Wielka Brytania

Wielka Brytania

Komisja Europejska, odnotowując środowe głosowania w brytyjskim parlamencie w sprawie dalszych kroków dotyczących brexitu, wezwała w czwartek Londyn do pozytywnego wskazania opcji preferowanych przez Wielką Brytanię. W piątek planowana jest debata w Izbie Gmin na temat wyjścia z UE z opcją kolejnego głosowania - zapowiedziała szefowa klubu parlamentarnego rządzącej Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin, Andrea Leadsom.

12 kwietnia to kluczowa data, jeśli chodzi o decyzję Wielkiej Brytanii w sprawie uczestnictwa w wyborach europejskich. To naprawdę data graniczna, do której ciągle Zjednoczone Królestwo ma możliwość decyzji - powiedział w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - Teraz oni muszą wybrać - zauważył szef EPL w Parlamencie Europejskim Manfred Weber.

Brytyjski rząd odrzucił we wtorek podpisaną przez 5,8 miliona osób petycję nawołującą do jednostronnego wycofania się z procesu wyjścia z Unii Europejskiej podkreślając, że zamierza "uszanować wynik referendum z 2016 roku" i doprowadzić do opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Deputowany północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) Sammy Wilson zadeklarował we wtorek, że ugrupowanie woli roczne opóźnienie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii od przyjęcia rządowego projektu porozumienia w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty. - Nigdy nie zgodzimy się dobrowolnie na to, aby Irlandia Północna była wyrwana z reszty Zjednoczonego Królestwa - zaznaczył.

Niektórzy z nas byli kiedyś weganami i zachorowali z tego powodu - powiedział mężczyzna nazywający siebie w internecie Sv3rige, tłumacząc, dlaczego protestował w czasie wegańskiego festiwalu w Wielkiej Brytanii, jedząc surowe mięso z głowy świni. - Ludzie, którzy na co dzień jedzą mięso, mówili, że ten oburzający spektakl zachęcił ich do rezygnacji z niego - komentuje akcję szef festiwalu Tim Barford.

Izba Gmin opowiedziała się za przeprowadzeniem w środę serii orientacyjnych głosowań w sprawie brexitu, które pozwolą na zbadanie poparcia posłów dla różnych modeli relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, w tym prawdopodobnie także drugiego referendum.

Do więziennego przemytu wykorzystywano już piłki tenisowe czy gołębie, ale narkotyki w wypatroszonych martwych szczurach brytyjska służba więzienna znalazła po raz pierwszy. Policja hrabstwa Dorset w południowej Anglii prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

W sobotę ulicami Londynu przeszedł wielki marsz przeciwko wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jego organizatorzy i lokalne media informują, że w marszu udział wzięło nawet milion protestujących. Demonstracja to wynik przedłużającego się chaosu związanego z brexitem. Wśród manifestujących znaleźli się pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon i burmistrz stolicy Sadiq Khan.