Kraków

Kraków

Jedna osoba zginęła w wyniku pożaru, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę w miejscowości Rupniów (woj. małopolskie). Tam zapalił się barak, który zamieszkiwał mężczyzna. Przyczyny pożaru wyjaśnia policja i prokuratura.

Kilka godzin po tym jak Piotr Gliński objął stanowisko ministra kultury, resort zwrócił się do dyrekcji Narodowego Teatru Starego, by ta przekazała nagrania blisko 40 spektakli wystawianych na deskach teatru. Teraz sztuki oceni doradca ministra, Konrad Szczebiot. Urzędnicy mówią o "kontroli artystycznej", a dyrektor teatru odpowiada: lepiej byłoby przyjechać i obejrzeć spektakle na żywo.

Szczątki dwóch ofiar, prawdopodobnie komunistycznego terroru, odnaleziono w leśnej mogile w miejscowości Zgórsko k. Kielc. Tożsamość obu osób nie jest znana. Prace ekshumacyjne, prowadzi Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

W naszej ocenie wyrok jest wyrokiem sprawiedliwym - powiedział po rozprawie dziennikarzom mec. Janusz Kaczmarek, obrońca rodziców zagłodzonej Magdy z Brzeznej. Sąd orzekł, że małżeństwo winne jest co prawda nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka, ale do więzienia nie pójdzie. Ma za to społecznie pracować i nie zbliżać się do znachora Marka Haslika, który również odpowiada za śmierć ich dziecka.

Służby kopalni robiły wszystko, by uniknąć wstrząsów – tak wynika z raportu przeprowadzonego na zlecenie Wyższego Urzędu Górniczego w kopalni Janina w Libiążu. Ekspertyza została zlecona po serii wstrząsów, do jakich doszło w zakładzie. Możliwe jednak, że zakład będzie musiał wdrożyć dodatkową profilaktykę przeciwwstrząsową.

Mieszkaniec Brzeszcz chciał zaprowadzić bezdomnego do miejskiej noclegowni, by mężczyzna mógł spędzić noc w ciepłym miejscu. W placówce jednak czekało go rozczarowanie – dyżurka była pusta, a miejscem "rządzili" bezdomni. Nie dość, że brzeszczanin nie mógł skorzystać z pomocy, to według relacji osób, które weszły na teren noclegowni, na dyżurce leżały przez nikogo niepilnowane rejestry lokatorów, zawierające ich dane osobowe.

Na razie nie wiadomo jak miałby wyglądać i gdzie stanąć. Fundacja im. Zygmunta Starego w Krakowie postuluje jednak, aby pomnik upamiętniający "ofiary smogu" stanął w mieście. Monument miałby upamiętnić tych, którzy tracą zdrowie i życie z powodu trującego powietrza. Jak mówią aktywiści, ma on być odpowiedzią na opieszałość władz w walce ze smogiem.

- Człowiek kładzie się spać i nie wie, co go czeka - tak o wstrząsach w kopalni Janina w Libiążu mówi mieszkaniec jednej z okolicznych miejscowości. Radni miejscy zdecydowali się na zwołanie sesji nadzwyczajnej, by omówić skutki eksploatacji kopalni. Wniosek jest jeden: nikt nie chce zamknięcia zakładu. Kopalnia ma pomóc mieszkańcom w usuwaniu szkód i zadbać o profilaktykę, aby do wstrząsów już nie dochodziło.

Przejazd Krakowskiej Masy Krytycznej zakończył się interwencją policji. Jego uczestnicy zapowiadają złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z przerwaniem zgromadzenia. Urzędnicy odpowiadają, że spotkanie rowerzystów miało się odbyć w formie przejścia, a nie przejazdu. – To są bzdury – komentują organizatorzy i dodają, że nie ma przepisów, które stwierdzają, że zgromadzenie nie może być przejazdem.

Krakowscy policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich i zabezpieczyli ponad trzy tysiące porcji narkotyków. Uprawa była profesjonalnie przygotowana. - Namioty termiczne, wyciąg powietrza, lampy grzewcze oraz urządzenia do nawadniania rozciągały się na prawie całej powierzchni budynku – zauważa Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Ile pieniędzy wyda Kraków na Światowe Dni Młodzieży? Jakie zadania związane z obsługą imprezy sfinansowane zostaną z miejskiego budżetu? Odpowiedzi na te i inne pytania domagają się od władz miasta aktywiści skupieni wokół akcji "Nie płacę za Światowe Dni Młodzieży”. Urzędnicy nie podają konkretnej kwoty, a komitet organizacyjny wylicza, ile miasto zarobi na wydarzeniu.