Kosmos

Kosmos

Sonda MAVEN ruszyła badać tajemnicę Marsa. Najważniejsza misja NASA?

Według astronomów, miliardy lat temu warunki na Marsie były bliźniaczo podobne do ziemskich i zaczęły się zmieniać dopiero po tym, jak tajemniczo zaniknęło jego ochronne pole magnetyczne. Naukowcy nie wiedzą jednak, dlaczego dokładnie do tego doszło i liczą na to, że brakujących elementów tej układanki dostarczą badania rozrzedzonej warstwy gazów, obecnie otaczającej planetę. Ma się nimi zająć najnowsza sonda kosmiczna MAVEN, która wystartowała o 19.28.

Krzemionkowy pancerz pozwala wirusom przetrwać w kosmosie i Afryce

Co może zrobić mikroorganizm, będąc w nieprzyjaznym środowisku jak np. gorąca woda lub powierzchnia lecącej komety? Według naukowców, może wykształcić "zbroję", oddzielającą go nieprzyjaznego otoczenia. Dzięki temu opancerzone organizmy są w stanie przetrwać w skrajnych warunkach. Astrobiolodzy NASA podkreślają, że tą metodą można np. zabezpieczać wrażliwe na temperaturę szczepionki transportowane do Afryki.

Curiosity na "Dzikim Zachodzie" Marsa

Skupisko skalistych wzniesień przypominających spopularyzowany przez westerny krajobraz amerykańskiej Monument Valley ma być kluczem do zdobycia przez marsjański łazik Curiosity góry Sharp. Jest ona celem jego najdłuższej dotychczasowej podróży na Czerwonej Planecie. Naukowcy liczą, że przeprawa przez tzw. Wzniesienia Murraya będzie okazją do nowych obserwacji geologicznych.

Latasz w dalekie trasy? Uważaj na promieniowanie kosmiczne

Chociaż na co dzień miewamy styczność z pewnymi dawkami promieniowania, w niektórych sytuacjach możemy być wystawieni na jego zwiększone ilości, które mogą być niekorzystne dla zdrowia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jedną z takich okazji stanowią długie loty samolotem. Są jednak sposoby, żeby to ryzyko ograniczać: wystarczy zainteresować się aktywnością Słońca i dokładną trasą lotu.

Znicz olimpijski na kosmicznym spacerze

Sztafeta z udziałem członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyniosła w otwartą przestrzeń kosmiczną znicz olimpijski. Kosmiczny spacer ma udowodnić, że przyszłoroczne igrzyska w Soczi będą naprawdę wyjątkowe.

"Obrotowy zraszacz trawników" w kosmosie. Asteroida o sześciu ogonach zadziwia

- Dosłownie oniemieliśmy, kiedy to zobaczyliśmy - wspomina moment odkrycia zadziwiającego obiektu kosmicznego w pasie planetoid główny badacz misji Hubble'a. Choć najpierw wydawał się nieciekawy i rozmyty, zaskoczył astronomów posiadaniem nie jednego, lecz sześciu ogonów. Wbrew pozorom chodzi nie o kometę, lecz o asteroidę.

Olimpijska pochodnia już na ISS. Ale ogień nie zapłonie

Rakieta Sojuz po sześciu godzinach lotu zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jej pokładzie oprócz trzyosobowej załogi znajduje się pochodnia olimpijska. Ze względów bezpieczeństwa niezostanie co prawda zapalona, ale za to w sobotę po raz pierwszy w historii znajdzie się bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej.

Zmiana warty i ogień olimpijski. Na ISS szykują się intensywne dni

Trójka astronautów z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyła krótki przelot Sojuzem, rozpoczynając tydzień intensywnych przygotowań do zmiany warty na ISS. Karen Nyberg, Luca Parmitano i Fiodor Jurczikin wrócą na Ziemię dwa dni po przylocie zmienników. Zabiorą ze sobą przywiezioną przez nich pochodnię olimpijską, która w międzyczasie zdąży zaliczyć kosmiczny spacer.

Kosmiczne Halloween. Widzicie czarownicę?

Jędze, duchy, wampiry i inne niezwykłości to główne symbole Halloween, czyli anglosaskich obchodów wigilii dnia Wszystkich Świętych. I właśnie na okolicznościowy psikus z tej okazji wygląda opublikowane przez NASA zdjęcie, na którym układ gwiazd i gazowych obłoków przypomina profil kosmicznej wiedźmy. Jednak mgławica IC 2118 naprawdę tak wygląda i dlatego nosi nazwę Głowa Czarownicy.

Wybierz się w 3-minutowy lot nad Marsem

Szczyt najwyższego wulkanu, dno najgłębszego kanionu, kratery uderzeniowe. Te, ale nie tylko, szczegóły krajobrazu Czerwonej Planety możemy dokładnie obejrzeć dzięki trwającej już dekadę misji sondy Mars Express. W tym czasie okrążyła ona Marsa ponad 12 tys. razy. Zgromadzone przez ten czas materiały umożliwiają nam trwającą trochę ponad trzy minuty wirtualną wycieczkę po Marsie.

Ziemia ma pozasłonecznego bliźniaka

Bliźniaczo podobna do Ziemi okazała się egzoplaneta odkryta w gwiazdozbiorze Łabędzia. Kepler-78b ma nie tylko podobny rozmiar jak nasza planeta, lecz także posiada podobne proporcje żelaza i skał. Choć to jeden z kluczowych warunków potencjalnie sprzyjających życiu, jego rozwój i przetrwanie uniemożliwiają piekielne temperatury panujące na powierzchni planety.

Ognisty kanion rozdarł słoneczną koronę

Efektowna erupcja zakończyła okres względnego spokoju w atmosferze naszej gwiazdy. Długie na ponad 32 tys. km wstęgi słonecznej materii gwałtownie poderwały się w koronie Słońca, zostawiając na jego powierzchni podłużny płomienny ślad, przypominający ognisty kanion. Najważniejsze momenty spektakularnych procesów zachodzących przez dwa dni w niewyobrażalnie rozgrzanej plazmie pokazuje specjalne nagranie NASA.

Kosmiczna transmisja danych. Udany test NASA

Transmisję danych z szybkością 622 megabitów na sekundę przeprowadziła NASA między naszą planetą a Księżycem. To kilkaset razy szybciej niż w przypadku przeciętnego przesyłu danych w internecie na Ziemi. Rekordowo szybką wymianę danych umożliwiło wykorzystanie komunikacji laserowej zamiast fal radiowych.