Wielka Brytania

Wielka Brytania

Im bliżej brexitu, tym częściej na ustach polityków i w prasowych nagłówkach pojawia się jedno słowo: backstop. Mechanizm, który ma pomóc uniknąć przynajmniej części kłopotów, generuje inne. Czym jest backstop i dlaczego jest aż tak kontrowersyjny?

Donald Tusk się nie cieszy. Tak samo jak wszyscy inni, będzie musiał ponieść konsekwencje pojedynczej najgłupszej rzeczy, jaką Wielka Brytania kiedykolwiek zrobiła - ocenia w komentarzu "Independent". Brytyjska prasa szeroko komentuje słowa szefa Rady Europejskiej o "specjalnym miejscu w piekle" dla tych, którzy promowali brexit i jednocześnie nie mieli na niego żadnego planu.

Unijna "27" nie przedstawi nowej oferty w sprawie brexitu. Naszym najważniejszym celem jest przeciwdziałanie scenariuszowi brexitu bez umowy z Wielką Brytanią - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Najbliższy szczyt szefów rządów i państw NATO odbędzie się w grudniu w Londynie - ogłosił w środę sekretarz generalny tej organizacji, Jens Stoltenberg. Sojusz będzie tam świętował siedemdziesięciolecie istnienia. Wiadomość z zadowoleniem przyjęła premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Nawet na 14 lat więzienia może zostać skazana kobieta z Ugandy, którą sąd w Londynie uznał za winną okaleczenia własnej trzyletniej córki. To pierwszy proces w takiej sprawie, odkąd w Wielkiej Brytanii zakazano okaleczania żeńskich narządów płciowych. Toczył się półtora roku. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Brexit zbliża się wielkimi krokami, a jego konsekwencje, nawet dla ekspertów, są trudne do przewidzenia. Brytyjskie służby szykują się na najgorsze i reaktywują plan ewakuacji rodziny królewskiej jeszcze z czasów zimnej wojny - podają w niedzielę dwie brytyjskie gazety. To wszystko na wypadek niepokojów społecznych, jakie mogą towarzyszyć "wielkiemu rozwodowi" Londynu i Brukseli.

Unia Europejska jest gotowa przedstawić kolejne wyjaśnienia do umowy w sprawie brexitu, jeśli miałoby to pomóc w procesie jej ratyfikacji na Wyspach - zadeklarowała w środę w Parlamencie Europejskim sekretarz stanu do spraw europejskich sprawującej prezydencję Rumunii Melania Ciot, wykluczając jednak renegocjację samej umowy. Podobne stanowisko przedstawił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Reakcja polityków europejskich na wtorkowe głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin, która przyjęła poprawkę zakładającą warunkowe poparcie dla umowy o wyjściu z Unią Europejską, jeśli uda się zamienić zapis w sprawie tak zwanego backstopu, wskazują, że wykluczają oni możliwość jakiejkolwiek renegocjacji umowy. Prezydent Francji Emmanuel Macron zaznaczył, że nowa umowa nie powstanie, a Paryż przygotowuje się na wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy.