Wielka Brytania

Wielka Brytania

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May poinformowali, że porozumieli się w sprawie "prawnie wiążących" zapisów w projekcie porozumienia dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na wtorek zaplanowana jest publikacja szczegółowej analizy prawnej proponowanych zmian.

Brytyjska premier Theresa May odwiedziła Salisbury w rocznicę próby zabójstwa Siergieja Skripala. Szefowa rządu pochwaliła służby ratunkowe za szybką pomoc, a mieszkańców za starania na rzecz odbudowy wizerunku miasta. W piątek zostało ono uznane za oczyszczone z nowiczoka. - Dwanaście miesięcy później widzimy, że to historyczne miasto ponownie przyjmuje tysiące odwiedzających i turystów - mówiła May.

355 dni trwało oczyszczenie brytyjskiego Salisbury po użyciu tam broni chemicznej w marcu 2018 roku. Miasto od piątku, po niemal roku od ataku, jest wolne od nowiczoka, a dom otrutego Siergieja Skripala określany jest przez władze jako bezpieczny.

Brytyjscy posłowie polecili w środę rządowi podjęcie rozmów z Unią Europejską w sprawie zagwarantowania praw obywateli w przypadku wyjścia ze Wspólnoty bez umowy. Poparli też plan premier Theresy May, dotyczący organizacji w marcu trzech kluczowych głosowań w sprawie brexitu.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May rozmawiali w środę w Brukseli o możliwych alternatywnych rozwiązaniach w sprawie granic Irlandii Północnej po brexicie. May, która domaga się gwarancji, że kontrowersyjny mechanizm awaryjny (backstop) będzie tymczasowy, poinformowała o osiągnięciu postępu w negocjacjach.