Ukraina

Ukraina

Nowy ambasador Polski rozpoczął urzędowanie w Kijowie

Do Kijowa przybył nowy ambasador Polski Bartosz Cichocki, który we wtorek złożył kopie listów uwierzytelniających w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy. "Życzyłem panu ambasadorowi sukcesów w pracy dla dobra stosunków ukraińsko-polskich" - podkreślił w internetowym wpisie ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar.

Tymoszenko wyprzedza Poroszenkę. Na czele nadal komik

W najnowszym sondażu przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie była premier Julia Tymoszenko wyprzedziła urzędującego szefa państwa Petra Poroszenkę. Pierwsze miejsce nadal zajmuje komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski.

39 kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta

39 kandydatów wystartuje ostatecznie w zaplanowanych na koniec marca wyborach prezydenckich na Ukrainie. W piątek po północy Centralna Komisja Wyborcza zatwierdziła wnioski dotyczące wycofania się z wyścigu wyborczego, które można było składać do 7 marca.

Ukraiński arcybiskup zatrzymany na Krymie i wypuszczony. "Pierwszy poważny sygnał"

Arcybiskup symferopolski i krymski Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Klemens (Kłyment) został wieczorem w niedzielę wypuszczony z komisariatu policji w Symferopolu. Ukraińskiego hierarchę zatrzymano w około południa na dworcu w tym położonym na Krymie mieście. Planował jechać do Rostowa nad Donem na proces najmłodszego ukraińskiego więźnia politycznego, Pawła Hryba.

"Financial Times": najsłabszym punktem wyborów na Ukrainie są kandydaci

Najsłabszym punktem wyborów prezydenckich na Ukrainie są startujący w nich kandydaci - komentuje w piątek brytyjski "Financial Times". Zdaniem dziennika liderzy nie wzbudzają zaufania, jeśli chodzi o możliwość odejścia przez nich od rządów oligarchicznych. "Wyzwaniem dla Ukrainy po wyborach będzie utrzymywanie się na drodze postępu" - podkreślono w analizie.

Ukraińskie przepisy antykorupcyjne uznane za niekonstytucyjne

Sąd Konstytucyjny Ukrainy uznał za niezgodne z konstytucją przepisy kodeksu karnego mówiące o karaniu urzędników za nielegalne wzbogacenie się. Stwierdzono, że przepisy ustawy w tej sprawie są nieprecyzyjne i podważają między innymi zasadę domniemania niewinności. Werdykt został opublikowany w środę wieczorem.

"Oczekujemy, że strona ukraińska umożliwi udział polskich specjalistów w ekshumacjach"

"Oczekujemy, że strona ukraińska umożliwi udział polskich specjalistów w ekshumacjach w Hucie Pieniackiej oraz we wszystkich miejscach, gdzie spoczywają szczątki Polaków" - podkreśliło w oświadczeniu Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. "Oczekujemy, że zapowiadane ekshumacje zakończy chrześcijański pochówek oraz korekta fałszywej tablicy informacyjnej i upamiętnienia położonego nieopodal polskiego miejsca pamięci" - podkreślono.

Zarzut zdrady stanu dla byłego szefa sztabu generalnego Ukrainy

Pod zarzutem zdrady stanu zatrzymano w poniedziałek byłego szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy Wołodymyra Zamanę - poinformował główny ukraiński prokurator wojskowy Anatolij Matios. Decyzja o dalszych krokach w sprawie wojskowego ma zostać podjęta jeszcze w poniedziałek.

Amerykański okręt wpłynął do portu w Odessie

Do Odessy, na południu Ukrainy, zawinął amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook – poinformowały miejscowe media. Jest to kolejna jednostka NATO na Morzu Czarnym po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.

Strona pokazująca "wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę"

Specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker zaprezentował w sobotę stronę internetową "Przeciwdziałanie rosyjskiej agresji na Ukrainie". Jest to chronologiczny zapis trwającego od 2014 roku konfliktu, z wyjaśnieniem jego przyczyn oraz najważniejszych wydarzeń.