Iran

Iran

Popularny serwis społecznościowy zablokował konto prowadzone przez zwolenników lidera irańskiej rewolucji. Ajatollah Ruhollah Chomeini szybko doczekał się jednak na Instagramie nowego profilu.

Stany Zjednoczone próbowały w 2010 roku przeszkodzić Korei Północnej w rozwoju broni atomowej, atakując ich system informatyczny wirusem Stuxnet. Próba zakończyła się niepowodzeniem, ujawniła agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Północnokoreańscy eksperci ds. broni nuklearnej i rakiet balistycznych odwiedzili bazę wojskową w pobliżu Teheranu - poinformowała irańska emigracyjna grupa opozycyjna. Do wizyty dojść miało w kwietniu, w czasie toczących się negocjacji międzynarodowych dotyczących irańskiego programu nuklearnego.

Konieczna jest możliwość inspekcji irańskich instalacji wojskowych pod kątem pracy nad programem nuklearnym Teheranu, w przeciwnym razie Francja przeciwstawi się podpisaniu porozumienia z Iranem - powiedział szef dyplomacji Francji Laurent Fabius.

Rozmowy światowych mocarstw i Iranu, dotyczące ostatecznego porozumienia w sprawie programu nuklearnego tego kraju, mogą zostać przedłużone poza wyznaczony termin 30 czerwca - poinformował wiceszef irańskiego MSZ Abbas Aragczi. Jednocześnie minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif zaproponował przeciwnym porozumieniu państwom arabskim współpracę w sprawie Jemenu.

Przed sądem w Teheranie rozpoczął się we wtorek proces korespondenta amerykańskiego dziennika "Washington Post" w Iranie, oskarżonego m.in. o napisanie listu do Baracka Obamy i "współpracę z wrogimi rządami". Od ubiegłego roku 39-letni Jason Rezaian przebywa w areszcie. Po dwóch godzinach proces odroczono.

Pakistan i jego arsenał jądrowy po raz kolejny znalazł się w centrum zainteresowania. Wszystko przez przypuszczenia, że jego część została przekazana Arabii Saudyjskiej, czyniąc z niej kolejne mocarstwo atomowe. Dlaczego Pakistańczycy mieliby to uczynić? Ich program jądrowy ma bardzo zawiłą historię i chcąc go ukończyć, prawdopodobnie zaciągnęli kilka dużych długów. Między innymi u Saudów.

We wtorek rozpoczął się w Iranie proces 28-letniej Ateny Farghadani, która opublikowała w internecie rysunek przedstawiający polityków z głowami małp i innych zwierząt. To krytyka irańskich deputowanych do parlamentu głosujących nad kontrowersyjną ustawą ograniczającą kobietom dostęp do antykoncepcji.

Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że nie zaakceptuje "nieracjonalnych żądań" światowych mocarstw ws. irańskiego programu atomowego. Chamenei ostrzegł też przed jakąkolwiek akcją wojskową przeciwko Teheranowi.

- Arabia Saudyjska podjęła strategiczną decyzję o pozyskaniu gotowych do użycia ładunków jądrowych z Pakistanu - twierdzi anonimowe źródło brytyjskiego tygodnika "Sunday Times". Ma to być odpowiedź na zarysowujące się porozumienie ws. irańskiego programu jądrowego. Arabowie są mu zdecydowanie przeciwni i widzą je jako zagrożenie.