Wielka Brytania

Wielka Brytania

Co najmniej 11 osób, w tym ośmioro dzieci, zostało w niedzielę rannych w wypadku kolejki górskiej w parku rozrywki M&D's w Motherwell niedaleko Glasgow - poinformowała policja. Według BBC kilka wagoników wykoleiło się i rozbiło o ziemię.

Obecnie trudno ocenić wpływ Brexit-u na sytuację frankowiczów; wiele może zależeć od polityków, także unijnych, oraz szwajcarskiego banku centralnego - uważają ekonomiści. Ich zdaniem w najbliższych dniach polska waluta może być pod presją.

Szef urzędu kanclerskiego w Berlinie Peter Altmaier ocenił, że złożenie przez W. Brytanię wniosku o wystąpienie z UE to kwestia "najbliższych tygodni lub miesięcy". Z kolei szef PE Martin Schulz jako dobry moment na złożenie wniosku wskazał wtorkowy szczyt UE.

Polska dyplomacja stara się przeprowadzić kontrofensywę po spotkaniu przedstawicieli Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, Belgii i Luksemburga, którzy w sobotę w Berlinie rozmawiali o przyszłości UE po Brexicie. Witold Waszczykowski zaproponował podobne rozmowy przedstawicielom pozostałych państw Wspólnoty. Miałyby się odbyć w Warszawie w poniedziałek.

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon poinformowała, że władze przygotowują się do zaprezentowania prawa, które umożliwi przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Dodała, że nadal trwa dyskusja w sprawie przyszłości Szkocji w UE.

O koszmarze sennym i kryzysie w związku z brytyjskim referendum piszą w sobotę media węgierskie, podkreślając, że należy z niego wyciągnąć naukę i starać się znaleźć teraz jak najlepsze wyjście z zaistniałej sytuacji.

W reakcji na Brexit bułgarska prasa piszę w sobotę m.in. o "zwycięstwie populizmu nad zdrowym rozsądkiem". Ostrzega też, że "trudności dopiero nadejdą". W niektórych artykułach kwestionuje sens brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z UE.

Po ogłoszeniu wyników referendum dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, fani serialowego hitu "Gra o tron" wpadli w popłoch. Zaczęli się głośno zastanawiać w sieci, czy serial kręcony m.in. na Wyspach Brytyjskich, nie zniknie. Twórcy byli zmuszeni do wydania oświadczenia w tej sprawie.

Rozmowy ws. Brexitu muszą być przeprowadzone szybko, aby ograniczyć wszelkie niewiadome - powiedział w sobotę członek rady zarządzającej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Francois Villeroy de Galhau. Dodał, że londyńskie City może utracić "paszport UE".