śluzowych, które - w wyniku leczenia - wygoiły się. Opiekunki nie przyznają się do winy. Grozi im kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

50 tysięcy pielgrzymów w Łagiewnikach

Wierni z całego świata odwiedzili w weekend Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Niedziela Miłosierdzia Bożego zgromadziła łącznie 50 tysięcy wiernych.

Pożegnanie Krzysztofa Kozłowskiego. "Jeśli komu otwarta droga do nieba, tym co ojczyźnie służą"

Rodzina, przyjaciele, prezydent Bronisław Komorowski, ministrowie oraz współpracownicy z "Tygodnika Powszechnego" pożegnali w Krakowie Krzysztofa Kozłowskiego. - Żegnam swojego mistrza. Krzysztofie, dziękuję ci za wszystko - mówił podczas pogrzebu szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Jak podkreślił Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, Kozłowski był jednym z tych, którzy chcieli budować Polskę "bez nienawiści i chęci odwetu". Trumna z ciałem Kozłowskiego, który zmarł 26 marca w wieku 82 lat, została złożona w grobie na Cmentarzu Salwatorskim.