Kraków

Kraków

W czwartek pisaliśmy o zabawnym rankingu grupy Kielczan, którzy stwierdzili, że nowe wiaty przystankowe są mniej funkcjonalne od ziemniaka. Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście jest tak źle i o przystanki zapytaliśmy mieszkańców. Smutna teza niestety się potwierdza: wiaty nie chronią ani przed słońcem, ani przed deszczem, a koszt ich powstania wprawia w osłupienie. – Przystanki nie są jeszcze ukończone – zapewnia miejski zarząd dróg.

Zmarła 59-letnia kobieta, ranna w piątkowym wypadku na zakopiance w miejscowości Szaflary. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że w jej samochód wjechało próbujące ją wyprzedzić zielone kombi, kobieta zjechała na przeciwległy pas ruchu, a tam zderzyła się czołowo z innym pojazdem. Sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia, szukają go policjanci.

Miało być ozdabianie miasta, skończyło się na prokuratorskim śledztwie. Jeden z uczestników imprezy Graffiti Jam w Krośnie namalował wizerunek muzułmanina z poderżniętym gardłem, podpisany "F**k islam". Organizator liczył na to, że graffiti "przejdzie na zasadzie żartu", jednak prokuraturze do śmiechu nie było i zdecydowała się wszcząć w tej sprawie śledztwo z urzędu.

65-latek z Imielna jechał samochodem, chociaż miał w organizmie 2 promile alkoholu. Mężczyzna swoją podróż zakończył na drzewie. Jak tłumaczył policjantom, zdecydował się wsiąść do samochodu po pijanemu, bo chciał dojechać do domu, a według niego to "tylko 10 kilometrów".

48-letni mężczyzna od prawie roku był ścigany listem gończym - w październiku 2014 został skazany przez sąd w Kielcach na 30 dni więzienia. Kiedy został przypadkowo zauważony przez patrol straży granicznej w Wojtkowej (woj. podkarpackie) twierdził, że jest buddyjskim mnichem i właśnie idzie na koncert do Ustrzyk Górnych.

65 niewybuchów, zapalniki i detonatory z okresu II wojny światowej zabezpieczyli saperzy na jednej z prywatnych działek w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie). O znalezisku służby powiadomili sami mieszkańcy.

Wystarczyło, że burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski przeszedł przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, by lokalny bloger zrobił mu zdjęcie i o sprawie zawiadomił policję. Zdaje się, że Klinowskiemu mieszkańcy patrzą uważnie i na nogi i na ręce, bo ten często jest krytykowany, nie tylko za swoją działalność w samorządzie. – To była władza się mści – mówi urzędujący burmistrz. - Zawsze patrzymy na poczynania rządzących - odpowiadają lokalni dziennikarze i blogerzy.

W trakcie ulewy osunęło się Wzgórze Wawelskie. Sytuacja wyglądała groźnie, jednak Zakład Infrastruktury Komunalnej i Transportu uspokaja: zamek się nie zawali. Konieczny jest jednak remont. Na ten już od kilku lat brakuje pieniędzy, chociaż "są plany i koncepcje" – i to już od 2007 roku.

Na autostradzie A4 między Tarnowem a Krakowem zderzyły się trzy samochody. Dwie osoby zostały ranne, pas jezdni w kierunku Rzeszowa jest całkowicie zablokowany.

Kinga Jasiewicz pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną po tym, jak - w jej opinii - egzaminator błędnie ocenił jej test maturalny. We wtorek w krakowskim sądzie ruszył proces w tej sprawie. Maturzystka, teraz już studentka, twierdzi, że gdyby jej praca została oceniona poprawnie, to nie musiałaby płacić za studia - 26 tys. złotych rocznie. Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na 11 grudnia.

Rozpoczęło się kolejne wyjazdowe posiedzenie rządu - tym razem w Krakowie. W jego trakcie ministrowie zajmą się m.in. projektem programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015–2020. Ministrowie omówią także projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.