Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Putin kpi z Amerykanów. "Znów wybuchła wojna Północy z Południem?"

Władimir Putin wyraził przekonanie, że zamach w Bostonie skłoni Rosję, USA i inne państwa do połączenia wysiłków w walce z terroryzmem. Jednocześnie odniósł się do amerykańskiej dyskusji o tym, jak sądzić Dżochara Carnajewa i wypomniał USA, że nie traktują rebeliantów z Kaukazu Północnego tak samo, jak innych islamskich terrorystów.

"Izwiestija": Tamerlana szkolili Amerykanie w Gruzji

Rosyjski dziennik "Izwiestija" twierdzi, że ma dokumenty, które udowadniają, że Tamerlan Carnajew - jeden z dwóch zamachowców z Bostonu - przebywał w Gruzji i był tam szkolony przez Gruzinów i Amerykanów. "Tamerlan Carnajew nigdy nie był w Gruzj" - zapewniło w środę Tbilisi.

"Pozytywne sygnały" na spotkaniu Putina z doradcą Obamy

Władimir Putin spotkał się z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Tomem Donilonem. - Wymiana zdań była bardzo pozytywna. Tak jak ostatnie sygnały administracji Obamy - ocenili doradcy prezydenta Rosji. Wizyta Danilona odbywa się w dwa dni po opublikowaniu przez Waszyngton tzw. listy Magnitskiego, na którą Moskwa już zdążyła zresztą odpowiedzieć.

Amerykanie opublikowali "listę Magnitskiego"

18 rosyjskich urzędników państwowych znalazło się na opublikowanej przez Departament Skarbu USA tzw. liście Magnitskiego. To funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Prokuratury Generalnej, Federalnej Służby Więziennej i sędziowie.

Ławrow ostrzega USA: Nie prowokujcie Pjongjangu manewrami

Wszelkie manewry wojskowe mogą zaprzepaścić szanse na uspokojenie na Półwyspie Koreańskim - ostrzegł USA szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Wybuchu wojny nie obawia sie na razie Unia Europejska. Bruksela poinformowała dziś Pjongjang, że obecna sytuacja w kraju nie uzasadnia ewakuacji dyplomatów państw członkowskich.

Rosja o kryzysie w Korei: Sytuacja może wymknąć się spod kontroli

Władze Chin wezwały do "wspólnych wysiłków" na rzecz zmniejszenia napięcia na Półwyspie Koreańskim. Rosja z kolei skrytykowała "jednostronne działania", dając do zrozumienia, że amerykańska aktywność w regionie może doprowadzić do wymknięcia się sytuacji spod kontroli. W ostatniej odsłonie wojny nerwów reżim w Phenianie zarządził przygotowania do ataku rakietowego na USA.

"Powstańcy użyli broni chemicznej". Moskwa jest pewna, Waszyngton nie wierzy

Syryjskie władze oskarżyły walczących z nimi rebeliantów o użycie broni chemicznej. Reżim prezydenta Baszara el-Asada twierdzi, że powstańcy wystrzelili w prowincji Aleppo rakietę z głowicą chemiczną. Opozycja odrzuca oskarżenia Damaszku i winą obarcza władze. Moskwa staje po stronie rządowej, Amerykanie wręcz przeciwnie.

Reset tarczy nie wywołał euforii w Rosji, zirytował Chińczyków

- Żadnej euforii z powodu tego, co ogłosił minister obrony USA, nie odczuwamy - oznajmił wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Odniósł się tym samym do decyzji władz USA, które ograniczyły plany rozbudowy tarczy antyrakietowej w Europie, na rzecz ich wzmocnienia w regionie Pacyfiku. Z tego kroku są natomiast niezadowolone Chiny, które oznajmiły, że jedynie zwiększy to napięcia.

Obama "resetuje" tarczę, zaskoczony Kreml milczy. Reakcja może być chłodna

Czy to zakończy kryzys i otworzy nowy etap "resetu" w stosunkach USA-Rosja? Praktyczne anulowanie ostatniego planowanego w Europie, w tym w Polsce, etapu tarczy antyrakietowej może otworzyć drogę do współpracy np. w zakresie redukcji arsenałów nuklearnych - pisze "New York Times". Ale Kreml wciąż milczy, a z Moskwy płyną sygnały, że ustępstwa USA są wciąż zbyt małe.

Reset tarczy. Kim dał pretekst do uspokojenia Rosji?

Administracja Baracka Obamy nigdy nie kryła, że nie chce rozsierdzać Moskwy planami obrony antyrakietowej. Próby atomowe i rakietowe Korei Północnej dały Waszyngtonowi wygodne i wiarygodne uzasadnienie dla okazania "większej elastyczności".

Lista Magnitskiego. "Rosja na nią odpowie"

Administracja USA ma do 13 kwietnia ogłosić listę Magnitskiego, czyli listę rosyjskich urzędników ukaranych zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka. Będzie reakcja Rosji - ostrzega ambasador Rosji. Ustawę krytykuje też były dyplomata USA Richard Burt.

"Ameryko, ręce precz od naszych dzieci"

Blisko 12 tysięcy ludzi przeszło w sobotę ulicami Moskwy, manifestując swoje poparcie dla wydanego przez władze zakazu adopcji urodzonych w Rosji dzieci przez obywateli USA - podała policja. Komentatorzy wskazywali na antyamerykańskie akcenty manifestacji.

Śmierć dziecka, która dzieli USA i Rosję, była "wypadkiem"

Władze USA podały w piątek, iż zgon adoptowanego przez amerykańskie małżeństwo chłopca z Rosji był skutkiem nieszczęśliwego wypadku. Policja w Teksasie na razie jednak odmówiła wykluczenia zarzutów kryminalnych, gdyż wciąż toczy się śledztwo w tej sprawie.

Obama rozmawiał z Putinem o Syrii

Prezydenci USA i Rosji - Barack Obama i Władimir Putin - przeprowadzili w piątek rozmowę telefoniczną dotyczącą sytuacji w Syrii i zgodzili się, że konieczny jest "postęp w kierunku zmiany politycznej" - podał Biały Dom.