Wielka Brytania

Wielka Brytania

Jeśli twórca portalu WikiLeaks Julian Assange opuści teren ambasady Ekwadoru w Londynie, zostanie aresztowany - zapowiedziała brytyjska policja. Assange mówił, że odda się w ręce służb, jeśli badający jego sprawę zespół ONZ orzeknie na jego korzyść. Według BBC tak właśnie się stało.

Polska poprze postulowane przez Londyn ograniczenie zasiłków dla imigrantów - pisze brytyjski "The Telegraph". Zdaniem rozmówców dziennika szalę na "tak" dla porozumienia przechyli brytyjskie poparcie dla baz NATO w Polsce i sprawa polskiego węgla. Z resztą mniej atrakcyjna Wielka Brytania zatrzyma Polaków w domu, na czym zależy nowemu rządowi. Zachodnia prasa w kontekście Polski skupia się przed wszystkim na porozumieniu z Davidem Cameronem.

Brytyjski premier David Cameron ma zająć dziś w Izbie Gmin stanowisko w sprawie projektu porozumienia dotyczącego warunków członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. Eksperci z Wielkiej Brytanii ostrożnie tymczasem oceniają projekt przedstawiony przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Korespondent "Faktów" TVN przyjrzał się z kolei temu, co pisze o sprawie brytyjska prasa.

- Czy Rosja naprawdę działa na rzecz pokoju, czy też raczej pozoruje działanie na rzecz pokoju w Syrii? - zapytał szef brytyjskiej dyplomacji. Rosjanie poczuli się dotknięci. Rzecznik Kremla nazwał twierdzenia Philipa Hammonda "groźną dezinformacją". W reakcji na gwałtownie zaprzeczenia Rosjan Brytyjczyk odparł: - Wygląda na to, że musiałem celnie trafić.

Świadczenie socjalne są ważne nie tylko dla brytyjskiego budżetu, ale także dla mieszkających w Wielkiej Brytanii setek tysięcy Polaków. Co ewentualne porozumienie na linii Londyn - Bruksela dla nich oznacza? Materiał Jakuba Loski w programie "Fakty z Zagranicy".

Projekt porozumienia Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie ograniczeń w świadczeniach socjalnych dla imigrantów to dobra wiadomość, również dla Polski - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Kazimierz Marcinkiewicz. Dodał, że David Cameron przyjedzie do Polski spotkać się z Jarosławem Kaczyńskim, bo wie, kto podejmuje decyzje polityczne nad Wisłą.

W ramach porozumienia z Wielką Brytanią Unia proponuje ograniczenie przydzielania zasiłków dla imigrantów z innych państw UE. Ma między innymi chodzić o "eksport zasiłków dla dzieci" - wynika z propozycji przedstawionych przez przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Na razie są to wyjściowe pomysły, które mają być podstawą do rozpoczęcia negocjacji pomiędzy Brukselą a Londynem. Premier David Cameron przyjął je z zadowoleniem.

Polska, Węgry, Czechy i Słowacja sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom dyskryminującym ich obywateli w Wielkiej Brytanii - pisze portal dziennika "Guardian". Zdaniem brytyjskich dziennikarzy premier David Cameron będzie miał dwa tygodnie na przekonanie Europy Wschodniej do swoich propozycji ws. ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych. W piątek brytyjski premier przylatuje do Polski.

Negocjatorzy Wielkiej Brytanii i instytucji Unii Europejskiej spotkają się w poniedziałek w Brukseli i będą kontynuować prace nad porozumieniem ws. reformy wspólnoty - poinformował w niedzielę w nocy rzecznik brytyjskiego premiera Davida Camerona. Przedstawiciele obu stron mają za zadanie wypracować wspólne stanowisko m.in. dotyczące migracji w ramach Unii Europejskiej i zabezpieczeń dla państw pozostających poza strefą euro.