Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Brzeziński: Nie szukamy rosyjskiej izolacji ani fragmentacji

Ukraińcy to twardzi ludzie; nie oddadzą niepodległości - mówił w Senacie USA Zbigniew Brzeziński, apelując o poparcie dla aspiracji młodego pokolenia protestujących Ukraińców. Jego zdaniem, demokratyczna i europejska Ukraina zachęci do zmian także Rosję.

Ławrow przyjechał z "uszanką". Kerry zrewanżował się ziemniakami

John Kerry i Sergiej Ławrow, którzy w poniedziałek wraz ze swoimi delegacjami wymieniali się poglądami na temat wojny domowej w Syrii, rozpoczęli spotkanie od wymiany prezentów. Najpierw rzeczniczka MSZ Rosji przekazała Jen Psaki wspomagającej szefa Departamentu Stanu USA różową, rosyjską "uszankę", a potem Kerry zaskoczył Ławrowa dwoma ziemniakami. Prezent prezentowi nierówny, ale wszyscy wydawali się zadowoleni.

USA boją się "rosyjskiego GPS". Początek "kosmicznej" wojny?

Rozwój rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS może zagrozić bezpieczeństwu USA - alarmują wspólnie CIA i Pentagon. Służby chcą powstrzymania budowy na terytorium Stanów sześciu rosyjskich stacji monitorowania, które - ich zdaniem - ułatwiłyby szpiegowanie Amerykanów. Rosja odpiera te zarzuty, tłumacząc się chęcią zwiększenia precyzji sygnału swojego systemu.

Atomowe bombowce nad Morzem Karaibskim. Rosja drażni Amerykanów

Najpierw Wenezuela, teraz Nikaragua. Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160, przystosowane do przenoszenia broni jądrowej, lądują w kolejnych krajach Ameryki Łacińskiej, sprzymierzonych z Moskwą. To pierwsza taka misja od pięciu lat: potwierdzenie sojuszu Rosji z Wenezuelą i Nikaraguą, a zarazem demonstracja siły wobec USA.

"WP": Snowden ma dokumenty o szpiegowaniu Rosji z "pewnego kraju NATO"

Wśród wykradzionych przez Edwarda Snowdena dokumentów dotyczących działalności wywiadowczej USA są też znaczne ilości materiałów, których ujawnienia boi się Pentagon. Amerykańscy oficjele mają dyskretnie informować współpracujące kraje, iż w każdej chwili może dojść do wydania ich sekretów. Chodzi np. o "pewien kraj NATO", z którego jest aktywnie szpiegowana Rosja, co może oznaczać Polskę.

Nie rozwiali obaw Rosji. Nadal twarde "niet" dla tarczy

Wciąż nie ma porozumienia między NATO a Rosją w sprawie planowanej przez Sojusz obrony przeciwrakietowej w Europie. - Nie jest tajemnicą, że nie znaleźliśmy drogi do współpracy w tej kwestii - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

McCain: Rosjanie zasługują na kogoś lepszego niż Putin

Republikański senator USA John McCain w opublikowanym w czwartek apelu do Rosjan zapewnił, że jest "bardziej prorosyjski niż niesprawiedliwie rządzący Rosjanami obecny reżim". Prezydent Władimir Putin w was nie wierzy - napisał McCain na portalu Pravda.ru. List senatora, jak zapowiadał wcześniej, jest odpowiedzią na artykuł Putina w "New York Timesie".

Amerykanie nie ufają Rosji

Większość Amerykanów popiera dyplomatyczne wysiłki USA ws. Syrii, ale też większość jest sceptyczna i nie wierzy, że Syria odda broń chemiczną pod kontrolę międzynarodową. Aż 68 proc. przyznaje, że USA nie powinny ufać Rosji - wynika z sondażu Pew Reserach Center.

Sześć powodów, dla których Rosja broni Asada

Petersburski szczyt G20 udowodnił po raz kolejny, że Rosja z obrony Asada nie zrezygnuje. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ blokuje wszelkie inicjatywy. Twierdzi, że to opozycja odpowiada za zbrodnie, a w jej szeregach dominują "terroryści". Dostarcza Damaszkowi broń i doradców wojskowych, wspiera reżim informacjami wywiadowczymi. Mówi stanowcze "niet" międzynarodowej interwencji w Syrii. Dlaczego Rosja tak bardzo angażuje się w obronę dyktatora?

Obama trzy fotele od Putina. Jakiego klucza użyli gospodarze?

Szczyt G20 nad Newą już zdominowały problemy Syrii oraz relacji Putina z Obamą. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad Kreml - w ramach wyraźnego ochładzania relacji z USA - sugerował takie rozsadzenie uczestników szczytu przy stole, by Putin i Obama byli daleko od siebie. Scenariusz "angielsko-łaciński" miał zastąpić rosyjski i cyrylicę. Kiedy jednak politycy zajęli miejsca, trudno się było doszukać porządku alfabetycznego.

Putin: Będą twarde dowody, poprzemy atak na Syrię

Prezydent Rosji nie wyklucza zgody na operację wojskową w Syrii, jeśli dostanie twarde dowody, że to wojska Asada stoją za atakiem chemicznym pod Damaszkiem. - Warunkiem jest jednak wcześniejsza zgoda ONZ - powiedział Władimir Putin. Zarazem potwierdził jednak dotychczasową linię polityki poparcia dla Damaszku.

Rosja melduje: odpalono "obiekty balistyczne". Izrael: to tylko ćwiczenia

Rosyjski radar wykrył dwa "obiekty balistyczne" odpalone z centralnej części Morza Śródziemnego w kierunku wschodniej jego części - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji. Według Izraelczyków to tylko ćwiczenia. Jednocześnie Rosja skrytykowała Stany Zjednoczone za wysłanie do wybrzeży Syrii okrętów wojennych. Moskwa w rejon wysłała dodatkowo tylko okręt rozpoznania i zapowiada, że więcej okrętów nie wyśle.