Ukraina

Ukraina

Podano końcowe wyniki wyborów na Ukrainie. Poroszenko godzi się na debatę na stadionie

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła w czwartek liczenie elektronicznych protokołów z niedzielnych wyborów prezydenckich i potwierdziła, że do ich drugiej tury przeszli komik Wołodymyr Zełenski i urzędujący szef państwa Petro Poroszenko. Tego samego dnia kandydaci zgodzili się, by przed drugą turą odbyć debatę na Stadionie Olimpijskim w Kijowie.

Okręty NATO płyną do Odessy

Kanadyjska fregata Toronto wpłynęła do portu w Odessie, na południu Ukrainy, gdzie wraz z innymi okrętami państw NATO weźmie udział w ćwiczeniach z ukraińską marynarką wojenną - podała państwowa agencja informacyjna Ukrinform.

"Każdy rezultat wyborów ukraińskich będzie tak czy inaczej zły dla Rosji"

Rozczarowanie Ukraińców brakiem odczuwalnych zmian w kraju i powszechne zmęczenie klasą polityczną - tym tłumaczy amerykańska prasa zwycięstwo aktora Wołodymyra Zełenskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Rosyjski "Kommiersant" nie wyklucza mimo to, że drugą turę wyborów prezydenckich może wygrać Petro Poroszenko.

Ukraińcy liczą głosy. Komik na prowadzeniu

Komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski zdobył 30,2 proc. głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie, zaś ubiegający się o reelekcję prezydent Petro Poroszenko - 16,64 proc. Takie wyniki podała Centralna Komisja Wyborcza po podliczeniu danych zawartych w ponad 50 procentach protokołów z lokali wyborczych. Zgodnie z wcześniejszymi sondażami exit polls Zełenski i Poroszenko spotkają się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia.

Aż 39 kandydatów. Ukraińcy wybierają prezydenta

Na Ukrainie rozpoczęły się w niedzielę wybory prezydenckie. Do walki o najwyższe stanowisko w państwie staje 39 kandydatów. Według badań opinii publicznej największe szanse na zwycięstwo mają: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski, była premier Julia Tymoszenko i prezydent Petro Poroszenko, który walczy o reelekcję.

Tatarscy aktywiści wywiezieni z Krymu do Rosji. "Nie uda się nas zastraszyć"

- Celem władz rosyjskich jest uciszenie broniących praw Tatarów krymskich aktywistów Krymskiej Solidarności, ale nie uda się nas zastraszyć. Nadal będziemy mówić o łamaniu praw człowieka i terrorze na półwyspie - powiedział działacz ruchu Serwer Czolakczyk, odnosząc się do zatrzymania, wywiezienia do Rosji i aresztowania aktywistów sprzeciwiających się rosyjskiej aneksji Półwyspu Krymskiego.
Tymoszenko razy dwa. Julia i Jurij oskarżają się nawzajem o kradzież głosów

Ukraińcy, gdy 31 marca będą wybierać prezydenta, na kartach znajdą dwoje kandydatów o podobnych imionach i takich samych inicjałach - J. W. Tymoszenko. Była premier Julia Wołodymyriwna Tymoszenko stawia zarzut, że nikomu dotąd nieznany biznesmen Jurij Wołodymyrowicz Tymoszenko pojawił się na liście z inspiracji obecnego prezydenta, Petra Poroszenki, by "kraść" jej głosy.

Faworyt wyborów na Ukrainie: patriotyzm to praca i płacenie podatków

Płacisz podatki, rozwijasz swój biznes i jesteś jednym z tych małych ludzi, którzy mają wpływ na pozytywny wizerunek Ukrainy za granicą - w poniedziałek powiedział kandydat na prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Komik, od tygodni będący faworytem przedwyborczych sondaży, w poniedziałek przedstawił część swojego programu.

Piosenkarz uznany za zagrożenie na Ukrainie chce odszkodowania. "Pójdziemy z tym do Strasburga"

Włoski piosenkarz Al Bano, który został wpisany przez Ministerstwo Kultury Ukrainy na listę osób uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, zwrócił się do rządu w Rzymie, by interweniował w jego sprawie. Ogłosił też, że będzie zabiegał o odszkodowanie. - Nie zatrzymamy się. Pójdziemy z tym aż do Strasburga, bo to może stać się niebezpiecznym precedensem - oświadczył adwokat artysty Cristiano Magaletti.

Putin porównał sytuację na Krymie do wydarzeń z II wojny światowej

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że mieszkańcy Krymu w ciągu dekad przed 2014 rokiem "przenieśli w sercach miłość do Rosji" i porównał ich z żołnierzami Armii Czerwonej w pierwszym okresie agresji Niemiec hitlerowskich na ZSRR. Putin wziął udział w obchodach piątej rocznicy aneksji Krymu.

Ukraina może otrzymać więcej amerykańskiej broni

Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie kolejne partie systemów przeciwczołgowych oraz uzbrojenie przeciwlotnicze i obrony wybrzeża - oświadczył w poniedziałek specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.