Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Russia Today na froncie. Medialna dywizja Putina

Walka z Zachodem wymaga od Władimira Putina stosowania całego arsenału środków. Jednym z najważniejszych są media, a zwłaszcza anglojęzyczny kanał Russia Today. Dzięki niemu Rosja dociera z własnym obrazem - choćby wydarzeń na Ukrainie - do setek milionów domów na całym świecie.

Moskwa: pomoc finansowa USA dla Ukrainy będzie nielegalna

Pomoc, jakiej USA chcą udzielić Ukrainie, byłaby nielegalna i niezgodna z amerykańskim prawem, ponieważ oznaczałoby to finansowanie nielegalnego reżimu - oświadczyło we wtorek MSZ Rosji. Kongres USA zaaprobował warte 1 mld dol. gwarancje kredytowe dla Kijowa.

"Wierzę, że nie zacznie się nowa zimna wojna"

Mimo "głębokich nieporozumień" między Zachodem a Rosją ws. Ukrainy, Moskwa liczy na porozumienie. - Jest wciąż nadzieja (...) na dialog. Wierzę, że nie zaczęła się jeszcze nowa zimna wojna - oznajmił rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

Przyjaciel Putina: Na Ukrainie CIA realizuje plan sprzed 40 lat

USA od dekad dążyły do oderwania Ukrainy od Rosji i włączenia jej do strefy wpływów Zachodu, a antyrządowe protesty na Ukrainie zorganizował Waszyngton i "światowa oligarchia finansowa" - uważa Władimir Jakunin, osoba z najbliższego otoczenia Władimira Putina. Twierdzi, że Zachód od 1991 r. niezmiennie łamie obietnice dawane Rosji, a USA wciąż próbują wrócić do zimnowojennych planów zniszczenia Rosji poprzez oderwanie od niej Ukrainy.

Obama: determinacja USA i ich sojuszników nie osłabnie

Prezydent USA Barack Obama podkreślił, że celem sankcji przeciwko Rosji jest poniesienie przez nią kosztów za działania na Ukrainie. Wyraził przekonanie, że społeczność międzynarodowa wspólnie czyni postępy w kwestii przychodzenia Ukrainie z pomocą i sprzeciwiania się działaniom Rosji.

Turcja ma klucz od Morza Czarnego. Potężnej floty pod Krym wpuścić nie może

Wizja wysłania na Morze Czarne silnego zespołu amerykańskiej floty z lotniskowcem atomowym na czele może być kusząca dla zwolenników podjęcia ostrych działań w związku postępowaniem Rosji na Krymie. Jest to jednak obecnie praktycznie niemożliwe. Wejścia na Morze Czarne pilnuje Turcja, która związana prawem międzynarodowym nie może na to pozwolić. Na dodatek jest bardzo wątpliwe, aby Pentagon podjął się takiego zadania.

Francja: przyłączenie Krymu do Rosji oznacza koniec pokoju międzynarodowego

Szef dyplomacji Francji Laurent Fabius oznajmił w Rzymie, że jeśli Krym przyłączy się do Rosji, oznaczać to będzie koniec światowego pokoju i granic państwowych. Tymczasem szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział po spotkaniu z szefem departamentu USA Johnem Kerrym, że nałożenie przez Waszyngton sankcji wizowych i finansowych na obywateli Rosji "nie pomaga w rozmowach".

Rzeczniczka dyplomacji USA: Nie rozważamy w tej chwili opcji militarnej

- Wolelibyśmy jej nie używać - powiedziała w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN rzeczniczka Departamentu Stanu USA, mówiąc o ewentualnym użyciu opcji militarnej wobec Rosji. Jen Psaki podkreśliła, że takiej opcji Waszyngton w tej chwili nie rozważa, że skupia się na wykorzystaniu wszystkich dostępnych narzędzi dyplomatycznych i gospodarczych. Psaki wyraziła przekonanie, że Rosji zależy na reputacji i na dobrych stosunkach z Zachodem.

Oto II zimna wojna? "Rosja i Zachód wpłynęły na nieznane wody"

"To, co jeszcze przed chwilą wydawało się erą po zimnej wojnie, może się okazać tylko okresem między dwiema zimnymi wojnami" - pisze w swojej analizie magazyn "Foreign Policy". Zdaniem jego eksperta Rosja "przez 25 lat pozostawiona poza głównym obiegiem" wydarzeń, znów zaczęła widzieć siebie jako imperium, a wydarzenia na Ukrainie pokazują wyraźnie, że "współpraca między nią i Zachodem została odłożona".

Sankcji nie będzie? Bojkot Rosji nie opłaca się

W obliczu dynamicznego rozwoju sytuacji na Ukrainie, coraz częściej pojawiają się głosy wskazujące na konieczność nałożenia na Rosję sankcji - politycznych, dyplomatycznych, gospodarczych. W przypadku Rosji te gospodarcze mogą okazać się najbardziej dotkliwe. Problem jednak w tym, że wprowadzenie sankcji wymaga zgody światowych i europejskich przywódców. O to będzie trudno, ponieważ żaden kraj nie chce na tym stracić.

John McCain: trzeba uważać na Putina

Musimy być po stronie protestujących na Ukrainie - powiedział we wtorek republikański senator USA John McCain. Apelował o sankcje wobec władz w Kijowie i przestrzegał przed prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który traktuje Ukrainę, jakby była częścią Rosji.