Wielka Brytania

Wielka Brytania

Brytyjska Izba Gmin poparła w piątek w pierwszym głosowaniu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (WAB). To pierwszy krok w kierunku wypełnienia głównej obietnicy wyborczej premiera Borisa Johnsona, a więc brexitu do 31 stycznia.

Brytyjski rząd chce, by Izba Gmin zakończyła prace nad ustawą o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej do 9 stycznia, wynika z harmonogramu, który w czwartek wieczorem przedstawił lider Izby Gmin Jacob Rees-Mogg. Wcześniej premier Boris Johnson stwierdził, że jego rząd przygotował "najbardziej radykalną mowę tronową od pokolenia" i zapewnił, że ma poczucie "kolosalnej odpowiedzialności" wobec wyborców".

Moi ministrowie będą dążyć do zawarcia porozumienia z Unią Europejską opartego na umowie o wolnym handlu, która będzie korzystna dla całego Zjednoczonego Królestwa - oświadczyła w czwartek w parlamencie brytyjska królowa Elżbieta II. Monarchini w drugiej w ciągu zaledwie paru miesięcy mowie tronowej przedstawiła priorytety nowego rządu Borisa Johnsona, którego Partia Konserwatywna zwyciężyła w grudniowych wyborach parlamentarnych.

Odpowiadająca w laburzystowskim gabinecie cieni za sprawy zagraniczne Emily Thornberry jako pierwsza ogłosiła zamiar ubiegania się o partyjne przywództwo. Obecny szef Partii Pracy, Jeremy Corbyn, zapowiedział rezygnację po porażce w zeszłotygodniowych wyborach do Izby Gmin. - Uważam, że przy innym przywództwie zachowalibyśmy znaczną część naszego elektoratu w tradycyjnie laburzystowskich regionach. Zamiast tego podążaliśmy ścieżką niemal komicznego niezdecydowania - ocenił wywodzący się z Partii Pracy były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.

Na pierwszym posiedzeniu po wyborach zebrała się we wtorek Izba Gmin brytyjskiego parlamentu. Liderzy frakcji parlamentarnych wygłosili krótkie przemówienia. Reprezentujący Partię Konserwatywną premier Boris Johnson zapowiedział dokończenie brexitu i wezwał do przeciwstawienia się próbom rozbicia Zjednoczonego Królestwa. Spikerem Izby Gmin pozostał Lindsay Hoyle.

Główne partie polityczne w Irlandii Północnej wznowiły w poniedziałek rozmowy o przywróceniu autonomii w tej prowincji, gdzie wskutek trwającego od prawie trzech lat kryzysu politycznego nie ma działającego rządu ani parlamentu.

Brytyjski rząd chce zmienić projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej tak, aby formalnie wykluczyć możliwość przedłużenia okresu przejściowego - podała w poniedziałek wieczorem stacja ITV. Projekt ten ma być w piątek poddany pod pierwsze głosowanie w Izbie Gmin.

Rzecznik premiera Borisa Johnsona poinformował, że rząd w piątek złoży w parlamencie projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Parlament po przedterminowych wyborach, które odbyły się w ubiegłym tygodniu, po raz pierwszy zbierze się we wtorek.

Rząd Wielkiej Brytanii planuje ponowne przedłożenie w parlamencie ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - potwierdziło w niedzielę dwóch członków gabinetu w Londynie.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę w wyborach do brytyjskiej Izby Gmin. Laburzyści zanotowali najgorszy wynik od 1935 roku. "Nigdy nie zrezygnujemy z zaangażowania i determinacji" - napisał w liście do swoich wyborców, których jednocześnie przeprosił. John McDonnell, minister finansów w gabinecie cieni laburzystów, nazwał wynik "katastrofą".

Boris Johnson musi zaakceptować rzeczywistość i zgodzić się na drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji - oświadczyła w sobotę szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon. W czwartkowych wyborach do Izby Gmin jej Szkocka Partia Narodowa zdobyła 48 z 59 przypadających temu regionowi mandatów.

Oczekuję, że proces ratyfikacji umowy dotyczącej brexitu zakończy się do stycznia - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po szczycie Unii Europejskiej. Podobnie jak inni światowi liderzy złożyła także gratulacje Borisowi Johnsonowi w związku ze zwycięstwem jego ugrupowania w wyborach w Wielkiej Brytanii. - Chcemy, aby nasze przyszłe stosunki były tak bliskie, jak to możliwe - powiedziała.

Trzeba powiedzieć jasno, że to nie Boris Johnson ma decydować o przyszłości Szkocji. To Szkoci mają o niej decydować - powiedziała szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon. Jej ugrupowanie zwyciężyło w Szkocji, zdobywając większość z przypadających temu regionowi mandatów do Izby Gmin. Jak dodała, wobec zwycięstwa SNP, brytyjski premier Boris Johnson nie ma prawa blokować drugiego referendum niepodległościowego.

Mamy nadzieję na otwarcie nowego rozdziału - powiedział przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej premier Mateusz Morawiecki, komentując wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii. Jak dodał, Boris Johnson i torysi odnieśli ogromne zwycięstwo, co z perspektywy Unii jest istotne, ponieważ w Wielkiej Brytanii nastąpi stabilizacja sceny politycznej.

Partia Brexitu nie dostała się do Izby Gmin, ale przytłaczające zwycięstwo konserwatystów Borisa Johnsona oznacza, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do końca stycznia jest już niemal przesądzone. Szef rządu zapowiedział "uszanowanie woli Brytyjczyków" w sprawie brexitu, a przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wyraził oczekiwanie jak najszybszego głosowania nad tą sprawą w brytyjskim parlamencie.

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, komentując w nocy z czwartku na piątek dotkliwą porażkę swojego ugrupowania w wyborach do Izby Gmin, zapowiedział, że nie poprowadzi laburzystów w następnej kampanii. Z funkcji lidera partii na razie jednak nie ustępuje.