Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

"To agresywny krok Rosji". Waszyngton nie kryje irytacji

- Dzisiejsze wydarzenia nas zaniepokoiły. Prezydenci uzgodnili przecież wcześniej, że nasi wojskowi będą rozmawiać i usuniemy zagrożenia - stwierdził wicesekretarz obrony USA Robert Work. Decyzję Rosjan o rozpoczęciu nalotów w Syrii nazwał "agresywnym krokiem". Biały Dom i amerykańska dyplomacja deklarują, że będą uważnie przyglądać się działaniom Rosji.

Rosja zażądała od USA zaprzestania lotów nad Syrią. Waszyngton odpowiada

Rosjanie zażądali, żeby amerykańskie samoloty bojowe unikały syryjskiej przestrzeni powietrznej podczas rosyjskich misji lotniczych - oznajmił Departament Stanu USA, potwierdzając wcześniejsze doniesienia telewizji Fox News powołującej się na wysokiego rangą urzędnika USA. Relacje i komentarze na bieżąco w TVN24 Biznes i Świat a więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20.

Putin miał "znokautować" Obamę. Nie udało się

Niektóre komentarze politologów po wystąpieniu prezydentów USA i Rosji w ONZ są diametralnie różne, przeważa jednak opinia, że Władimir Putin nie zdołał przekonać Zachodu, że jest jego niezbędnym sojusznikiem na Bliskim Wschodzie.

"Wiedomosti": Putin chciał "ukryć" Donbas. Obama mu nie dał

Poniedziałkowe przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina na sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ w Nowym Jorku było częścią strategii politycznej, mającej na celu zniesienie zachodnich sankcji - ocenia w dzienniku "Wiedomosti" politolog Aleksiej Makarkin.

"Myślę, że prezydent Obama zrozumiał to, co powiedział pan Putin"

"Nie porozumieliśmy się co do konkretnych etapów", ale Obama i Putin "zgodzili się kontynuować współpracę" - powiedział Siergiej Ławrow po spotkaniu prezydentów USA i Rosji. Moskwa i Waszyngton będą kontynuować rozmowy, by znaleźć kompromis w sprawie wojny w Syrii i walki z Państwem Islamskim (IS) - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji w wywiadzie udzielonym anglojęzycznej telewizji rosyjskiej RT.

Jeden "nie ma strategii", obaj "nie mają racji"

Nie ma szans na porozumienie między USA a Rosją w sprawie wojny w Syrii, choć konflikt ten trwa od czterech lat i zginęły w nim setki tysięcy ludzi - pisze "New York Times". "Washington Post" ocenia, że Waszyngton i Moskwa nie mają dla Syrii dobrej strategii.

"Po zakończeniu mowy Putina ludzie zaczęli pośpiesznie opuszczać salę, jakby tonął Titanic"

"Różnica zdań w sprawie Baszara el-Asada; otwarte możliwości dla polepszania stosunków Rosji z państwami Zachodu; mowa końcowa bez zarzutu z punktu widzenia protokołu międzynarodowego" - w ten sposób rosyjskie media i eksperci komentują wystąpienie Władimira Putina podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, a także spotkanie prezydenta Rosji z Barackiem Obamą.

Kto kogo prosił o spotkanie? Biały Dom: zdesperowani Rosjanie. Kreml odpowiada

W poniedziałek ma dojść do spotkania prezydentów USA Baracka Obamy i Rosji Władimira Putina. Jednak jeszcze przed początkiem rozmów doszło do spięcia na linii Biały Dom - Kreml. Chodzi o to, kto kogo prosił o spotkanie. Amerykanie twierdzą, że wielokrotnie robił to rosyjski przywódca. Kreml temu zaprzecza i twierdzi, że to Putin został zaproszony przez Amerykanów.

Putin zwołał Radę Bezpieczeństwa przed spotkaniem z Obamą

Przed poniedziałkowym spotkaniem z prezydentem USA Barackiem Obamą Władimir Putin zwołał Radę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Tematem posiedzenia rozmów była sytuacja w Syrii. "Doszło do gruntownej wymiany poglądów" - informuje internetowa strona prezydencka. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Ocieplająca ofensywa rosyjskiego prezydenta. Amerykę podziwia za kreatywność

Władimir Putin ociepla wizerunek przed przyszłotygodniowym spotkaniem z prezydentem USA Barackiem Obamą. Udzielił nawet wywiadu amerykańskiej telewizji, w którym zdradza, co najbardziej ceni u Amerykanów. Opowiada także, dlaczego nie lubi, gdy nazywa się go carem Rosji. Telewizja pokaże wywiad na dzień przed spotkaniem z Obamą.

"Nowe bomby atomowe USA w Niemczech". Kreml ostro reaguje

Jeżeli Stany Zjednoczone rzeczywiście planują rozmieszczenie w Niemczech 20 nowych bomb atomowych, to Rosja "będzie musiała podjąć kroki konieczne do przywrócenia równowagi sił w Europie" - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rewelacje dotyczące rzekomych planów Pentagonu wyjawiła we wtorkowy wieczór niemiecka stacja ZDF. Jej ustaleń nie potwierdziły żadne inne zachodnie media. Interfax, powołując się na swoje źródła, podał, że w ramach rewanżu Rosja może rozmieścić iskandery w obwodzie kaliningradzkim.

Rosja widzi "rosnące szanse" na zakończenie wojny w Syrii. Waszyngton odwrotnie

Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.