Ukraina

Ukraina

Dalsza interwencja Rosji na Ukrainie byłaby historyczną pomyłką - powiedział w środę w Brukseli szef NATO, Anders Fogh Rasmussen, przewodniczący obradom Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wcześniej gen. Philip Breedlove, głównodowodzący sił Sojuszu w Europie, poinformował, że Rosja wciąż ma ustawione wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy wojska, które "w ciągu 3-5 dni" osiągnęłyby swoje cele w tym kraju.

Poparcie dla wstąpienia Ukrainy do NATO jest obecnie wśród mieszkańców kraju za niskie, by włączać tę idee do rzeczywistego planu działań – oświadczył Petro Poroszenko, któremu sondaże dają największe szanse w wyborach prezydenckich 25 maja.

- Nie sądzę, by minister Radosław Sikorski rzeczywiście mówił o tym, że możliwe jest stacjonowanie w Polsce oddziałów (NATO), zwłaszcza w takich rozmiarach. Sądzę, że wie, że stoi to w sprzeczności z porozumieniami zawartymi między NATO a Rosją. Tak skomentował wtorkową wypowiedź szefa polskiej dyplomacji jego niemiecki odpowiednik, Frank-Walter Steinmeier. Sikorski powiedział, że chętnie widziałby w Polsce "dwie brygady" wojsk NATO stacjonujące na stałe.

Rosyjskie wojska stoją nad granicą z Ukrainą i żadne z ich oddziałów się nie wycofały. Gdyby zaatakowały sąsiada, swoje cele mogłyby osiągnąć "w ciągu 3-5 dni" - poinformował w środę dowódca sił NATO w Europie, gen. Philip Breedlove cytowany przez agencję Reutera.

Komisja MSW Ukrainy nie stwierdziła nieprawidłowości podczas operacji zatrzymywania jednego z przywódców Prawego Sektora, Ołeksandra Muzyczki, który w trakcie tej akcji poniósł śmierć. Według milicji Muzyczko, ps. Saszka Biały, był członkiem zorganizowanej grupy przestępczej.

Władimir Putin zapowiedział we wtorek, że poleci zbadanie możliwości objęcia Tatarów krymskich ustawą o rehabilitacji narodów represjonowanych. Ustawa ta uznaje deportację narodów pod rządami Józefa Stalina za akt oszczerstwa i ludobójstwa. Daje też represjonowanym narodom prawo do odbudowy dawnych jednostek narodowo-państwowych, a także uzyskania odszkodowania za krzywdy wyrządzone przez państwo.

Kandydatka partii Batkiwszczyna na prezydenta Ukrainy Julia Tymoszenko opowiedziała się we wtorek za przedterminowymi wyborami parlamentarnymi i dała do zrozumienia, że nie zrezygnuje z kandydowania na rzecz Petro Poroszenki, tzw. króla czekolady, jednego z najbogatszych Ukraińców.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oznajmił, że Sojusz nie zaobserwował redukcji liczby wojsk rosyjskich rozmieszczonych nad ukraińską granicą. - Niestety, nie mogę potwierdzić, że Rosja wycofuje swoje wojska. Nie widzimy tego - powiedział Duńczyk.