Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Jak "homoseksualni zdrajcy" upokorzyli NSA. Pół wieku przed Snowdenem

Jeszcze nie wiadomo, jak duże straty poniosła amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa w wyniku ucieczki Edwarda Snowdena. Wiadomo natomiast, że wybrał on ten sam kierunek, co zimnowojenni zdrajcy z NSA: Moskwę. Ucieczka dwóch kryptologów w 1960 r. do ZSRR jest do dziś uważana za największą porażkę Agencji. Ale byli też inni.

Wniosek o azyl ręcznie pisany. Snowden pójdzie w ślady Depardieu?

Edward Snowden opuści moskiewskie lotnisko w ciągu kilku najbliższych dni - uważa prawnik Anatolij Kuczerena, który pomagał Amerykaninowi złożyć wniosek o azyl w Rosji. Jego zdaniem, decyzję w tej sprawie poznamy w ciągu tygodnia. Dodał, że Snowden nie wyklucza ubiegania się o rosyjskie obywatelstwo.

Snowden prosi Rosję o azyl. Decyzja w trzy miesiące

Edward Snowden złożył wniosek o udzielenie tymczasowego azylu w Rosji. Jego rozpatrzenie może zająć do trzech miesięcy, ale w tym czasie Amerykanin ma otrzymać dokument umożliwiający mu opuszczenie strefy tranzytowej lotniska Szeremietiewo w Moskwie, gdzie przebywa od 23 czerwca.

McCain o Putinie: Aparatczyk z KGB

Polityka Rosji ws. Snowdena wywołuje coraz większą irytację w USA. Choć szef dyplomacji John Kerry mówi, że nie powinno to się odbijać na stosunkach dwustronnych, inni politycy są mniej wyrozumiali. John McCain nazywa Władimira Putina "aparatczykiem KGB" i sugeruje, że Moskwa celowo utrudnia próby USA zatrzymania Snowdena.

Wiza lub wydalenie, natychmiast. W sprawie Snowdena Rosja łamie własne przepisy

W swojej grze wokół Snowdena Rosja najwyraźniej wpadła we własną pułapkę. Nie chce wydać Amerykanina władzom USA, nie wydając mu zarazem wizy, bo twierdzi, że uciekinier jest poza rosyjską jurysdykcją. Tymczasem w świetle rosyjskich przepisów wizowych, Snowden już od ponad 24 godzin przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo nielegalnie. Rosyjskie organy państwowe nie mogą więc umywać w tej sprawie rąk.

Były generał KGB o Snowdenie: Interesująca ryba, sama wpłynęła w nasze sieci

Snowden to dziś niezwykle łakomy kąsek dla wywiadów całego świata. Trudno uwierzyć, żeby chińskie i rosyjskie służby nie chciały skorzystać z okazji i wyciągnąć z Amerykanina jak najwięcej informacji na temat struktur bezpieczeństwa USA. Pytanie też, czy i w jakim stopniu służby, uważające Amerykanów za głównego wroga, "opiekują się" Snowdenem. Uciekinier najpierw przebywał długo na terytorium pod kontrolą Chińczyków, teraz jest wciąż najprawdopodobniej w Moskwie. - Byłoby idiotyzmem, gdyby nasze specsłużby przepuściły taką rzadką okazję porozmawiać z uciekinierem z USA, związanym z CIA - mówi były generał KGB Aleksiej Kondaurow.

Putin: Snowden wciąż przebywa w Moskwie. Nie wydamy go

Edward Snowden wciąż przebywa w strefie tranzytów moskiewskiego lotniska Szeremietiewo - potwierdził prezydent Władimir Putin. Rosyjski przywódca podkreślił, że Amerykanin nie popełnił żadnego przestępstwa w Rosji i nie zostanie wydany USA. Wcześniej minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja uważa za bezpodstawne i niedopuszczalne kierowane pod jej adresem zarzuty w związku ze sprawą Snowdena. Podkreślił, że rosyjskie państwo nie ma nic wspólnego z "przemieszczaniem się po świecie" Snowdena.

Rosja lekceważy plan Obamy ws. redukcji arsenałów jądrowych. "To niepoważne"

Wicepremier Rosji skrytykował propozycję Baracka Obamy redukcji w obu krajach arsenału jądrowego. - To niepoważna propozycja, w czasie gdy USA buduje tarczę antyrakietową - powiedział agencji Reuters Dmitrij Rogozin. W podobnym tonie - jeszcze przed mową Obamy - wypowiedział się prezydent Władimir Putin. Jego zdaniem, Rosja nie może dopuścić do obniżenia efektywności własnego potencjału nuklearnego.

Obama i Putin bez porozumienia ws. Syrii. USA zaoferują 300 mln dolarów pomocy

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, nie zgodzili się w poniedziałek na szczycie G8 w Irlandii Północnej co do tego, w jaki sposób zakończyć trwający ponad dwa lata konflikt w Syrii. Jak poinformował Biały Dom, Obama zaoferuje na kryzys syryjski pomoc humanitarną w wysokości ponad 300 mln USD, z czego prawie połowa zostanie przekazana samej Syrii, a reszta sąsiednim krajom zmagającym się z napływem uchodźców.

Prezydent na podsłuchu? Były szef FSB: To nic skomplikowanego

Podsłuchiwanie przywódców obcych państw, którzy goszczą w innym kraju, dla jego służb nie powinno być trudne. Tyle, że zwykle się tego nie robi, bo operacyjne zyski niewielkie, a ryzyko wybuchu międzynarodowego skandalu duże. Tak były szef FSB Nikołaj Kowaliow komentuje doniesienia o podsłuchiwaniu prezydenta Rosji na szczycie G20 w Londynie w 2009 roku.

Rosja rozważa przyjęcie Snowdena. "To by wywołało histerię w USA"

Rzecznik Władimira Putina oficjalnie zadeklarował, iż Rosja jest gotowa rozważyć przyznanie azylu Edwardowi Snowdenowi, który zdradził ścisłe tajemnice amerykańskiego wywiadu. Jak powiedział Dmitrij Peskow, Amerykanin musi tylko poprosić. Snowdena ostatni raz widziano w Hongkongu w poniedziałek.

Obama spotkał się z wysłannikiem Putina

Prezydent Barack Obama spotkał się w środę z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem. Rozmowy - jak poinformował Biały Dom - dotyczyły rozwoju dwustronnych stosunków, w tym współpracy antyterrorystycznej.

Kolejny Amerykanin wyrzucony z Rosji. Bo nie dał się zwerbować?

Były pracownik amerykańskiej ambasady w Moskwie, a obecnie ekspert ds. korupcji, został uznany za "persona non grata" i wydalony z Rosji - twierdzi "New York Times". Nieoficjalnie wiadomo, że miało to być spowodowane tym, że odmówił rosyjskiemu agentowi próbującemu go zwerbować do współpracy.