Kosmos

Kosmos

Rosetta obrała kurs na kometę. Dogoni ją za jedenaście tygodni

- Sonda Rosetta leci teraz prosto w stronę komety okresowej 67P/Czuriumow-Gierasimienko (67P/C-G) - poinformowali naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To najtrudniejszy etap podróży - przed przełomowym lądowaniem na powierzchni kosmicznej skały sonda znajdzie się w warkoczu pozostawianym przez kometę. Rosetta pędzi do celu z prędkością 2718 km/h i znajdzie się w pobliżu za 11 tygodni.

Brutalne i agresywne gwiazdy (neutronowe). Zobacz film ze starcia

Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H.Goddarda należące do NASA opublikowało właśnie materiał filmowy symulujący najbardziej brutalne wydarzenie we wszechświecie. Wideo pokazuje zderzenie się gwiazd neutronowych, które łączą się i tworzą czarną dziurę, a następnie zostają przez nią pochłonięte.

14-letni emeryt wyjaśnił, co wydarzyło się ósmego maja nad Wielkimi Równinami

Nad naszymi głowami krąży niewielki satelita, który od 14 lat powinien być na emeryturze. Aparat stanowiący efekt japońsko-amerykańskiej współpracy nieustannie zaskakuje naukowców. Tym razem pomógł im zrozumieć, co właściwie wydarzyło się na początku maja na terenie Wielkich Równin. Dane dostarczone przez instrumenty na pokładzie satelity badacze wykorzystali tworząc animację potężnej burzy, która spowodowała powodzie i ogromne zniszczenia.

Rosja patrzy na Księżyc. Konflikt na Ziemi przyspieszy kosmiczny wyścig?

- Przez ostatnie parę lat, kiedy w grę wchodziły tylko pieniądze, nikt nie widział sensu w lotach poza orbitę, ale kiedyś to było podyktowane prestiżem - mówił w TVN24 naukowiec z Centrum Nauki Kopernik, Karol Wójcicki. - Dzisiaj wracamy do tej retoryki, właśnie w kontekście konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. To stanie się nowym motorem tego wyścigu - uważa gość programu "Wstajesz i Wiesz".

Zobacz magnetyczny "odcisk palca" Drogi Mlecznej

Wiry, pętle i łuki przypominające kosmiczny odcisk linii papilarnych - taki nowy obraz Drogi Mlecznej pokazała Europejska Agencja Kosmiczna. To struktura pola magnetycznego naszej galaktyki. Grafika powstała na podstawie danych satelity Planck, który obserwował spolaryzowane światło emitowane przez międzygwiezdny pył.

Prawnicy i lekarze zaludnią Marsa?

Wydawałoby się, że lot na Czerwoną Planetę z biletem w jedną stronę może odstraszać ludzi. Tymczasem do organizatorów misji zgłosiły się setki tysięcy osób, w tym prawnicy i lekarze, którzy są chętni skolonizować Marsa w 2025 roku. Holenderska organizacja wyselekcjonowała na początek 705 osób z czego dwie trzecie ma wykształcenie wyższe!

Księżyc "pożerał" tarczę Słońca. Na chwilę stało się ognistą obrączką

We wtorek rano mieszkańcy części Australii, a także południowej Indonezji mogli oglądać, jak Księżyc przysłaniał tarczę Słońca. W szczytowym momencie został z niego tylko ognisty pierścień, ale ten widok można było obserwować tylko w jednym rejonie Ziemi. Choć w Polsce zjawisko nie było widoczne, mogliśmy je śledzić dzięki przekazowi na żywo. Jeśli nie zdążyliście jej obejrzeć, nic straconego - możecie zobaczyć jej zapis na tvnmeteo.pl.

Najzimniejszy brązowy karzeł jednym z naszych najbliższych sąsiadów

Mamy nowego sąsiada - informują naukowcy, którzy odkryli brązowego karła oznaczonego jako WISE J085510.83-07.442.5. Dzięki dwóm kolejnym zdjęciom, które udało się wykonać tej pseudogwieździe, naukowcy stwierdzili, że znajduje się ona zaledwie 7,2 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. Co więcej jest rekordzistą, ponieważ to najchłodniejszy brązowy karzeł, jaki udało się odkryć. Jego temperatura podobna jest do tej, która panuje na biegunie polarnym.

Jest wielka jak kamienica i 50 razy szybsza od dźwięku. Zagładę Ziemi przyniesie asteroida?

- To może nastąpić w przyszłym tygodniu albo za tysiąc lat - ostrzega znany amerykański kaznodzieja Pat Robertson, przekonując, że biblijny koniec świata przybierze postać uderzenia niszczycielskiej asteroidy. To nie pierwszy raz, kiedy popularny baptysta przypomina swoją koncepcję na temat ostatecznej zagłady. Tym razem zachęciła go do tego konferencja organizacji monitorującej zagrożenie planetoidami, która przekonuje, że to niebezpieczeństwo jest znacznie większe niż dotąd uważano.

Witamina B3 prosto z Kosmosu? Naukowcy: to bardzo możliwe

Witamina B3 może pochodzić z Kosmosu. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii twierdzą, że po raz kolejny udało się wykryć jej ślady na fragmentach meteorytów. Skąd pewność, że witamina nie ma ziemskiego pochodzenia? To eksperci starali się wyjaśnić w trakcie swoich badań.

Kosmici pośród wiśni w japońskich ogrodach

"Kosmitami" są drzewka wiśniowe wyrosłe z pestek, które w 2008 roku zabrali ze sobą na pokład ISS astronauci. Pochodzą z ponad 1000-letniej wiśni, od której mocno się różnią. "Kosmiczne drzewka" rozwijają się ponad połowę szybciej od "pobratymców" i różnią się kwiatostanem. - To prawdopodobnie skutki silnego promieniowania kosmicznego, jakiemu zostały poddane - starają się wytłumaczyć naukowcy.

"Tańczący z gwiazdami" rozwinął anteny

Aby otworzyć dużą antenę radarową i skrzydła słoneczne Sentinel-1A wykonał 10 godzinną choreografię. Każdą czynność odtwarzał w odpowiedniej kolejności i z precyzją tancerza Teatru Bolszoj.

NASA zwraca się do internautów: którego dnia nastąpi zderzenie?

- Kiedy sonda LADEE uderzy w powierzchnię Księżyca? - pytają internautów z całego świata naukowcy NASA. Osoby, których odpowiedzi będą najbardziej zbliżone do fatycznej daty zderzenia, zostaną nagrodzone pamiątkowymi certyfikatami imiennymi. Termin zgłaszania odpowiedzi mija 11 kwietnia, a nazwiska finalistów zostaną ogłoszone niedługo po faktycznym uderzeniu sondy w powierzchnię Srebrnego Globu.