Ponad 700 amerykańskich dyplomatów będzie zmuszonych opuścić Rosję – ujawnił rosyjski dziennik "Kommiersant". W piątek MSZ w Moskwie ogłosiło, że od 1 września liczba pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA ma zostać zrównana z liczbą personelu rosyjskiego w placówkach w Stanach Zjednoczonych.
Prezydent USA Donald Trump zamierza podpisać ustawę, która wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej - poinformował w piątek późnym wieczorem czasu lokalnego Biały Dom.
Liczba pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA w Rosji ma być do 1 września zrównana z liczbą personelu rosyjskiego w placówkach w USA, czyli wynieść 455 osób. Ambasada USA traci też dostęp do magazynów i ośrodka wypoczynkowego w Moskwie - ogłosiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.
Prezydent Władimir Putin, który składa wizytę w Finlandii, oświadczył w czwartek, że Rosja z czasem odpowie na amerykańskie sankcje gospodarcze, ale jej reakcja będzie zależała od ostatecznego brzmienia ustawy Kongresu USA.
Senatorzy z Partii Republikańskiej i Demokratycznej osiągnęli w środę wieczór porozumienie, które umożliwi jeszcze w tym tygodniu głosowanie nad ustawą o nowych sankcjach wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej, mimo obiekcji Białego Domu.
Zatwierdzony we wtorek przez Izbę Reprezentantów pakiet nowych sankcji wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej jest jednym z najszerszych w historii - podkreślił przewodniczący niższej izby Kongresu USA Paul Ryan. Nowe sankcje uderzają głównie w rosyjską gospodarkę.
Z punktu widzenia relacji dwustronnych przyjęcie w Izbie Reprezentantów USA ustawy o sankcjach wobec Rosji jest "bardzo smutną wiadomością" - ocenił rzecznik kremla Dmitrij Pieskow. Szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Konstantin Kosaczow stwierdził z kolei, że "nie tylko nie będzie przełomu, ale i normalizacji w stosunkach z USA".
Zdecydowaną większością głosów Izba Reprezentantów USA zatwierdziła we wtorek projekt ustawy, która wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Projekt musi jeszcze zaaprobować Senat i podpisać prezydent.
Jared Kushner, zięć prezydenta USA Donalda Trumpa, po przesłuchaniu w poniedziałek przez komisję Senatu do spraw wywiadu przeczytał oświadczenie, w którym zapewniał, że jego postępowanie podczas kampanii wyborczej Trumpa "było właściwe".
- Uruchomiliśmy wszelkie kanały dyplomatyczne, żeby przedstawić je stronie amerykańskiej - poinformował w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej, Margaritis Schinas, odpowiadając na pytanie dziennikarzy dotyczące planów amerykańskich kongresmenów, którzy porozumieli się w sprawie nałożenia nowych sankcji na Rosję.
Prezydent Donald Trump poprze porozumienie w Kongresie w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Rosji - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu. W odpowiedzi na to przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker "zarządził pilny przegląd rozwiązań, jakimi Bruksela powinna reagować, gdyby amerykańskie sankcje uderzyły w europejskie przedsiębiorstwa" - donosi "Financial Times". Zdaniem rzecznika prezydenta Putina, kontynuowanie ze strony USA "retoryki sankcji" jest szkodliwe dla interesów obu krajów.
Kurt Volker, specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy, oświadczył w niedzielę w Kijowie, że Rosja ponosi winę za konflikt na wschodzie Ukrainy. Dodał, że jest to "gorąca wojna" i kryzys, który należy rozwiązać "najszybciej, jak to możliwe".
Natalia Weselnicka przez lata prowadziła sprawę zleconą jej przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) - dowiedziała się agencja Reutera, która dotarła do starych rosyjskich dokumentów sądowych. 9 czerwca 2016 r. Weselnicka spotkała się z Donaldem Trumpem juniorem w Nowym Jorku, po tym, jak wyraził on zainteresowanie wejściem w posiadanie informacji mających pomóc jego ojcu w kampanii prezydenckiej.
Prezydent Donald Trump powiedział w środę w wywiadzie dla dziennika "The New York Times", że nie mianowałby Jeffa Sessionsa na stanowisko szefa resortu sprawiedliwości i prokuratora generalnego, gdyby wiedział, że zdystansuje się on od śledztwa w sprawie "afery rosyjskiej".
Najstarszy syn prezydenta USA Donald Trump Junior i były szef kampanii wyborczej prezydenta Paul Manafort będą 26 lipca zeznawać przed senacką komisją do spraw wymiaru sprawiedliwości w sprawie tak zwanej "afery rosyjskiej" - głosi opublikowany w środę komunikat komisji.
Podczas szczytu G20 w Niemczech odbyło się drugie, nieujawnione wcześniej, spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował Biały Dom. Nie ujawniono, czego dotyczyło.
Prezydent USA Donald Trump nominuje byłego gubernatora Utah Jona Huntsmana na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródło w Białym Domu. Nominacja ta, jeżeli zostanie potwierdzona, wymagać będzie jeszcze akceptacji Senatu.
Na spotkaniu wiceministra Siergieja Riabkowa z podsekretarzem stanu USA Thomasem Shannonem "kontynuowano poszukiwanie rozwiązań problemów" w stosunkach dwóch krajów - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Poruszona została także kwestia nieruchomości dyplomatycznych Rosji w USA.
Prawnik prezydenta USA Donalda Trumpa bronił w niedzielę spotkania syna przywódcy, Donalda Trumpa Jr., z obywatelami Rosji z 9 czerwca 2016 roku, kiedy w USA trwała kampania wyborcza. Zasugerował, że tajne służby "prześwietlały" to spotkanie i mu nie zapobiegły.
W spotkaniu Donalda Trumpa Juniora, syna prezydenta USA, z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką uczestniczył Rinat Achmetszyn, rosyjsko-amerykański lobbysta będący wcześniej oficerem sowieckiego kontrwywiadu - podała telewizja NBC News.