Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Rosja bezzwłocznie odpowie na wystąpienie Stanów Zjednoczonych z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu - w czwartek ostrzegł Władimir Putin. Podczas sesji plenarnej Klubu Wałdajskiego prezydent Rosji zarzucił USA niewypełnianie traktatów dotyczących broni nuklearnej i chemicznej.

Administracja prezydenta Baracka Obamy zgodziła się na podpisanie w 2010 roku umowy między rosyjską korporacją Rosatom a ministerstwem energetyki USA w sprawie sprzedaży uranu, mimo że FBI miała dowody na przestępcze działania przedstawicieli Rosatomu w USA - pisze portal The Hill.

W reakcji na działania Stanów Zjednoczonych w państwach nadbałtyckich Rosja może rozmieścić w obwodzie kaliningradzkim więcej pocisków Iskander - stwierdził w czwartek szef parlamentarnej komisji obrony Władimir Szamanow. Wcześniej rosyjski resort obrony zarzucił NATO rozlokowanie w pobliżu granic tego kraju wojsk w sile nie brygady, a całej dywizji. NATO odrzuciło te oskarżenia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji określiło w czwartek jako zbezczeszczenie symboli narodowych zdjęcie w USA flag rosyjskich z budynków zamkniętych we wrześniu obiektów dyplomatycznych - konsulatu generalnego w San Francisco i przedstawicielstwa handlowego w Waszyngtonie.

Rosja rozpoczęła kampanię wymierzoną w telefony komórkowe żołnierzy NATO - twierdzi "Wall Street Journal". Celem, jak piszą Amerykanie, jest pozyskanie informacji operacyjnych, danych dotyczących liczebności oddziałów, a także możliwości zastraszenia samych żołnierzy.

Relacje z administracją amerykańską przebiegają nie bez problemów - stwierdził w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Dodał, że ma nadzieję, że wzajemne interesy w walce z terroryzmem wpłyną na poprawienie stosunków Moskwy i Waszyngtonu. Putin zapowiedział także, że jeszcze nie zdecydował, czy wystartuje w wyborach prezydenckich w 2018 roku.

Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek złożył kondolencje na ręce przywódcy USA Donalda Trumpa po ataku w Las Vegas, w którym według najnowszych danych zginęło co najmniej 58 osób, a 515 zostało rannych - poinformowały służby prasowe Kremla.

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos i amerykańska NASA ogłosiły w środę wspólny projekt dotyczący budowy załogowej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Współpraca jest częścią programu "Deep Space Gateway" zakładającego eksplorację dalszych niż kiedykolwiek części kosmosu.