Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton oświadczył, że podczas czwartkowych rozmów w Genewie ostrzegł wysłannika Rosji Nikołaja Patruszewa przed ingerowaniem w tegoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych. - Wyraziłem się jasno, że nie będziemy tolerować ingerowania w 2018 roku i że jesteśmy gotowi, by podjąć niezbędne kroki, aby temu zapobiec - powiedział doradca Donalda Trumpa.

W rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał w czwartek Rosję do "natychmiastowego uwolnienia" ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, osadzonego w rosyjskiej kolonii karnej. Sencow od ponad 100 dni prowadzi głodówkę.

Departament Stanu USA wyraził głębokie zaniepokojenie pogarszającym się stanem zdrowia ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa i zaapelował do Rosji o natychmiastowe uwolnienie jego oraz innych obywateli Ukrainy, nielegalnie więzionych w Rosji i na Krymie.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że talibowie wezmą udział w konferencji w Moskwie, która odbędzie się 4 września. W rozmowach na temat konfliktu w Afganistanie uczestniczyć mają między innymi delegacje Chin, Pakistanu, Iranu i Indii.

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zaapelował we wtorek w Waszyngtonie o wzmocnienie sojuszy między państwami o podobnych wartościach oraz reformy demokracji i organizacji międzynarodowych, aby ochronić powojenny ład w obliczu rosnącej siły Rosji i Chin.

Ambasada Rosji w USA nazwała drakońskimi nowe amerykańskie sankcje w związku z ustaleniem, że Rosja użyła środka paralityczno-drgawkowego przeciw byłemu agentowi Siergiejowi Skripalowi i jego córce w Wielkiej Brytanii. Powód nowych sankcji Rosja nazwała "wydumanym".

Dyrektor wywiadu krajowego USA Dan Coats oraz szefowie agencji wywiadowczych ostrzegli podczas czwartkowego briefingu w Białym Domu, że Rosjanie będą usiłowali wpłynąć na wyniki wyborów do Kongresu oraz wyborów prezydenckich w 2020 roku. - Nadal obserwujemy uporczywą kampanię [dezinformacyjną - przyp. red.] prowadzoną przez Rosję, mającą osłabić i podzielić Stany Zjednoczone - oświadczył Coats.

Wieloletni adwokat Donalda Trumpa Michael Cohen powiedział, że obecny prezydent z wyprzedzeniem wiedział o spotkaniu swojego syna Donalda Trumpa Juniora i czołowych przedstawicieli swojego sztabu wyborczego z rosyjską delegacją - podały w piątek amerykańskie media. W 2016 roku w czasie rozmów w Trump Tower prawniczka Natalia Weselnicka miała oferować kompromitujące informacje o kandydatce demokratów w wyborach prezydenckich Hillary Clinton.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w środę, występując przed senacką komisją spraw zagranicznych, że osobiście ostrzegł najwyższej rangi przedstawicieli Kremla, iż za jakiekolwiek ingerowanie w amerykańskie wybory Rosję spotkają "poważne konsekwencje".