Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Izba Reprezentantów USA przyjęła we wtorek rezolucję, w której sprzeciwia się udziałowi Rosji w szczytach G7 - nieformalnej grupy największych gospodarek globu. Moskwa została wydalona z formatu G8 w 2014 roku w związku z aneksją Krymu. Dokument zapewnia o wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy i potępia działania Moskwy wobec ukraińskiego półwyspu.

Zakończyliśmy układ o zakazie broni nuklearnej, ponieważ Rosja nie stosowała się do niego. Ale oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz - oświadczył prezydent USA Donald Trump w Londynie podczas szczytu NATO. Dodał, że zainteresowane włączeniem do rozmów w sprawie nowego traktatu są także Chiny.

Prezydent Donald Trump skrytykował we wtorek prezydenta Emmanuela Macrona za jego słowa o "śmierci mózgu" NATO. Określił je jako "bardzo niegrzeczne" względem pozostałych sojuszników. Według niego, Francja "zrywa" z Sojuszem. Przywódca Stanów Zjednoczonych przebywa w Londynie na szczycie przywódców państw NATO.

Rzecznik Białego Domu Hogan Gidley przekazał w czwartek, że prezydent Donald Trump "życzy sobie, by dochodzenia w jego sprawie podjął Senat". W oświadczeniu dla prasy wskazał, że prezydent chciałby, żeby przed komisją stanęli Joe Biden oraz jego syn Hunter. W czwartek komisja Izby Reprezentantów przesłuchała byłą doradczynię prezydenta USA do spraw Rosji i bezpieczeństwa narodowego Fionę Hill.

Jeżeli rzeczywiście zależy Turcji na wyjściu z impasu w relacjach dwustronnych ze Stanami Zjednoczonymi, to powinna się ona pozbyć świeżo nabytych w Rosji systemów rakietowych S-400 - ocenił w czwartek wysoko postawiony przedstawiciel Departamentu Stanu. - Oni dobrze wiedzą, co trzeba zrobić - dodał.

"To ważny krok w obronie suwerenności, jedności terytorialnej i demokracji na Ukrainie oraz ku pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za jej działania" - ogłosiła ambasada USA w Kijowie, gratulując Ukrainie decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ. Uznał on, że ma prawo rozpatrywać złożony przez Ukrainę blisko trzy lata temu pozew, zarzucający Rosji wspieranie terroryzmu i dyskryminowanie nierosyjskiej ludności Krymu.

Możemy mówić o poważnym wkładzie prezydenta Stanów Zjednoczonych w walkę z międzynarodowym terroryzmem - oświadczył w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, zastrzegając, że pochwała ta należy się Donaldowi Trumpowi, jeśli informacja o śmierci Abu Bakra al-Bagdadiego się potwierdzi. Dzień wcześniej przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa obrony zgłaszali "uzasadnione pytania i wątpliwości", czy przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego naprawdę zginął w Syrii.

Donald Trump poinformował w piątek, że powierzył prokuratorowi generalnemu Williamowi Barrowi śledztwo w sprawie dochodzenia specjalnego prokuratora Roberta Muellera w kwestii ingerowania Rosjan w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku. - Myślę, że zobaczycie sprawy, w które nikt by nie uwierzył. To było największe oszustwo w historii naszego państwa – powiedział prezydent USA.

Maria Butina, skazana przez sąd w Waszyngtonie na 18 miesięcy więzienia za udziału w spisku przeciwko USA, wyszła w piątek na wolność. Rosjanka została przekazana służbom imigracyjnym i ma być deportowana do Rosji. - Cieszymy się, że w końcu amerykański wymiar sprawiedliwości po bardzo długiej zwłoce podjął decyzję, o którą zabiegaliśmy - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

W czwartek sąd w Moskwie przedłużył areszt byłego amerykańskiego wojskowego Paula Whelana. Jest on oskarżony w Rosji o szpiegostwo. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny i oskarża służbę więzienną o łamanie praw człowieka. Na sali sądowej powiedział, że jeden ze strażników groził mu bronią - relacjonuje rosyjska agencja Interfax.