Wielka Brytania

Wielka Brytania

Burza, którą francuska służba pogodowa nazwała Gabrielem, dotarła do Europy Zachodniej, przynosząc opady śniegu i porywisty wiatr. W Szkocji i Anglii zamknięto niektóre drogi i szkoły. W większości Wielkiej Brytanii obowiązują żółte alerty przed opadami śniegu i oblodzeniami. Podobnie jest we Francji, gdzie wydano również pomarańczowe ostrzeżenia.

Funt tak drogi nie był od listopada ubiegłego roku, pomimo odrzucenia przez Izbę Gmin umowy rozwodowej z Unią Europejską. Za brytyjską walutę w czwartek koło południa trzeba było zapłacić 4,93 zł. Zdaniem analityków wynika to przede wszystkim z malejącego prawdopodobieństwa chaotycznego brexitu.

Brytyjska premier Theresa May skrytykowała w środę lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna za jego odmowę udziału w ponadpartyjnych konsultacjach w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, wskazując, że w przeszłości spotykał się z Hamasem, Hezbollahem i Irlandzką Armią Republikańską.

- Nie wierzę, że istnieje większościowe poparcie dla drugiego referendum - stwierdziła brytyjska premier Theresa May, przedstawiając w Izbie Gmin scenariusz w sprawie brexitu po odrzuceniu przez posłów umowy z Unią Europejską. Dodała, że "drugie referendum stworzyłoby kolejne problemy".

Północnoirlandzka policja ogłosiła dwa alerty terrorystyczne w Londonderry. Obydwa mają związek z kradzieżą samochodów, które mogły zostać użyte w celach terrorystycznych. Poniedziałkowe alarmy zostały ogłoszone niespełna 48 godzin po tym, gdy w centrum tego miasta doszło do wybuchu samochodu pułapki.

Książę Filip został upomniany przez policję za jazdę samochodem bez pasa bezpieczeństwa po drodze publicznej w pobliżu królewskiej rezydencji w Sandringham. Zaledwie dwa dni wcześniej mąż królowej Elżbiety II miał wypadek samochodowy w tej samej okolicy.