Kraków

Kraków

Z jednej z krakowskich galerii sztuki zniknęły obrazy, grafiki, rzeźby, a także część wyposażenia. Straty oszacowano na pół miliona złotych. Właścicielka o sprawie dowiedziała się przez przypadek, kiedy jeden z ajentów zauważył dzieła sztuki w innej galerii. Podejrzany o kradzież jest już w rękach policji. Teraz grozi mu 10 lat więzienia.

W poniedziałek krakowscy mundurowi pochwalili się, że udaremnili "nielegalne wyścigi", które miały się odbyć nocą na terenie miasta. Na odpowiedź motocyklistów nie trzeba było długo czekać: ci napisali w sieci, że policjanci dokonywali pomiarów głośności pojazdu... smartfonem. Na dowód w sieci zamieścili filmik. Funkcjonariusze tłumaczą, że taki pomiar jest tylko wstępem do właściwej kontroli.

Żeby realizować swoją pasję niszczą stanowiska archeologiczne i rozkopują m.in. starożytne groby. Poszukiwacze skarbów, bo o nich mowa, zdaniem archeologów powodują ogromne straty. Nawet, jeśli zabytki zwrócą, to i tak nie da się już odwrócić skutków zniszczenia stanowiska, które dla nauki mogło być bezcenne.

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu przygotowuje się do wypuszczenia na wolność bielika. Każdy może uczestniczyć w uwolnieniu majestatycznego ptaka – o taką stawkę toczy się licytacja na jednym z serwisów aukcyjnych. Zwycięzca będzie też miał prawo do nadania bielikowi imienia.

- Ja sobie tego nie wymyśliłam. Kampania ma na celu przestraszyć – tak o swojej pracy mówi autorka mema pokazującego Kraków w oparach smogu. Grafika, która jest częścią kampanii zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska nie spodobała się prezydentowi Krakowa. Jacek Majchrowski oficjalnie zaprotestował przeciwko takiej prezentacji miasta w liście do ministerstwa.

Trzy osoby, które zatruły się tlenkiem węgla w Wysokiej Głogowskiej w powiecie rzeszowskim, trafiły do szpitala. To pierwsze takie zgłoszenie na podkarpaciu w tym sezonie grzewczym.

Ministerstwo Środowiska do walki ze smogiem postanowiło wykorzystać przekaz wizualny. Jednak grafika, w której główną rolę gra krakowski smog nie przypadła do gustu prezydentowi stolicy Małopolski. Ustami swojego zastępcy zapowiedział protest w tej sprawie, bo "kampania powoduje poczucie zagrożenia wśród mieszkańców". - Ma zwrócić uwagę obywateli - odpowiada ministerstwo, a internauci pytają, czy urzędnicy naśmiewają się z własnej nieudolności.

Jeszcze rok temu mieszkańcy Krakowa protestowali przed utworzeniem na Zakrzówku osiedla mieszkalnego. Teraz o los zielonej enklawy nie muszą się już martwić, bo miasto zdecydowało się wykupić teren od dewelopera. Tam chce utworzyć park połączony z kąpieliskiem. Cena za nieruchomości została ustalona na około 26 mln zł.