Ukraina

Ukraina

Po wielogodzinnych rozmowach w Genewie szefowie dyplomacji UE, USA, Rosji i Ukrainy przyjęli ustalenia, które zawarli we wspólnym oświadczeniu. Ich pilne wcielenie w życie ma złagodzić kryzys na Ukrainie. Jeden z warunków to powstrzymanie się od przemocy.

- Tam (na Ukrainie) nie ma na stałe żadnych polskich doradców - poinformował w "Faktach po Faktach" Stanisław Koziej. Według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego obecnie Ukraina jest państwem "obolałym", a władza ma problemy z "zarządzaniem" krajem.

Amerykańskie myśliwce, które przebywają w Polsce w ramach rotacyjnych ćwiczeń, mogą zostać tam do końca roku – powiedział sekretarz obrony USA Chuck Hagel po rozmowach z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Strony zapowiedziały zacieśnienie współpracy wojskowej także na innych płaszczyznach, m.in. operacji specjalnych.

- Kanada wysyła do Polski sześć myśliwców CF-18 i personel wojskowy, aby pomóc NATO w operacji na wschodzie Europy - poinformował w czwartek rano premier Kanady Stephen Harper. Myśliwce mają stacjonować w Łasku.

Rosyjskie służby wystąpiły z oficjalnym wnioskiem do właścicieli portalu społecznościowego VKontakte z żądaniem ujawnienia danych osobowych organizatorów protestów w Kijowie. W dokumencie FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) powołuje się na przepisy, które pozwalają na ujawnienie tych informacji i zamieszczają listę "podejrzanych" profili. Serwis odmówił ich przekazania.

W czasie spotkania USA - UE - Ukraina i Rosja, do którego ma dojść w czwartek w Genewie, świat zachodni nie sprzeda Ukrainy - zapewnił w środę minister Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji dodał, że Rosja popełni "historyczny błąd", próbując przejąć wschodnią Ukrainę, bo Ukraińcy - "gdy ich przycisnąć, potrafią być twardzi".

Komisja Europejska przekazała w środę państwom UE swoją analizę dotyczącą konsekwencji ewentualnego wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji - wynika z nieoficjalnych informacji. W przyszłym tygodniu rządy mają odpowiedzieć Komisji.

- Siły MSW w Mariupolu zostały wzmocnione przez specjalny oddział Omega. Przerzucono tu także śmigłowce - poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow. Niezidentyfikowani napastnicy zaatakowali w środę wieczorem bazę batalionu ukraińskich wojsk wewnętrznych w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy. Bazy nie udało się zdobyć, bo do akcji wkroczył specnaz i powstrzymał napastników. Zginęło trzech separatystów, zatrzymano ponad 60 osób.

Europa to "tłusty żubr", którego tylko ugryzienie w d... może zmusić do działania - takie porównanie padło w środę z trybuny Parlamentu Europejskiego, z ust eurodeputowanego Pawła Kowala (Polska Razem). Parlament zebrał się, by debatować o Ukrainie i presji wywieranej przez Rosję.

Ukraina potrzebuje od USA pomocy dla wojska w postaci kamizelek kuloodpornych, noktowizorów, sprzętu łącznościowego i paliwa lotniczego, by bronić się przed ewentualnym atakiem rosyjskim - wynika z analizy ekspertów, omawianej w środę przez "New York Timesa". Dokument, którego współautorem jest były dowódca sił NATO w Europie gen. Clark, trafił do Kongresu i administracji USA.