Ukraina

Ukraina

Europa to "tłusty żubr", którego tylko ugryzienie w d... może zmusić do działania - takie porównanie padło w środę z trybuny Parlamentu Europejskiego, z ust eurodeputowanego Pawła Kowala (Polska Razem). Parlament zebrał się, by debatować o Ukrainie i presji wywieranej przez Rosję.

Ukraina potrzebuje od USA pomocy dla wojska w postaci kamizelek kuloodpornych, noktowizorów, sprzętu łącznościowego i paliwa lotniczego, by bronić się przed ewentualnym atakiem rosyjskim - wynika z analizy ekspertów, omawianej w środę przez "New York Timesa". Dokument, którego współautorem jest były dowódca sił NATO w Europie gen. Clark, trafił do Kongresu i administracji USA.

Transportery opancerzone z rosyjskimi flagami wjechały do Kramatorska i Słowiańska - podał rano Reuters, powołując się na relacje świadków. W internecie pojawiły się filmy i zdjęcia przedstawiające wozy bojowe na ulicach miast. Ministerstwo obrony Ukrainy zaprzeczyło jednak przed południem, że w Kramatorsku pojawiły się rosyjskie wojska. W oświadczeniu stwierdzono, że zdjęcia i filmy zostały "sfabrykowane".

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Według niego, Ukraina znalazła się na krawędzi wojny domowej po tym, jak władze w Kijowie wysłały armię przeciw separatystom na wschodzie kraju.

Prorosyjscy separatyści opuścili zajętą wcześniej siedzibę milicji w mieście Kramatorsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Kijowie. Napięta pozostaje sytuacja w Słowiańsku - relacjonują media ukraińskie.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował do Rosji, by przestała być "częścią problemu" Ukrainy i przyczyniła się do znalezienia rozwiązania. Zapowiedział też, że przedstawi Unii Europejskiej plany dotyczące wzmocnienia kolektywnej obrony Sojuszu. Rasmussen zapowiedział również, że na wtorkowym spotkaniu poinformuje ministrów państw UE o działaniach, jakie podjęło i podejmie NATO, aby wzmocnić kolektywną obronę Sojuszu.