Kraków

Kraków

W poniedziałek w sądzie okręgowym w Krośnie ruszył proces 26-letniego Gruzina oskarżonego o zabójstwo i usiłowanie zabójstwa w sylwestrową noc w Bukowinie Tatrzańskiej. Podczas śledztwa mężczyzna nie przyznawał się do winy i twierdził, że działał w obronie własnej. Podczas pierwszej rozprawy stwierdził, że grupa Polaków, wśród których znajdowali się pokrzywdzeni, była pijana. Prokuratura utrzymuje, że 26-latek działał z zamiarem zabójstwa, bo "zachowywał się w sposób prowokujący w stosunku do poszkodowanych".

- Chcę móc odprowadzić syna do przedszkola bez maski - tak do Andrzeja Dudy o podpis pod ustawą antysmogową apeluje młody ojciec. Krakowski Alarm Smogowy przygotował dwa nagrania, w których mieszkańcy stolicy Małopolski proszą prezydenta Andrzeja Dudę o podpis pod ustawą antysmogową: Mamy dosyć chorób, spalin i pyłów - tłumaczą.

Rolnik z Podkarpacia od kilku tygodni na konto bankowe dostawał przelewy na duże kwoty. Choć prowadzi spore gospodarstwo, od razu zorientował się, że gotówka nie pochodzi od jego kontrahentów. Gdy ustalił prawowitego właściciela pieniędzy, zwrócił je. - Słowa "dziękuję" nie usłyszałem - mówi.

Sześć osób zostało rannych w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę w miejscowości Antolka (woj. małopolskie). Wśród rannych było 3 dzieci. Wszyscy poszkodowani trafili do szpitala.

To zabytki, ale lśniące, eleganckie i w pełni funkcjonalne. Wyjątkowe auta pojawiły się podczas czwartej edycji Classic Moto Show w Krakowie. Najstarsze z zaprezentowanych pojazdów zostały wyprodukowane w 1908 roku, najnowsze – w latach 90. ubiegłego wieku. Każdy z nich ma swój charakter. – To jest życie równoległe, fantastyczna przyjemność – mówi o kolekcjonowaniu zabytkowych samochodów Rafał Pliszka, organizator imprezy.

Koneccy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy zajmowali się przetwórstwem nielegalnego tytoniu. Mundurowi zastali 34- i 45-latka, kiedy ci zajmowali się swoją działalnością. W ręce funkcjonariuszy trafiła prawie tona tytoniu.

"Każdy arab niech pamięta, dla nas Polska to rzecz święta" - namalowali na ścianie jednego z krakowskich budynków dwaj młodzi mężczyźni. Na razie odpowiedzą za niszczenie mienia. Możliwe jednak, że zostaną im też postawione zarzuty nawoływania do nienawiści na tle rasowym.

Halny wieje od kilku dni na Podhalu. Jak mówią policjanci, pogoda w tym regionie ma duży wpływ na ludzką psychikę, co wiąże się ze znacznie większą liczbą interwencji. Udzielali pomocy m.in. kobiecie, której mąż groził siekierą.

Żyjące w polskich Karpatach orliki krzykliwe rozpoczęły odloty do Afryki. - W tym roku gniazda opuściło o połowę mniej piskląt tych ptaków niż w 2014 roku – powiedział dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów. W Polsce znajduje się duże skupisko tych ptaków - blisko 20 par na 100 kilometrów kwadratowych.

63-letnia kobieta pracująca od 30 lat w jednym z opatowskich DPS-ów (woj. świętokrzyskie) przywłaszczyła sobie prawie 300 tys. złotych. Pieniądze należały do pensjonariuszy. Podczas przesłuchania kobieta stwierdziła, że tylko "pożyczała", ale do winy się przyznała. W trakcie śledztwa okazało się, że działała w ten sposób od początku swojej pracy w ośrodku. Teraz grozi jej 5 lat więzienia.