Kraków

Kraków

To najniebezpieczniejszy szlak w polskich Tatrach. W ubiegłym roku na Orlej Perci zginęło pięć osób. Tym razem już na rozpoczęcie sezonu góra okazała się zbyt dużym wyzwaniem dla jednego z turystów. Jego wyprawa skończyła się tragicznie. TPN zdaje sobie sprawę z tego jak trudny jest szlak, ale ograniczenia dostępu do niego nawet nie rozważa.

Walki rycerskie, musztra i szermierka oraz pokazy pracy kata i inkwizytora - to atrakcje Jarmarku Świętojańskiego w Krakowie, który potrwa od piątku do niedzieli. Równocześnie nad Wisłą odbędą się Wianki, na których wystąpią m.in. Natalia Przybysz i Czerwono-Czarni.

Studentki prowadzące na Facebooku akcję „Gurba, daj Pan 5” mają już w indeksach wpisane piątki. Swoje zdjęcia z kartką z hasłem akcji przesłało im blisko 6 tysięcy osób z całego świata. Projekt się skończył, ale, jak mówią dziewczyny, szkoda jest im z niego rezygnować.

W okolicy Żlebu Honoratka w ciągu Orlej Perci, najtrudniejszego szlaku w polskich Tatrach, zginął w środę turysta. Jego ciało na pokładzie śmigłowca do Zakopanego przetransportowali ratownicy górscy.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zrezygnowały z usług firm sprzątających, które dotychczas dbały o porządek na górskich szlakach. Szymon Ziobrowski z TPN poinformował, że w Tatrach będą teraz sprzątać wolontariusze.

- Nastał czas, że grupy przestępcze działające na terenie Krakowa trzeba skutecznie zwalczyć - deklaruje Artur Wrona z Prokuratury Apelacyjnej. Premier zapowiada wsparcie, ale prezydent Krakowa nie ukrywa, że od deklaracji wolałby konkretne środki: - Mamy w policji 200 wakatów. Mimo interwncji u kolejnych ministrów nic się nie zmienia - skarży się Jacek Majchrowski.

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami organizuje akcje zachęcające do adopcji psów odebranych z posesji Anny K., prezes Fundacji Ludzie w Potrzebie Zwierzętom. Ciążą na niej zarzuty znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem.

W Krakowie ruszyły bezpłatne treningi dla początkujących i zaawansowanych biegaczy. Prowadzą je profesjonalni trenerzy. W ten sposób organizatorzy Krakow Business Run chcą przygotować chętnych do startu we wrześniowym biegu charytatywnym, a także promować zdrowy styl życia wśród mieszkańców miasta.

Policja powołała specjalną grupę, która ma zająć się napaściami z użyciem maczet w Krakowie. Prokuratura wyznaczy natomiast prokuratora, który koordynować będzie wszystkie sprawy związane z atakami pseudokibiców w mieście. W piątek kilkanaście osób napadło z maczetami na spacerującą parę, aresztowano cztery osoby.

Krakowski Sąd Apelacyjny utrzymał wyroki dożywocia za zabójstwo mężczyzny dla Władysława Ch., ps. Al Capone i trzech innych oskarżonych. - Wyrok zapadł po kilkunastu latach, sąd ma nadzieję, że dokonał się akt sprawiedliwości, a kary są zasłużone – powiedział sędzia w uzasadnieniu.

Ok. 80 eksponatów z klasztoru sióstr klarysek w Starym Sączu można podziwiać w Galerii Dawnej Synagogi w Nowym Sączu. To pierwsza, i być może jedyna, wystawa przedstawiająca skarby, z których wiele od ponad 700 lat zamkniętych było za klauzurą.

Od połowy czerwca tradycyjnie rozpoczyna się letni sezon turystyczny w Tatrach. Co roku odwiedza je blisko 3 mln turystów. Górale prognozują, że tegoroczny sezon może sprowadzić mniej wczasowiczów w góry. - Tatry odwiedzi około 10 proc. mniej turystów niż w ubiegłym roku - uważają miejscowi.

Konsorcjum czterech firm wygrało przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów w Krakowie. - Ich oferta okazała się o ponad połowę niższa cenowo niż pierwotnie zakładano – informuje krakowski magistrat. Roczna stawka za wywóz śmieci wyniesie 24 mln zł. To aż o 28 mln zł mniej niż prognozowano.

Kiedy 2-osobowa rodzina z Gliwic zapłaci za wywóz swoich śmieci mniej niż 20 zł, to ta z Wrocławia - prawie 40. Specjaliści wzięli pod lupę opłaty za odpady w 20 największych polskich miastach. Efekt? Stolicy Dolnego Śląska przypadło niechlubne pierwsze miejsce, zaraz za nią uplasował się Białystok i Warszawa.

Zakopiańscy radni sprzeciwiają się sprzedaży akcji Polskich Kolei Górskich. Podjęli rezolucję w tej sprawie, obawiając się, że samorząd utraci kontrolny pakiet akcji w spółce. - Samorządy muszą mieć prawo do decydowania w sprawach kolei górskich - postuluje przewodniczący rady miasta.