Ukraina

Ukraina

Merkel: rozmowy w Mińsku to przebłysk nadziei, nie więcej

- Prezydenci nie jadą do Mińska bez powodu - oświadczyło rosyjskie źródło dyplomatyczne, cytowane przez Reutera, na temat planowanego na środę przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji ws. Ukrainy. Kreml potwierdził udział w szczycie prezydenta Rosji Władimira Putina, który razem z prezydentami Francji i Ukrainy - Francoisem Hollande'em i Petrem Poroszenką - oraz kanclerz Niemiec ma podjąć kolejną próbę uregulowania trwającego od kwietnia 2014 roku konfliktu zbrojnego na Ukrainie i doprowadzić do podpisania planu pokojowego. Merkel określiła spotkanie "przebłyskiem nadziei".

Wiceszef MSZ boi się Putina? Broń dla Ukrainy to  "opcja, która pojawiła się za sprawą Amerykanów"

Za oceanem coraz więcej polityków i ekspertów godzi się z wizją dostarczania Ukrainie broni do walki z rebeliantami i rosyjskimi wojskami, ale wiceszef polskiej dyplomacji najwyraźniej się tego boi. W "Kontrwywiadzie" RMF FM Rafał Trzaskowski stwierdził, że pomysł wysłania broni do naszych sąsiadów wyszedł ze strony USA, a Polska dostarczać jej nie będzie, bo "może to doprowadzić, przy nieobliczalności Putina, do dalszej eskalacji problemu".

Rosjanie i Ukraińcy o Mińsku: "przełomu nie będzie", "mgliste perspektywy", "praktycznie niemożliwe"

Dzisiejsze spotkanie w formacie normandzkim w Mińsku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nazwał "spotkaniem ostatniej szansy". Trwałe uregulowanie kryzysu w Donbasie może być jednak trudne. "Perspektywy mińskiego szczytu wyglądają mgliście" - prognozuje rosyjski dziennik "Kommiersant". "Być może uda się jedynie osiągnąć porozumienie o zawieszeniu broni i wycofaniu sprzętu" - komentują ukraińscy eksperci.

Debalcewe i okolice Mariupola. Mimo rozmów walki w Donbasie nie ustają

19 ukraińskich żołnierzy zginęło, a 78 zostało rannych w walkach z separatystami w rejonie kurhanu Ostra Mogiła w okolicach miasta Debalcewe - podaje Kijów, dodając, że walki trwały też w okolicach Mariupola. Sztab operacji antyterrorystycznej (ATO) w Kramatorsku zdementował z kolei poranne informacje o drugim ataku rakietowym przypuszczonym na to miasto przez separatystów. Informowały o nim ukraińskie media. W mieście rzeczywiście dochodziło do eksplozji, były to jednak salwy artylerii ukraińskiej, która zestrzeliła drona.

Tusk zaprosił Poroszenkę do Brukseli

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk potwierdził, że zaprosił prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę na czwartkowy nieformalny szczyt UE w Brukseli. Konflikt na wschodzie Ukrainy będzie jednym z głównych tematów spotkania przywódców unijnych.

Wystrzelony przez separatystów pocisk spadł 30 metrów od obserwatorów OBWE

Członkowie misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przebywający w Kramatorsku uniknęli śmierci, gdy na miasto spadały we wtorek pociski systemu rakietowego Smiercz wystrzelone przez prorosyjskich rebeliantów. Jeden z pocisków wbił się w ziemię "30 metrów od misji". Nie wybuchł. Obserwatorzy OBWE stwierdzili w pierwszych badaniach, że pociski nadleciały z południowego wschodu.

Zanim do stołu siądą przywódcy, obraduje grupa kontaktowa. Rozmowy będą wznowione

Tzw. grupa kontaktowa ds. Ukrainy (OBWE, Ukraina, Rosja) oraz spearatyści wznowią w środę rozmowy w Mińsku. Przedstawiciel prorosyjskich separatystów powiedział we wtorek wieczorem, po pierwszym dniu spotkania, że będzie to zależało "od woli pozostałych uczestników negocjacji". Spotkanie grupy poprzedza zaplanowane na dziś spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydentów Francji, Ukrainy i Rosji - Francoisa Hollande'a, Petra Poroszenki i Władimira Putina.

Linia frontu odsunięta od Mariupola o 20 km. "Wróg poniósł poważne straty"

Co najmniej jedna osoba zginęła, a najprawdopodobniej kilka innych zostało rannych w wyniku uderzenia pocisku w centrum Doniecka w środowy poranek. Pocisk spadł na przystanek autobusowy - podała agencja Reutera, powołując się na świadka zdarzenia. Tymczasem sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksandr Turczynow poinformował, że we wtorek po całodziennej, udanej ofesywie ukraińskie wojska odsunęły linię frontu w rejonie Mariupola o 20 km na wschód.

Smiercze w rękach separatystów. Zmiana reguł w wojnie w Donbasie

Separatyści po raz pierwszy pokazali, że mają broń dalekiego zasięgu. Przeprowadzony wczoraj ostrzał Kramatorska wymagał ciężkich wyrzutni rakiet. Ukraińskie władze początkowo twierdziły, że był to rosyjski system Tornado, ale szybko się z tego wycofały. Były to starsze, jeszcze radzieckie wyrzutnie typu Smiercz. Wyprodukowano ich niewiele i są cennym uzbrojeniem. Nie jest możliwe, aby separatyści je "znaleźli", tudzież "zdobyli".

Dostarczać broń Ukrainie? Argumenty "za" i "przeciw"

Kraje Zachodu, przede wszystkim Stany Zjednoczone, muszą w najbliższych dniach podjąć jedną z najważniejszych decyzji w ostatnich dziesięcioleciach. Ta decyzja to kwestia ewentualnego dostarczenia broni Ukrainie, aby wesprzeć armię ukraińską w walce z agresją Rosji. Jakie są argumenty za i przeciw dostawom? Analizuje Jacek Stawiski z TVN24 Biznes i Świat.

Mińsk to "szansa, której nie można zaprzepaścić"

Rozmowy liderów Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec w Mińsku to jedyny sposób wyjścia z kryzysu ukraińskiego - oświadczyła we wtorek w Parlamencie Europejskim szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Największe frakcje europarlamentu są podzielone ws. dostaw broni dla Kijowa.

Seria telefonów ws. Ukrainy. Obama ostrzega Putina i wspiera Poroszenkę

W przeddzień mińskiego szczytu w sprawie rozwiązania konfliktu ukraińskiego prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej ostrzegł rosyjskiego przywódcę Władimira Putina przed "rosnącymi kosztami dla Rosji", jeśli kraj ten będzie kontynuował agresywne działania na Ukrainie - poinformował Biały Dom. Obama rozmawiał wcześniej także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Do szefów dyplomacji Rosji i Ukrainy z apelem o gotowość do kompromisu zatelefonował z kolei minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Kerry "prywatnie za wysłaniem broni na Ukrainę"

Sekretarz stanu John Kerry podczas prywatnego przyjęcia w Monachium miał powiedzieć, że osobiście popiera ideę wysłania broni na Ukrainę, mimo że prezydent Barack Obama jeszcze nie podjął decyzji w tej sprawie - donosi Bloomberg.

Rosja miałaby nadzorować strefę zdemilitaryzowaną na Ukrainie?

Środowe rozmowy w Mińsku nt. kryzysu ukraińskiego będą się koncentrować na wycofaniu ciężkiej broni, stworzeniu strefy zdemilitaryzowanej i rozpoczęciu dialogu między Ukrainą a separatystami - podaje rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na źródła dyplomatyczne.