Ukraina

Ukraina

Ekipa Zełenskiego nie wyklucza referendum w sprawie pokoju z Rosją. Jest reakcja Kremla

Powinniśmy poszukiwać kompromisu w negocjacjach z Rosją - powiedział we wtorek Andrij Bohdan, szef administracji nowego ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wspomniał, że niewykluczone jest przeprowadzenie na Ukrainie referendum "na temat porozumienia pokojowego z Rosją" w związku z konfliktem w Donbasie. Komentując to, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Rosja "nie jest w konflikcie zbrojnym" z Ukrainą.

Prezydent Zełenski wyznaczył datę wyborów

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret, którym rozwiązał Radę Najwyższą (parlament) i wyznaczył przedterminowe wybory parlamentarne na 21 lipca. Tekst dekretu opublikowano we wtorek na oficjalnej stronie internetowej szefa państwa.

"Wszyscy na wszystkich". Ławrow mówi o wymianie jeńców

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ocenił w poniedziałek, że "słusznie i po chrześcijańsku" byłoby sięgnąć do zapisów w porozumieniach mińskich, dotyczących konfliktu w Donbasie, które mówią o wymianie jeńców między stronami na zasadzie "wszyscy na wszystkich".

Putin nie planuje kontaktów z Zełenskim

Prezydent Rosji Władimir Putin nie planuje w najbliższym czasie żadnych kontaktów z Wołodymyrem Zełenskim, który w poniedziałek został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy - poinformował tego dnia rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Ukraina ma nowego prezydenta. Zełenski zaprzysiężony, rozwiązał parlament

Nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył przysięgę prezydencką, ślubując wierność narodowi ukraińskiemu. Zełenski oświadczył w przemówieniu, że jego zwycięstwo wyborcze jest zwycięstwem wszystkich obywateli. Jednocześnie poinformował o rozwiązaniu parlamentu oraz zaproponował dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana.

Czaputowicz pojedzie na zaprzysiężenie Zełenskiego

Podczas inauguracji nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Polskę będą reprezentować minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska - przekazała rzeczniczka prasowa MSZ Ewa Suwara.

Skonfliktowany z ekipą Poroszenki miliarder wrócił na Ukrainę

Po prawie dwóch latach spędzonych za granicą na Ukrainę powrócił w czwartek Ihor Kołomojski - skonfliktowany z ekipą ustępującego prezydenta Petra Poroszenki miliarder, uznawany przez niektórych za patrona nowo wybranego szefa państwa Wołodymyra Zełenskiego.

Poroszenko po raz ostatni w Brukseli. Odznaczył Tuska

Ustępujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył w poniedziałek wizytę w Brukseli, gdzie spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i wyróżnił wysokim odznaczeniem państwowym przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.