Ukraina

Ukraina

Uzbrojeni separatyści skoncentrowali się na obwodzie donieckim. Tutaj okupują państwowe budynki w kilku miastach, a Słowiańsk należy do nich niemal w całości. Poza Donbasem jest dużo spokojniej, a aktywność prorosyjska sprowadza się głównie do ulicznych demonstracji.

Ukraina oczekuje, że Stany Zjednoczone nie pozostawią jej samej w razie napaści ze strony Rosji i udzielą władzom w Kijowie „bardziej konkretnego wsparcia” w związku z agresywną polityką Moskwy - oświadczył w środę pierwszy wicepremier Witalij Jarema.

Zespół reprezentacyjny rosyjskiego wojska im. Aleksandrowa nagrał piosenkę o aneksji Krymu przez Rosję. Autorów zainspirował sam prezydent Putin, który stacjonujących na ukraińskim wówczas półwyspie żołnierzy w nieoznakowanych mundurach nazwał "wrażliwymi ludźmi". Ich "trud" został uwieczniony w pieśni - pisze Biełsat.

Fregata rakietowa USS Taylor wpłynęła na Morze Czarne. Jak informuje na swojej stronie internetowej US Navy, "aby promować pokój i stabilność w regionie". Ma to być kolejny gest wobec sojuszników, mający pokazać zaangażowanie USA w kryzysie ukraińskim.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow rozmawiał we wtorek z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. W czasie rozmowy podkreślił, że Ukraina powinna wprowadzić w życie ustalenia z Genewy, a decyzja Kijowa o włączeniu do akcji na wschodzie kraju wojska musi być cofnięta.

- Przygotowujemy się do odparcia ataku, ponieważ docierają do nas sygnały, że w Słowiańsku może dojść do szturmu nawet tej nocy - powiedział na konferencji prasowej w siedzibie władz miejskich Słowiańska lider separatystów Wiaczesław Ponomariow. We wtorek wznowiona została akcja antyterrorystyczna na wschodzie Ukrainy.

W środę w Polsce wyląduje "około 150" żołnierzy 173. Brygady Powietrznodesantowej armii amerykańskiej, którzy rozpoczną w ten sposób "stałą, rotacyjną obecność" USA w Polsce "w kolejnych miesiącach i później" - poinformował rzecznik Pentagonu, kontradmirał John Kirby na konferencji prasowej w Waszyngtonie. Polskie MON dodało w komunikacie, że żołnierze wylądują w Świdwinie o godz. 16.00. Amerykanie wyślą też 450 żołnierzy do państw bałtyckich.

Rosja postanowiła wydalić z kraju pierwszego sekretarza ambasady Kanady w Moskwie. To "odwet" za wydanie przed dwoma tygodniami nakazu opuszczenia Kanady przez rosyjskiego attache wojskowego - informuje Reuters powołując się na doniesienia rosyjskich agencji prasowych cytujących oświadczenie MSZ.