Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Najważniejszym pytaniem, na które zarząd PGNiG nie odpowiedział i być może nie umie odpowiedzieć, jest to, czy te ilości cały czas spadają, czy też spadły i zatrzymały się na poziomie 45 proc. Na to pytanie powinno odpowiedzieć nie PGNiG, tylko GAZ-SYSTEM - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat były minister gospodarki Piotr Woźniak.

Czy Rosja rozpoczęła ograniczanie dostaw gazu do Polski? Ukraina uważa, że Moskwa chce w ten sposób zakłócić przepływ paliwa rewersem na jej terytorium. Angela Merkel oświadczyła, że UE powinna ogłosić nowe sankcje gospodarcze na Rosję. KE zawiesiła wsparcie dla producentów owoców i warzyw, dotkniętych skutkami rosyjskiego embarga.

Rosyjski satelita zwiadowczy Kosmos 2495 prawdopodobnie spadł na USA. Waszyngton i Moskwa milczą na ten temat, ale szereg obserwatorów amatorów zaobserwowało tajemniczą ognistą kulę nad zachodnimi stanami. Wiele wskazuje na to, że był to rosyjski "kosmiczny szpieg", z nieznanej przyczyny wchodzący przedwcześnie w atmosferę.

Unia Europejska nałoży nowe sankcje wobec Rosji. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy, w kogo uderzą nowe restrykcje, oraz jakie są szanse, że zmienią politykę Kremla. Zastanawiamy się także, co dla Wysp Brytyjskich oznacza referendum niepodległościowe Szkocji.

- Moskwa może podejmować własne kroki, tym samym izolując się od reszty świata. Słono jednak za to zapłaci - stwierdziła w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN rzeczniczka Departamentu Stanu USA, Marie Harf, odnosząc się do inwazji Moskwy na Ukrainie i ciągłego wspierania separatystów w Donbasie.

Nawiązując do decyzji rządu w Kijowie o rezygnacji Ukrainy ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi, szef MSZ Rosji oznajmił, że to "jawna próba podważenia wszelkich wysiłków, których celem jest zainicjowanie dialogu i zapewnienie bezpieczeństwa narodowego".

Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły gotowość przywódców UE do nałożenia kolejnych sankcji wobec Rosji w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie - oświadczyła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Caitlin Hayden.

640 mld dolarów wydają na armię Stany Zjednoczone. To najwięcej na świecie, bo wydatki USA na wojsko stanową aż 35 proc. wszystkich globalnych wydatków na samoloty, okręty, czy czołgi. Na drugim miejscu znajdują się Chiny (188 mld dolarów), a na trzecim Rosja (88 mld dolarów). Z danych londyńskiego Centrum Reform Europejskich wynika, że od 2008 roku wydatki państw członkowskich UE na zbrojenia zmalały o ok. 15 proc. Natomiast Rosja zwiększyła je o 30 proc.

Nowymi sankcjami ekonomicznymi zagroził Rosji Barack Obama. Prezydent USA wykluczył jednocześnie interwencję wojskową na Ukrainie. Reakcję UE na działania Rosji na wschodzie Ukrainy zapowiedziała także kanclerz Niemiec Angela Merkel.