Meteoryt z Czelabińska ma 4,5 miliarda lat - twierdzą naukowcy. Odkryli to dzięki datowaniu izotopowemu. Skała, która w lutym rozpadła się 15-25 km nad Uralem, krążyła po wszechświecie tak długo, jak istnieje nasz Układ Słoneczny.
- Wiek meteorytu czelabińskiego - 4,56 mld lat - niemal zbiega się z wiekiem naszego Układu Słonecznego - powiedział Michaił Marow z Instytutu Geologii i Chemii Analitycznej im. Wiernadskiego w Moskwie.
- To oznacza, że natknęliśmy się na materię stworzenia - podkreślił.
Zapis najwcześniejszej historii
Naukowcy ustalili wiek meteorytu posługując się techniką datowania izotopowego. Polega ona na obliczaniu proporcji między pierwotną a obecną zawartością izotopów promieniotwórczych w próbce. Pierwotną zawartość określa się, analizując produkty rozpadu izotopu. Proporcja między tymi dwoma zawartościami zależy od czasu rozpadu i dlatego pozwala określić wiek badanego materiału.
- Meteoryt zawiera zapis historii procesów, które przebiegały w najwcześniejszym okresie Układu Słonecznego - powiedział Marow. Uczeni z Instytutu im. Wiernadskiego uważają też, że meteoryt był dawniej częścią większego ciała niebieskiego.
Badają więcej skał
1 października Czelabińskie Regionalne Ministerstwo ds. Promieniowania i Bezpieczeństwa Środowiskowego poinformowało o badaniach nad kolejnymi prawdopodobnymi fragmentami meteorytu, wydobytymi z dnia jeziora Czebarkuł. Podano, że kamienie mają od 10 do 30 cm średnicy, a ważą od 837 g do 19,6 kg.
32,5 sekundy życia na Ziemi
Meteoroid eksplodował 15 lutego 2013 roku około godziny 9:20 lokalnego czasu (4:20 CET) nad Uralem. Po wejściu w ziemską atmosferę rozpadł się po 32,5 sekundach lotu 15-25 km nad powierzchnią Ziemi w rejonie obwodu czelabińskiego.
Mimo takiej wysokości, mierząca 17 m skała wyrządziła wiele szkód, zaś stłuczone przez falę uderzeniową szkło raniło blisko 1500 osób. Zniszczonych zostało ponad 7500 budynków.
Odłamki meteorytu spadły m.in. w obwodach czelabińskim, tiumeńskim, swierdłowskim, orenburskim i kurgańskim, a także w Baszkirii i północnym Kazachstanie. Największe jego fragmenty znaleziono w okolicach Czelabińska, w tym na niezaludnionym obszarze około 80 km od miejscowości Satki.
Autor: mb,js//tka / Źródło: Ria Novosti
Źródło zdjęcia głównego: mineco174.ru/YouTube