Ukraina

Ukraina

Saakaszwili wraca do gry na Ukrainie

Micheil Saakaszwili odzyskał ukraińskie obywatelstwo i razem ze swoim ugrupowaniem próbuje sił w przedterminowych wyborach. Były prezydent Gruzji ma mało czasu na kampanię i przekonanie do siebie wyborców. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Silna i bezpieczna Ukraina leży we wspólnym interesie Polski i USA"

Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a także proces reform, których wdrożenie jest kluczem do jej prawdziwej niezależności i odporności na zagrożenia zewnętrzne - powiedział we wtorek w Toronto minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Z szefem polskiej dyplomacji rozmawiał między innymi Kurt Volker, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.

"Pojawiła się krucha nadzieja na początek końca gorącej fazy wojny w Donbasie"

Wycofanie z okolic Stanicy Ługańskiej sił konfliktu w Donbasie może być pierwszym krokiem ku stałemu wstrzymaniu walk w tym regionie - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Pojawiła się krucha nadzieja na początek końca gorącej fazy wojny - dodał. Walki o kontrolowaną przez wojska ukraińskie i położoną w pobliżu granicy z Rosją Stanicę Ługańską trwają od 2014 roku.

"Zwróćcie dzieci ich rodzicom"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o uwolnienie 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych ponad pół roku temu. Oskarżył jednocześnie szefa MSZ swego kraju o działania mogące zaszkodzić temu procesowi.

"Rada Europy po prostu się sprzedała"

Brytyjski "The Times" skrytykował w czwartek Radę Europy za decyzję o przywróceniu Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym, oskarżając tę instytucję o rezygnację - w zamian za rosyjskie wpłaty do budżetu - z nadzoru przestrzegania praw człowieka. "Rada Europy po prostu się sprzedała" - piszą autorzy publikacji.

"Popyt na nowe twarze". Partia znanego wokalisty z coraz wyższym poparciem

Jest jednym z najpopularniejszych ukraińskich piosenkarzy. Wokalista popularnego zespołu Okean Elzy Swiatosław Wakarczuk powalczy o mandat deputowanego parlamentu z list utworzonej partii Głos, która ma coraz wyższe poparcie. W najnowszym sondażu Głos uplasował się na trzecim miejscu w rankingu pięciu ugrupowań, które weszłyby do Rady Najwyższej.

"Niedopuszczalne ustępstwo wobec Rosji" i 33 miliony euro składki

W Kijowie nie kryją rozczarowania z powodu odzyskania przez Rosję prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił, że jest tym "rozczarowany". Na znak protestu delegacja ukraińska wstrzymała pracę w tym gremium.

Premier Francji apeluje do Miedwiediewa

Premier Francji Edouard Philippe, mówiąc o wojnie na wschodzie Ukrainy, zaapelował w poniedziałek do premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, by Moskwa wykorzystała nową sytuację polityczną po wyborze na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Sąd: rozwiązanie przez Zełenskiego parlamentu zgodne z konstytucją

Sąd Konstytucyjny Ukrainy uznał zarządzone przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego rozwiązanie parlamentu, Rady Najwyższej, za zgodne z konstytucją - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform. 12 z 17 sędziów Sądu Konstytucyjnego uznało, że prezydencki dekret nie narusza ukraińskiej ustawy zasadniczej, pięciu było odmiennego zdania.

Putin o ustaleniach w sprawie katastrofy MH17: tam nie ma żadnych dowodów

Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił ustalenia raportu międzynarodowej grupy śledczej badającej katastrofę malezyjskiego boeinga, zestrzelonego w 2014 roku nad Donbasem. - To, co widzieliśmy, co przedstawiono jako dowody winy Rosji, absolutnie nas nie urządza - stwierdził. Zdaniem premiera Malezji Mahathira Mohamada, z Moskwy robi się kozła ofiarnego.