Iran

Iran

Dwa tankowce "zaatakowane" w Zatoce Omańskiej

Dwa tankowce zostały zaatakowane w Zatoce Omańskiej, a ich załogi trzeba było ewakuować - przekazał w czwartek Reuters. Według irańskiej agencji IRNA jeden z nich, Front Altair, miał zatonąć. Norweski właściciel przekazał jednak, że tankowiec nadal utrzymuje się na wodzie.

Wieloletni dziennikarz "NYT" w Iranie nie może pracować

Władze Iranu bez podania powodu cofnęły akredytację wydaną korespondentowi "New York Timesa" w Teheranie - poinformował we wtorek amerykański dziennik. Do odebrania akredytacji doszło w czasie narastających napięć na linii USA-Iran.

"Iran został dwukrotnie boleśnie spoliczkowany przez Rosję"

Rosja, USA oraz Izrael jednoczą się przeciwko Iranowi, jasno pokazując prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi, kto będzie określał przyszłość na Bliskim Wschodzie - pisze w niedzielę portal internetowy dziennika izraelskiego "Haarec". Jak dodaje, "Iran został dwukrotnie boleśnie spoliczkowany przez Rosję".

Teheran grozi "wstrzymaniem zobowiązań" nuklearnych

Europa nie ma prawa krytykować Iranu za sprawy poza porozumieniem nuklearnym - oświadczył w niedzielę szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif. Wezwał też europejskich przywódców do unormowania relacji gospodarczych z jego krajem.

Tokio i Berlin chcą ratować porozumienie. By "sprawy nie potoczyły się źle"

Premier Japonii Shinzo Abe odwiedzi w czerwcu Iran – poinformowało Tokio. Jednym z celów pierwszej od ponad 40 lat wizyty szefa japońskiego rządu w tym kraju będzie próba mediacji pomiędzy Teheranem a Waszyngtonem. Do Iranu w tym samym tygodniu udaje się szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass. On ma ratować wciąż obowiązujące acz niezwykłe kruche porozumienie nuklearne z Teheranem.

Iran: to Amerykanie powinni powrócić do normalności

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że USA powinny powrócić do "normalności". Odniósł się w ten sposób do słów sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który powiedział, że do rozpoczęcia rozmów konieczne jest, by Irańczycy zachowywali się jak "normalny naród".

"Cały Bliski Wschód stanie w ogniu"

Każda wojna z Iranem dotknie cały Bliski Wschód - ostrzegł przywódca libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah. - Cały region Bliskiego Wschodu stanie w ogniu - oświadczył w wystąpieniu telewizyjnym. Podkreślił jednak, że jest mało prawdopodobne, by USA i ich sojusznicy wszczęli wojnę z Teheranem, gdyż zapłaciliby za nią wysoką cenę.

Chamenei: Iran nie będzie rozmawiał z USA

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił w środę na swojej stronie internetowej, że jego kraj nie będzie negocjował ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Jak dodał, "negocjacje nie przynoszą korzyści i szkodzą".