Iran

Iran

Jeśli zajdzie taka potrzeba, udam się w podróż do Iranu, aby rozmawiać o możliwościach zażegnania konfliktu między obydwoma krajami - oświadczył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo w czwartek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

Właściciele tankowca Stena Impero przejętego przez Iran poinformowali, że przetrzymywanej w Iranie załodze pozwolono na bezpośrednią rozmowę z bliskimi oraz że wszystkie osoby na pokładzie są całe i zdrowe. Tego samego dnia Londyn przekazał, że brytyjska wojenna Marynarka Królewska (Royal Navy) będzie eskortowała w cieśninie Ormuz statki płynące pod banderą Wielkiej Brytanii, by zabezpieczyć je przed atakami ze strony Teheranu.

Iran monitoruje wszystkie statki w regionie Zatoki Perskiej i dysponuje zdjęciową dokumentacją ich codziennych ruchów - oświadczył we wtorek dowódca marynarki wojennej, kontradmirał Hosejn Chanzadi. Wiceprezydent Iszak Dżahangiri przestrzegł natomiast przed tworzeniem - proponowanej przez Brytyjczyków - międzynarodowej misji morskiej, mającej ochraniać statki handlowe w cieśninie Ormuz. Ocenił, że to "zwiększyłoby zagrożenie w regionie".

Wielka Brytania złożyła skargę do Organizacji Narodów Zjednoczonych w związku z piątkowym przejęciem w cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca przez Iran. W oficjalnym liście do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Londyn zaprzeczył wersji incydentu przedstawianej przez Teheran.

Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu - poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych, odnosząc się do przejęcia przez Iran płynącego pod brytyjską flagą tankowca Stena Impero w cieśninie Ormuz.