Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Flota USA opublikowała serię zdjęć niszczyciela USS Ross, który stał się w ostatnich dniach bohaterem incydentu z udziałem Rosjan. Jak twierdziły rosyjskie media, okręt został "przepędzony" z granicy przez bombowiec Su-24. Amerykanie zaprzeczają i pokazują zdjęcia niszczyciela, który nadal prowadzi ćwiczenia z Ukraińcami.

Rosyjskie bombowce SU-24 nad amerykańskim niszczycielem pełniącym misję NATO na Morzu Czarnym. Podobne incydenty z udziałem lotnictwa rosyjskiego nie należą do rzadkości. O relacjach Moskwy z Zachodem rozmawiali goście programu "Otwarcie dnia" byli Michał Kacewicz z "Newsweeka" oraz Agaton Koziński.

Zatrzymania działaczy FIFA w Szwajcarii to "kolejny przypadek nielegalnego zastosowania amerykańskich praw poza granicami USA" - stwierdziło w komunikacie rosyjskie MSZ, odnosząc się do ogłoszonych w środę zarzutów pod adresem 14 osób, w tym dziewięciu wysokich rangą przedstawicieli FIFA w związku z podejrzeniami o korupcję przy wyborze Rosji i Kataru na organizatorów mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 i 2022 roku.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że jego kraj uzgodnił ze Stanami Zjednoczonymi, iż będą one wykorzystywać swój wpływ na władze w Kijowie, by przekonać je do wypełnienia porozumień z Mińska. Jego zastępca przyznał, że Amerykanie będą teraz mocniej zaangażowani w dyplomatyczne zabiegi wokół konfliktu na Ukrainie.

Rosyjski pomysł na porozumienie mińskie był taki, żeby zamrożony tam konflikt był wrzodem, który rozrywa całą Ukrainę. Tymczasem sytuacja jest odwrotna - Donbas konsoliduje społeczeństwo wokół prezydenta Poroszenki - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Adam Eberhardt, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując też amerykańską ofensywę dyplomatyczną ws. Ukrainy.

Dostawy broni dla wszystkich stron konfliktu na Ukrainie powinny być wstrzymane - oświadczyła w Moskwie asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victoria Nuland. Podkreśliła, że dotyczy to też broni, którą Rosja dostarcza separatystom. Ich dalsze wspieranie przez Moskwę będzie uznawane przez Waszyngton jako łamanie porozumień z Mińska.

Wysoki rangą rosyjski dyplomata oznajmił na konferencji rozbrojeniowej, że „USA mogą zmusić” Rosję do podjęcia na nowo zbrojeń jądrowych. Zastrzegł, że Kreml "na razie" nie ma takich planów, ale może nie mieć wyboru. - To, co robią Amerykanie czyni kolejne kroki w kierunku rozbrojenia bardzo skomplikowanymi lub wręcz niemożliwymi - stwierdził.

Rozpoczęcie nowej ofensywy rosyjskiej na Ukrainie zależy od czynników militarnych i politycznych. Jeśli chodzi o te pierwsze, wszystko jest już niemal gotowe. Jeśli chodzi o drugie, kluczowe miały być wizyty w Rosji Angeli Merkel (10 maja) i Johna Kerry'ego (12 maja).