Ukraina

Ukraina

W obliczu dynamicznego rozwoju sytuacji na Ukrainie, coraz częściej pojawiają się głosy wskazujące na konieczność nałożenia na Rosję sankcji - politycznych, dyplomatycznych, gospodarczych. W przypadku Rosji te gospodarcze mogą okazać się najbardziej dotkliwe. Problem jednak w tym, że wprowadzenie sankcji wymaga zgody światowych i europejskich przywódców. O to będzie trudno, ponieważ żaden kraj nie chce na tym stracić.

Amerykański lotniskowiec USS George H.W. Bush rzucił kotwicę na wysokości portu w Pireusie w południowo-wschodniej Grecji - poinformowała grecka telewizja. Dalszy kurs okrętu nie jest znany.

Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała we wtorek memorandum o udzieleniu Ukrainie przez Unię Europejską pomocy makroekonomicznej w wysokości 610 mln euro.

Grupa ukraińskich żołnierzy chciała dostać się we wtorek do swojej bazy zajętej przez Rosjan. Rosjanie strzelali w powietrze i mówili, że Ukraińcy ich "prowokują". - Nie mamy nawet broni. Jesteśmy obywatelami tego kraju, a przez pewnego polityka skaczemy sobie teraz do gardeł. Tak nie może być. Jesteśmy bratnimi narodami - odpowiedział płk Jurij Mamczur, który jeszcze kilka dni temu dowodził w bazie. Swoją postawą zaimponował Ukraińcom również w Kijowie.

Jeśli Stany Zjednoczone zdecydują się na nałożenie sankcji na Rosję, Moskwa może być zmuszona do odrzucenia dolara jako waluty rezerwowej i odmówienia spłacania pożyczek w amerykańskich bankach - powiedział doradca Kremla Siergiej Głaziew, cytowany przez Reutersa.

- Putin już rozpoczął konfrontację z Zachodem. I nie skończy się ona tylko na Krymie ze względu na ambicje rosyjskiego prezydenta - uważa Garri Kasparow, rosyjski opozycjonista i były szachowy mistrz świata. Kasparow dostał wczoraj obywatelstwo chorwackie, a wcześniej bezskutecznie starał się o łotewskie. Opozycjonista nie chce wrócić do Rosji, bo obawia się aresztowania za krytykę Kremla.

O godz. 4 czasu polskiego minął termin rzekomego ultimatum, jakie Rosja miała postawić Ukrainie. Do szturmu nie doszło. Tymczasem Władimir Putin zakończył manewry wojskowe w europejskiej części Rosji.

- Tak pana słuchając, można dojść do przekonania, że rosyjska armia jest przedłużonym ramieniem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka - powiedziała, zwracając się do ambasadora Rosji przy ONZ Witalija Czurkina, przedstawiciel USA w Radzie Bezpieczeństwa Samantha Power.

Zajęcie Krymu przez Rosję to początek końca reżimu prezydenta Władimira Putina, nawet jeśli on myśli, że to zwycięstwo. Putin udławi się Krymem - mówi prof. Nina Khrushcheva z New School w Nowym Jorku, wnuczka przywódcy ZSRR Nikity Chruszczowa.

Rosyjscy żołnierze, którzy przejęli w ostatnich dniach szereg ukraińskich baz wojskowych na Krymie wynieśli z nich broń i ukraińskie mundury. "Może to oznaczać przygotowania do prowokacji" - podała ukraińska telewizja, 5. Kanał. Tymczasem załodze okrętu "Sławutycz" marynarki wojennej Ukrainy udało się we wtorek na Krymie uniknąć zajęcia przez uzbrojonych ludzi - poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy. Tymczasem Flota Czarnomorska zablokowała cieśninę Kerczeńską rozdzielającą Krym od Rosji i kontroluje ruch morski pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Azowskim.

Brytyjskie media obiegły zdjęcia dokumentu, które udało się zrobić przed wejściem doradców na spotkanie Rady Bezpieczeństwa z premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem. Z fotografii wynika, że zawiera on przestrogi przed sankcjami wobec Rosji oraz interwencją zbrojną w przypadku eskalacji konfliktu na Krymie.