Włochy

Włochy

Sześciu pracowników fabryki okularów we Włoszech zostało aresztowanych pod zarzutem ich seryjnej kradzieży. Robotnicy kradli z taśmy produkcyjnej średnio 120 oprawek oraz okularów słonecznych tygodniowo i sprzedawali je w kraju i za granicą. Proceder trwał 2 lata.

"To premier Włoch Matteo Renzi przeforsował na szczycie UE rezygnację z nałożenia na Rosję sankcji w związku z jej brutalnymi działaniami militarnymi w Syrii" - pisze piątkowy "Financial Times". Do nowych retorsji wobec Moskwy nawoływały Berlin, Londyn i Paryż.

Prezydent USA Barack Obama powiedział dziennikowi "La Repubblica", że Unia Europejska jest "jednym z największych politycznych i ekonomicznych sukcesów współczesnych czasów". Poparł też gospodarczą i migracyjną politykę premiera Włoch Matteo Renziego.

Tzw. Państwo Islamskie (IS) robi interesy z kalabryjską mafią 'ndranghetą, kupując od niej broń w zamian za antyczne dzieła sztuki zrabowane w Libii - pisze w niedzielę "La Stampa”. Włoski dziennik ujawnia, że łupy te docierają do portu Gioia Tauro na południu Włoch.

Włochy wyślą około 140 żołnierzy na Łotwę jako część sił pod dowództwem kanadyjskim w ramach misji NATO dla przeciwdziałania ewentualnemu rosyjskiemu zagrożeniu militarnemu - oświadczył w piątek włoski minister spraw zagranicznych Paolo Gentiloni.

Boss włoskiej mafii wpadł po pięciu latach spędzonych w małym pokoju za szafą. Ukrywał się tam po ucieczce ze szpitala więziennego. Włoska policja dopiero niedawno otrzymała informacje o jego kryjówce i zatrzymała go w miejscowości Benastare na południu Włoch.

6055 migrantów uratowano w poniedziałek na Morzu Śródziemnym - poinformowała późnym wieczorem włoska Straż Przybrzeżna, która koordynuje operacje niesienia pomocy w tej części akwenu. To rekordowa liczba migrantów uratowanych jednego dnia.

Burmistrz miasteczka Zapponeta w Apulii na południu Włoch wraz ze swymi czterema współpracownikami, szefami wydziałów w urzędzie gminnym, założył interwencyjną ekipę porządkową. Wysprzątali siedzibę magistratu, chwycili za piły elektryczne i przycięli 300 palm - pisze włoska prasa. - Jesteśmy najbardziej zadłużoną miejscowością w Europie - przyznaje burmistrz.

Burmistrz niewielkiego miasta Ivrea na północy Włoch popełnił gafę roku, która przejdzie do historii administracji - tak włoskie media podsumowują uroczysty list, jaki polityk wysłał do rodziców nowo narodzonej dziewczynki. Zamiast życzeń złożył im kondolencje.

W miejscowości Corleone, uważanej za kolebkę sycylijskiej mafii, przełamano zmowę milczenia - tak włoskie media oceniają aresztowanie we wtorek 12 gangsterów. Było to możliwe dzięki ośmiu przedsiębiorcom, którzy pierwszy raz zeznali, że są zastraszani.