Iran

Iran

Niemcy sceptycznie o w misji w cieśninie Ormuz. "Istnieje ryzyko wciągnięcia w konflikt"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest przeciwna udziałowi swojego kraju w misji wojskowej pod wodzą USA w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu - poinformowała w poniedziałek zastępczyni rzecznika rządu. Podobnego zdania jest koordynator rządu RFN ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer. - Istnieje duże ryzyko, że zostalibyśmy wciągnięci w konflikt - powiedział.

Iran przejął tankowiec, który miał "szmuglować ropę"

Irańska agencja prasowa IRNA poinformowała, że jednostka przejęta przez Irańską Gwardię Rewolucyjną jest statkiem irackim. Do zdarzenia doszło w Zatoce Perskiej. Przejęty tankowiec miał "szmuglować ropę naftową do kilku państw arabskich". Siedmiu członków załogi statku zostało zatrzymanych. Irackie ministerstwo ropy naftowej poinformowało, że nie ma żadnego związku z zatrzymaną jednostką.

Szef brytyjskiej dyplomacji: nie ma mowy o wymianie tankowców z Iranem

Nie będzie żadnych wymian. Chodzi o prawo międzynarodowe i przestrzeganie zasad porządku międzynarodowego - oświadczył minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab. Tym samym wykluczył możliwość wymiany przejętego przez Iran tankowca pływającego pod brytyjską banderą za irański tankowiec zatrzymany u wybrzeży Gibraltaru.

Pompeo: jeśli będzie trzeba, z chęcią pojadę do Iranu

Jeśli zajdzie taka potrzeba, udam się w podróż do Iranu, aby rozmawiać o możliwościach zażegnania konfliktu między obydwoma krajami - oświadczył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo w czwartek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

Od ponad tygodnia są przetrzymywani w Iranie. Załoga tankowca rozmawiała z bliskimi

Właściciele tankowca Stena Impero przejętego przez Iran poinformowali, że przetrzymywanej w Iranie załodze pozwolono na bezpośrednią rozmowę z bliskimi oraz że wszystkie osoby na pokładzie są całe i zdrowe. Tego samego dnia Londyn przekazał, że brytyjska wojenna Marynarka Królewska (Royal Navy) będzie eskortowała w cieśninie Ormuz statki płynące pod banderą Wielkiej Brytanii, by zabezpieczyć je przed atakami ze strony Teheranu.

Iran ostrzega: obserwujemy wszystkie wrogie statki, punkt po punkcie

Iran monitoruje wszystkie statki w regionie Zatoki Perskiej i dysponuje zdjęciową dokumentacją ich codziennych ruchów - oświadczył we wtorek dowódca marynarki wojennej, kontradmirał Hosejn Chanzadi. Wiceprezydent Iszak Dżahangiri przestrzegł natomiast przed tworzeniem - proponowanej przez Brytyjczyków - międzynarodowej misji morskiej, mającej ochraniać statki handlowe w cieśninie Ormuz. Ocenił, że to "zwiększyłoby zagrożenie w regionie".