Iran

Iran

Izraelskie naloty w Syrii. Media: wśród zabitych są cywile

Izraelskie lotnictwo zaatakowało w środę nad ranem irańskie i syryjskie cele wojskowe w Syrii. To odwet za wtorkowy ostrzał rakietowy terytorium Izraela - poinformował izraelski rzecznik wojskowy. Syryjskie państwowe media podały, że w izraelskich nalotach dwóch cywilów zginęło, a kilku zostało rannych.

ONZ o przemocy wobec demonstrantów, irańskie agencje o śmierci funkcjonariuszy

Trzech członków irańskich sił bezpieczeństwa zostało zabitych przez "uczestników zamieszek" - twierdzą irańskie agencje Isna i Fars. Funkcjonariusze mieli zginąć w nocy z poniedziałku na wtorek w pobliżu Teheranu. Tymczasem Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka wyraziło głębokie zaniepokojenie użyciem przez irańskie siły bezpieczeństwa ostrej amunicji wobec demonstrantów, którzy od pięciu dni protestują przeciwko podwyżce cen paliw.

Iran przekroczył kolejny limit określony umową nuklearną

Iran naruszył kolejny limit zawarty w umowie nuklearnej z 2015 roku - głosi opublikowany w poniedziałek raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Teheran zgromadził nieco ponad 130 ton ciężkiej wody, substancji stosowanej w typie reaktora, który opracowuje.

Strażnicy Rewolucji Islamskiej grożą protestującym

Jeśli rozruchy związane z podwyżką cen benzyny nie ustaną, zostaną podjęte "zdecydowane działania" - ostrzegł antyrządowych demonstrantów Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Irańczycy od piątku protestują przeciwko podwyżce cen benzyny i racjonowaniu paliw. Akcja przekształciła się w manifestacje o charakterze politycznym - zauważa agencja Reutera.

Amerykanie potępiają użycie "śmiercionośnej siły" w Iranie. Odpowiedź Teheranu

W opublikowanym przez Biały Dom oświadczeniu Stany Zjednoczone potępiły użycie "śmiercionośnej siły" i wprowadzenie "surowych ograniczeń komunikacyjnych" przeciwko demonstrantom w Iranie, protestującym przeciwko podwyżce cen benzyny. W mediach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o kilku ofiarach śmiertelnych w starciach z siłami bezpieczeństwa. Stanowisko Waszyngtonu potępił Teheran, tamtejsze MSZ uznało uwagi USA za "interwencjonizm" i "hipokryzję".

W Iranie protesty przeciwko podwyżce cen ropy. Chamenei mówi o sabotażu

W Iranie doszło do kolejnych protestów przeciwko racjonowaniu i podwyżce cen benzyny. Isna, półoficjalna irańska agencja prasowa, poinformowała, że w starciach w siłami bezpieczeństwa zginęła jedna osoba. Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei bronił w niedzielę decyzji władz o podniesieniu cen paliwa.

"Wezwanie do eliminacji państwa Izrael nie oznacza eliminacji narodu żydowskiego"

Iran nie wzywa do eliminacji narodu żydowskiego, ale uważa, że o przyszłości Izraela powinni decydować wyznawcy wszystkich religii - powiedział w piątek najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Dodał, że "wszystkie narody potrzebują energii jądrowej w celach pokojowych". Iran odmawia uznania państwa Izrael.

Iran podwyższa ceny i zaczyna racjonować benzynę

Władze w Teheranie podjęły decyzję o racjonowaniu benzyny i podwyżkach cen paliw. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin - podała w piątek telewizja publiczna, powołując się na zapowiedź przedstawiciela rządu Mohammada Baghera Nobakhta.

Kraje Unii rozważą uruchomienie mechanizmu rozstrzygania sporów w sprawie Iranu

Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wezwali Iran, by respektował międzynarodowy pakt nuklearny z 2015 roku. Wspólny komunikat w tej sprawie podsumował spotkanie szefów dyplomacji w Brukseli. Czytamy w nim, że ministrowie rozważą możliwość uruchomienia mechanizmu rozstrzygania sporów przez sygnatariuszy umowy.

Ruszyła budowa drugiego reaktora. Rosyjski gigant pomaga Irańczykom

Iran rozpoczął w niedzielę budowę drugiego reaktora jądrowego w elektrowni w Buszehrze nad Zatoką Perską. W ceremonii rozpoczęcia prac wziął udział między innymi dyrektor Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi. W projekcie uczestniczy też rosyjska państwowa agencja atomowa Rosatom.

Transfer z UF6. Cylinder podłączony do dwóch kaskad wirówek

"W czwartek rozpoczęto w Fordo wtryskiwanie gazowego sześciofluorku uranu (UF6) do wirówek" – ogłosiła Irańska Agencja Energii Atamowej (AEOI). Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) twierdzi jednak, że Teheran przygotował się do wzbogacania uranu, ale jeszcze go nie rozpoczął.

"Włączył się alarm". Inspektorka MAEA z cofniętą akredytacją

Iran poinformował o cofnięciu akredytacji inspektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). W środę agencja Reutera podała, że irańskie władze zatrzymały kobietę na krótko i odebrały jej dokumenty podróżne. Sprawa miała być omawiana w czwartek na posiedzeniu przedstawicieli 35 państw Rady Gubernatorów MAEA.

Heksafluorek uranu jest już w wirówkach. "Czwarty krok Iranu"

Najpierw Teheran ogłosił, że wtłoczył gazowy heksafluorek uranu do wirówek w zakładach wzbogacania uranu w Fordo. Kilka godzin później prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył na Twitterze, że zakłady wkrótce wrócą do pracy pełną parą.

"Ostatnie działania Iranu stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego"

Iran będzie wzbogacał uran do poziomu 5 procent - oświadczył we wtorek szef irańskiego programu nuklearnego Ali Akbar Salehi. Dodał, że w razie konieczności jego kraj jest w stanie wzbogacić uran do 20 procent - podała półoficjalna agencja irańska ISNA. - Ostatnie działania Iranu wyraźnie naruszają umowę i stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab

"Odstąpienie od nuklearnych zobowiązań". Iran zapowiada kolejny krok

Teheran podejmie kolejne kroki w kierunku częściowego wycofywania się ze swoich zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego - ogłosił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Zapowiedział, że w środę, w zakładach w Fordo do 1044 wirówek zostanie wpompowany gazowy heksafluorek uranu.

USA nakłada kolejne sankcje na Iran. Na czarnej liście syn najwyższego przywódcy

Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje na Iran. Restrykcjami objętych zostało dziewięć osób blisko powiązanych z najwyższym polityczno-duchowym przywódcą Iranu ajatollahem Alim Chameneim, w tym jeden z jego synów - Modżtaba. Decyzja zbiegła się z obchodzoną w Iranie 40. rocznicą szturmu Irańczyków na ambasadę USA w Teheranie.

444 dni dramatu. Szturm na ambasadę, który zmienił losy świata

4 listopada 1979 roku, gdy w Iranie trwała islamska rewolucja, do ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie wtargnął tłum irańskich studentów. Pracownicy placówki zostali wzięci jako zakładnicy, a dramat 52 z nich trwał 444 dni. 40 lat od tamtych wydarzeń wciąż nie widać możliwości poprawy relacji na linii USA–Iran.