Ukraina

Ukraina

Przygotowywał zamach w Dniepropietrowsku. Skazany na 9 lat więzienia

Ukraiński sąd skazał na dziewięć lat pozbawienia wolności walczącego po stronie donieckich rebeliantów mężczyznę, który zamierzał wysadzić w powietrze magazyn brygady desantowo-powietrznej w Dniepropietrowsku. W obawie przed atakami minister obrony Stepan Połtorak zlecił wzmocnić ochronę obiektów wojskowych. Wcześniej podobny wyrok zapadł wobec mieszkańca Winnicy, za "współpracę z terrorystami w Ługańsku".

Oszukał na mleku, jest "wiceministrem". Nawet śledczy z Rosji ustąpili

Siergiej Wielikorodnyj to "zastępca ministra obrony" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. 9 maja w Doniecku kierował paradę wojskową rebeliantów. Rosyjskie i ukraińskie media informują, że zanim Wielikorodnyj trafił do Donbasu, był ścigany w Rosji za oszustwa. Kiedy sprawa wyszła na jaw, informacja o jego poszukiwaniu zniknęła ze strony rosyjskiego MSW.

Dziewięć punktów jak dziewięć strzałów w Putina. Raport o wojnie

To pośmiertne dzieło Borysa Niemcowa - mówią przyjaciele i współpracownicy zastrzelonego opozycjonisty. Raport "Putin. Wojna" opublikowano w dniu wizyty szefa dyplomacji USA w Rosji, a tezy dokumentu obnażają kłamstwa Putina i Kremla w sprawie konfliktu ukraińskiego. Które ustalenia są najważniejsze?

"Każdego dnia Ukraina traci swoich najlepszych synów"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenili w środę przed spotkaniem w Berlinie, że uzgodnione trzy miesiące temu w Mińsku zawieszenie broni nie jest w pełni przestrzegane. Merkel zapewniła Poroszenkę o poparciu dla Ukrainy.

Doradca Putina: bez przełomu po spotkaniu z Kerrym

Jurij Uszakow - doradca Kremla ds. polityki międzynarodowej - powiedział agencji Reutera, że w czasie rozmów Władimira Putina z szefem Departamentu Stanu USA Johnem Kerrym w Soczi nie doszło do przełomu. Dodał, że prezydent Rosji chce, by relacje Moskwy i Waszyngtonu wróciły do normalności.

Rzecznika Kremla zapytali o "raport Niemcowa" o agresji na Ukrainę

Rzecznik Władimira Putina - Dmitrij Pieskow - musiał we wtorkowy poranek odpowiedzieć na pytania dziennikarzy proszących o komentarz ws. opublikowanego tego dnia raportu zabitego lidera opozycji Borysa Niemcowa. Pieskow stwierdził, że „nie ma czasu” na zapoznanie się z dokumentem, bo „ma w kalendarzu inne, ważniejsze sprawy” w nadchodzących tygodniach.

Poroszenko: odzyskamy donieckie lotnisko. Kreml: to łamanie ustaleń pokojowych

- Wasze czyny odrodziły ducha armii ukraińskiej - powiedział prezydent Petro Poroszenko po premierze filmu pt. Aeroport, poświęconego walce "cyborgów" o lotnisko w Doniecku. Inicjatorem produkcji jest szef administracji prezydenckiej Dmytro Łożkin, zleceniodawcą - Ministerstwo Obrony Ukrainy. Walki o lotnisko w Doniecku trwały 242 dni. Zginęło w nich co najmniej 300 żołnierzy ukraińskich.

Rebelianci w Doniecku chcą być "drugą Irlandią Północną"

Przywódcy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej deklarują, że zgadzają się na autonomię w granicach Ukrainy. Zapowiadają, że odpowiada im model takich krajów, jak "Irlandii Północnej, Grenlandii lub Hongkongu". W przypadku odmowy ze strony Kijowa grożą, że "będą dążyć do pełniej niepodległości DRL" i że "rozmów politycznych więcej nie będzie".

Angela Merkel w Moskwie. Rozmowy o Ukrainie i gospodarce

Do Moskwy przyleciała kanclerz Niemiec Angela Merkel w związku z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Wizyta niemieckiej kanclerz nie jest długa - w programie znalazło się złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza, rozmowa w cztery oczy z Władimirem Putinem i wystąpienie z prezydentem Rosji na wspólnej konferencji prasowej.

Amerykanie więzieni przez separatystów odzyskali wolność

Prorosyjscy separatyści w Doniecku na wschodzie Ukrainy uwolnili po 10 dniach dwóch Amerykanów pracujących dla międzynarodowej organizacji pomocowej, której zarzucili szpiegostwo - poinformował ich przedstawiciel Aleksandr Zacharczenko.

Czołgów w Kijowie nie było. Była żołnierska kasza

Władze Ukrainy nie przejęły radzieckiej tradycji organizowania hucznych defilad wojskowych w Dniu Zwycięstwa 9 maja. W tym roku nie było przejazdu czołgów i artylerii. Przez centrum Kijowa przemaszerowali weterani, były koncerty, spotkania i kuchnia polowa. W uroczystościach brali udział zarówno weterani II wojny światowej, jak i kombatanci Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Poroszenko: nie będziemy świętować wg rosyjskiego scenariusza

- Ukraina szanowała i szanuje pamięć tych, którzy walczyli o zwycięstwo w II wojnie światowej, nigdy więcej jednak nie będzie świętowała Dnia Zwycięstwa według rosyjskiego scenariusza - powiedział prezydent Petro Poroszenko podczas obchodów 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami.

Święto w Donbasie. Czołgi, kuchnia polowa i "głównodowodzący" o kulach

Przywódcy samozwańczych republik ludowych zorganizowali własne uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad Niemcami. W Doniecku przejazd ciężkiego sprzętu i przemarsz oddziałów rebelianckich przyjmował "głównodowodzący" Ołeksandr Zacharczenko, zaś w Ługańsku Igor Płotnickij.

Szykowali zamach na Wzgórzu Chwały. Władze ostrzegają przed krwawymi prowokacjami

Ukraińscy żołnierze poinformowali, że zatrzymali grupę dywersantów, którzy zamierzali dokonać zamachu na Wzgórzu Chwały w pobliżu Swiatohirska. Miasto jest położone na granicy trzech obwodów: donieckiego, ługańskiego i charkowskiego. Słynie z prawosławnych pielgrzymek do Ławry Swiatohirskiej. Jutro na Wzgórzu Chwały odbędą się uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami.