Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Traktowana przez Kreml priorytetowo modernizacja arsenału jądrowego napotyka na przeszkody. Według najnowszych informacji testy wielkiej rakiety Sarmata mają roczne opóźnienie a pociąg rakietowy Bagruzin może zostać całkiem skasowany. Wszystko wskazuje też na to, że próbnych odpaleń będzie mniej, niż w oficjalnych deklaracjach.

Nigdzie na świecie Rosja w ciągu ostatniej dekady nie odbudowała potęgi tak efektywnie jak w regionie Morza Czarnego - pisze portal Radia Wolna Europa. "Prężenie muskułów" przez Moskwę na tym obszarze niepokoi NATO.

Prasa rosyjska podkreśla rolę Moskwy jako gwaranta, wraz z USA, rozejmu w Syrii. "Ważne, by mimo antagonizmu znajdować wyjście z konkretnych sytuacji" - pisze "Rossijskaja Gazieta". Jej zdaniem w tym samym czasie UE rezygnuje z ambicji w polityce zagranicznej i skupi się na problemach wewnętrznych.

Trudno wyobrazić sobie konflikt, w którym rozejm potrzebny byłby bardziej niż w Syrii. Jednak Władimir Putin udowodnił, że rozejm jest dla niego jedynie taktyką, a nie celem - pisze "New York Times", który zastanawia się nad wiarygodnością prezydenta Rosji.

- Należy zrobić wszystko, by radykalnie zmienić na lepsze stosunki między Rosją i Stanami Zjednoczonymi – ocenił w rozmowie z telewizją Russia Today patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Cały wywiad zostanie zaprezentowany we wtorek. 12 lutego w Hawanie zwierzchnik prawosławia spotkał się z papieżem Franciszkiem.

Prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych Władimir Putin i Barack Obama pozytywnie ocenili wynik rozmów, które mają doprowadzić do wstrzymania działań wojennych i przełamać impas w syryjskim konflikcie - poinformowała służba prasowa Kremla.

Stały przedstawiciel Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko ostrzegł, że Moskwa odpowie na zwiększanie sił Sojuszu w pobliżu rosyjskich granic. W wywiadzie telewizyjnym oświadczył, że przez politykę konfrontacji z Rosją NATO szkodzi swym interesom. - W istocie rzeczy NATO samo strzeliło sobie w stopę, zrywając praktyczną współpracę w sferach wspólnych interesów - powiedział Gruszko.