Kraków

Kraków

Muzeum Auschwitz-Birkenau dewastowane. Ministerstwo: Monitoring może zniszczyć autentyczność miejsca

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu rocznie odwiedza półtora miliona osób. Wszystkich zwiedzających nie da się upilnować, a zniszczeń przybywa. Chodzi między innymi o napisy na ścianach baraków i na pryczach oraz przypadki kradzieży fragmentów historycznych pamiątek. Dyrekcja muzeum jest bezradna, a ministerstwo pytane o monitoring mówi o "zachowaniu autentyczności miejsca".

Kubrick w krakowskim Muzeum Narodowym

Trzeci dzień Off Plus Camera należy do Stanleya Kubricka. O godz. 12.00 otwarto wystawę poświęconą jednemu z największych twórców światowego kina. Na widzów czeka ponad 1000 eksponatów, wśród nich oryginalne scenariusze, kostiumy oraz kamery.

Igrzyska metodą na smog? "To stawianie sprawy na głowie"

Na ulicach Krakowa zawisły billboardy zachęcające do wspierania starań o igrzyska. Jeden z nich promuje inicjatywę hasłem „Bo igrzyska to metoda na smog”. - To wprowadzanie mieszkańców Krakowa w błąd – piszą w swoim oświadczeniu działacze Krakowskiego Alarmu Smogowyego.

Ktoś wykradł dwa psy ze schroniska? "Oba były tęgie"

W nocy z piątku na sobotę z krakowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt zniknęły dwa psy. - Oba były tęgie - mówi Jadwiga Osuch, prezes Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W zeszłym tygodniu w podobnych okolicznościach z tej samej placówki zniknął inny pies.

Wpiszą góralską kulturę na listę UNESCO?

Śpiew, muzyka, taniec i gwara górali podhalańskich mają szansę znaleźć się na liście niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Taka propozycja ma paść podczas ogólnopolskiej konferencji folklorystów i środowisk akademickich pod koniec maja w Zakopanem.

Tak Kraków świętował 3 maja przed II wojną

Przysięgi, defilady i przemarsze - tak w Krakowie obchodzono uroczystości 3 maja w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Na archiwalnych fotogafiach zobaczyć można zarówno uczestników obchodów w regionalnych strojach, jak i umundurowanych żołnierzy. Podczas uroczystości w defiladach uczestniczyli harcerze, oddziały kawalerii i wojskowi.

Festiwal Off Plus Camera otwarty. Na początek zagrał Smolik

W piątkowy wieczór w Krakowie oficjalnie otwarto 7. edycję festiwalu Off Plus Camera. Podczas ceremonii zaprezentowano konkursowe produkcje, które powalczą o 100 tys. dol. w Konkursie Głównym "Making Way" oraz o 100 tys. zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

Festiwal Off Plus Camera: kino na wodzie i dachach

Kino na dachu kamienicy czy pływającym statku? - Dlaczego nie. Organizatorzy Festiwalu Off Plus Camera, starają się wyjść naprzeciw spragnionym innowacji widzom i w tym roku zorganizowali pokazy specjalne, podczas których kinomaniacy będą mogli oglądać filmy na dachach i na wodzie.

Pracowity weekend dla ratowników górskich

Tłumy turystów ruszyły w czwartek na górskie szlaki. Ratownicy TOPR i GOPR na początku długiego weekendu mają sporo pracy. W Tatrach, Pieninach i Beskidach doszło do kilkunastu interwencji, dwukrotnie do poszkodowanych startował śmigłowiec. Jeden wypadek okazał się śmiertelny.

Światowe gwiazdy i najlepsze kino. W piątek startuje Off Plus Camera

W piątek w Krakowie rozpocznie się 7. festiwal filmowy Off Plus Camera. Gośćmi specjalnymi trwającego do 11 maja festiwalu będą Kim Cattrall, odtwórczyni roli Samanthy w "Seksie w wielkim mieście", gwiazda serialu "Sherlock" Benedict Cumberbatch oraz znany z "Wielkiego błękitu" aktor Jean-Marc Barr, który będzie promował film na podstawie powieści Jacka Kerouaca. Off Plus Camera to jeden z najważniejszych polskich festiwali filmowych.

Namiot na krakowskim Rynku. "Ma rozwiać mity na temat igrzysk"

W środę na krakowskim Rynku otwarty został punkt informacyjny, w którym chętni będą mogli dowiedzieć się szczegółów na temat organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Niebawem na ulicach Krakowa zawisną billboardy zachęcające do wspierania starań o olimpiadę.

Ryszard Horowitz honorowym obywatelem Krakowa

Fotografik Ryszard Horowitz otrzymał w środę honorowe obywatelstwo Krakowa. - Pomimo tego, że objechałem cały świat Kraków zostanie w moim sercu jako najbardziej przyciągające i magiczne miejsce na świecie - powiedział podczas uroczystości artysta.

Zatopione w formalinie więzienne tatuaże. "Znaki specjalne" na fotografiach

Wycięte ze skóry nieboszczyków, zatopione w formalinie i sfotografowane przez Katarzynę Mirczak tatuaże robią furorę w sieci. "Znaki specjalne", bo tak zatytuowała swoją pracę artystka, pokazywały już m.in. "Financial Times", "New Yorker" i "Huffington Post". – Stworzyłam je już dawno, ale cieszę się, że żyją i ktoś o nich pamięta – mówi tvn24.pl Katarzyna Mirczak.

Mariusz T. trafił do ośrodka w Gostyninie

We wtorek przed godziną 23 Mariusz T. trafił do ośrodka w Gostyninie. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie uznał, że T. jest osobą zagrażającą innym i nakazał umieszczenie go w specjalnym ośrodku. SA utrzymał decyzję sądu I instancji. Orzeczenie jest prawomocne.

Tłumaczy, dlaczego zdewastowała obraz. "Chciała zwrócić uwagę na przesłanie św. Faustyny"

Kobieta, która oblała klejem z brokatem obraz Jezusa Miłosiernego w kaplicy w krakowskich Łagiewnikach, swoje zachowanie tłumaczyła chęcią zwrócenia uwagi na właściwą interpretację przesłania św. Faustyny. 37-latka usłyszała zarzuty złośliwego przeszkadzania w uroczystościach religijnych i znieważania obiektów kultu religijnego, zostanie też poddana badaniom biegłych lekarzy psychiatrów.

Kraków chwali się, że maksymalnie wykorzystał unijne środki

- Kraków maksymalnie wykorzystał fundusze unijne - chwali się prezydent Jacek Majchrowski. Jak mówi, obecność w UE pozwoliła m.in na rozwój komunikacji miejskiej i modernizację gospodarki wodno-ściekowej. - Miasto stało się cennym ośrodkiem biznesowym, inna rzecz, że to są raczej działania niezależne od władz miasta - mówi dr Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sherlock Holmes odwiedzi Kraków

Znany i ceniony na całym świecie aktor Benedict Cumberbatch będzie gościem 7. edycji Off Plus Camera. Fani kina niezależnego zobaczą go w filmie "Little Favour", gdzie nie tylko wciela się w główną postać, ale którego jest też producentem. Po pokazie premierowym odbędzie się spotkanie z aktorem.

Polak zwyciężył w międzynarodowym konkursie. "Małżeństwo struktury i światła"

Michał Maciej Bartosik - architekt i designer z Wałbrzycha mieszkający w Toronto - został nagrodzony w prestiżowym konkursie A' Design Awards 2013-14, w którym doceniane są najlepsze projekty architektoniczne oraz design z całego świata. Polak dostał złoto za lampę Tensegrity Space Frame Lights, która zachwyciła jurorów "udanym małżeństwem struktury i światła".